Bez povšimnutí určitě neprojdete kolem zvláštního velkolepého růžového květu připomínajícího hrozen. Tak na tuhle filipínskou dřevinu nazvanou Tupoušek pyšný (Medinilla magnifica) běžně jen tak nenarazíte. Je totiž velmi náročná na pěstování, takže mezi pěstiteli květin ani není příliš známá. Zato je velmi oblíbená mezi znalci exotických rostlin.

Tupoušek pyšný: až půlmetrové květy

Tento mohutný keř, který v ideálních podmínkách může dorůst až do výšky pěti metrů, potřebuje teplé prostředí, světlé stanoviště nebo lehký polostín. A také hojnou zálivku, pravidelné orosování a vlhkost vzduchu asi 80 až 90 procent.

V přírodě je známo kolem 400 druhů rodu Medinilla, zastoupených keři a liánami. Nejznámější je však právě Medinilla magnifica, která ve své domovině roste na ostrovech Luzon a Mindoro.

Zdřevnatělé výhony Tupoušku pyšného mají hranatý tvar a kožovité, téměř přisedlé oválné listy s výraznou souběžnou žilnatinou. Ty můžou být dlouhé i 40 centimetrů. Většinou jsou však poloviční.

Medinilla magnifica rozkvétá zpravidla na jaře, růžová květenství, která někdy dosahují až půlmetrové délky, se však můžou objevovat i v průběhu celého roku.

Smatavka: bačkůrky pro panenku

Ve skleníku Fata Morgana vás uhrane i další kráska, jejíž květy jsou uspořádány v postupně nakvétajících převislých hroznech dlouhých až 90 cm. Jde o rostlinu Thunbergia mysorensis, která se česky pojmenovává jako šmatatka či smatavka. Pochází z hor jižní Indie a v mnoha tropických oblastech celého světa je vyhledávaným druhem okrasné rostliny pěstované na pergolách.

Rodové jméno této ovíjivé vytrvalé rostliny odkazuje na znalce japonské a jihoafrické flóry - švédského přírodovědce Carla Petera Thunberga, druhové jméno mysorensis je pak odvozeno z jihoindického města Mysore v provincii Karnataka. Smatavka roste na plném slunci až v polostínu a vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a vysoké teploty.

Thunbergia mysorensis dorůstá do velikosti šesti metrů a nejpřitažlivější je v době kvetení. Má totiž nápadné, silně zahnuté vínově rudé květy se žlutým jícnem. Tvarem jednotlivé květy připomínají dámský střevíček, proto jí třeba Angličamé někdy nazývají Dolls‘ Shoes - bačkůrky pro panenku. Téměř metrová převislá květenství se na rostlině objevují celoročně a v hojném počtu.

Ibišek: v luxusních hotelech i v chatrčích

Už z dálky vás zaujmou i drobné zářivé červené květy planého ibišku Hibiscus grandidieri. Ibišek určitě mnozí znají, však jde o rostlinu rozšířenou na všech kontinentech – setkáte se s ní jak v zahradách těch nejlepších hotelů, či v prosklených kancelářích na Manhattanu, tak i mezi chýšemi v zastrčených tropických vesnicích. Prostě ibišek patří k nejoblíbenějším okrasným květinám světa.

Ibišky mají velmi dlouhý a nejasný rodokmen. Stejně tak není jasný ani počet druhů – uvádí se mezi 200 až 300. A jedním z nejzajímavějších je Hibiscus grandidieri - zhruba třímetrový řídký keř s drobnými květy, které jsou široké okolo dvou centimetrů. Hibiscus grandidieri, na který narazíte ve skleníku trojské botanické zahrady, pochází z Madagaskaru, kde bylo nalezeno více než 45 druhů ibišku, což je asi pětina rodu.

Hymenocallis littoralis: jedovatá exotická kráska

U lávky nad jezírkem si jistě všimnete i bílých květů plazivé exotické rostliny pocházející z Guatemaly od jezera Izabel - Hymenocallis littoralis. Její domovinou jsou teplejší pobřežní oblasti Latinské Ameriky.

Celý rod obsahuje 63 druhů, přičemž většina z nich často roste v močálech nebo na okrajích říčních ramen. Rod Hymenocallis littoralis obývá písečné duny u moře, bažiny a břehy řek od Mexika po severní Peru.

Hymenocallis littoralis je vytrvalá cibulovina, která dorůstá do výšky až 70 centimetrů. Její velké bílé květy, které lehce voní po vanilce, jsou nápadné tím, že se nitky tyčinek blanitě rozšiřují a srůstají v pakorunku. A pozor, tahle kráska je jedovatá!