Brslen je zajímavý a nenáročný keř, podle druhu opadavý i stálezelený. Svou plnou krásu odkryje až na sklonku léta, kdy okouzlí svým podzimním zbarvením, které dokáže u některých druhů doslova vyrazit dech.

Po celém světě existuje přes 170 druhů brslenů, liší se od sebe jak velikostí, tak zbarvením listů, či okrasnými plody, ale i možnostmi tvarování.

Brslen evropský

Asi nejznámější je nenápadný brslen evropský. Je to takový náš domácí druh rostoucí nejčastěji při okraji lesů a podél cest. Velmi poslouží těm, kdo mají zahradu v prudkém svahu. Dokáže totiž rychle vytvořit hustý kořenový systém, který zabrání sesuvům půdy. A tím, že je brslen evropský hustý a rozroste se až do čtyřmetrové šíře, je i dobrou ochranou proti větru.

Na podzim se na brslenu evropském objevují krásné bílé, načervenalé nebo růžové plody, které jsou často označovány jako „biskupské chlebíčky“. Na větvích vlají až do zimy.

Brslen křídlatý

Brslen křídlatý je sice řidšího vzrůstu, zato skutečným klenotem. Jeho listy totiž na podzim rozehrají neskutečný koncert. Jejich sytě červené zbarvení upoutá pozornost už z velké dálky.

A v úžasu zůstanete i po opadání listů. Pak totiž teprve naplno vyniknou barevně odlišné korkové pruhy vyrůstající v kůře brslenu.

Chcete mít brslen křídlatý na své zahradě? Pak ho umístěte tam, kde ji potřebujete na podzim trochu oživit. Počítejte však s tím, že se do šířky rozrůstá až do tří metrů.

Brslen Fortuneův

Neopadavý je brslen Fortuneův, který rovněž udělá na zahradě velkou parádu – je trpasličího vzrůstu, často se proto pěstuje jako půdopokryvný druh. Tato odrůda pocházející z Japonska a Číny má kořínky jako břečťan – příčepivé. Znamená to, že u opory roste vystoupavě, na volné ploše pak poléhavě.

Listy má drobnější, ale zajímavé. Jsou lesklé, hráškově zelené s krémovým lemováním. Koncem podzimu a přes zimu získávají růžový až červený nádech.

Udělejte si procházku po trojské botanické zahradě a podívejte se, co všechno brsleny dokáží!