Trojská botanická zahrada má ve svých sbírkách přibližně 2200 druhů orchidejí. A po dobu trvání výstavy orchideje i prodává – v zásobním skleníku pod administrativní budovou.

Takže pokud budete chtít zkrášlit svůj byt okouzlujícími květy, určitě si vyberete. A prodejci vám také poradí, jak se o zakoupené orchideje správně starat.

Orchidej pro naprosté laiky

Tak třeba naprostý laik se podle odborníků dokáže hravě postarat o druh zvaný Phalaenopsis, který z pěstitelského hlediska patří k těm nejméně náročným. Navíc u Phalaenopsis si můžete vybírat mezi nejrůznějšími hybridy různých nádherných barev.

Podle kurátorky tropických rostlin Romany Rybkové právě tento druh pravidelně kvete. A jakou péči rostlina potřebuje? Rozhodně byste ji neměli přelévat, protože pak uhnívá. A pak není podle Romany Rybkové dobré ji dávat na jižní okno. Prudké slunci by jí totiž mohlo spálit tlusté tučné listy a rostlina by uhynula.

Květy vonící jako hyacinty

Asi nejatraktivnější z orchidejí je odrůda zvaná Vanda, která v našich podmínkách kvete zpravidla v dubnu až květnu. Její základní barva je růžová, ale může být velmi proměnlivá - od téměř bílé až po světle fialovou. A pozor! Květy příjemně voní jako hyacinty.

Jde o druh nenáročný a chladnomilný, takže se spokojí s teplotou 8 – 15 stupňů. I tato orchidej by měla své místo najít v polostínu, v létě ji pak můžete mít na zastíněném místě i kdekoli venku.

Pavoučí orchidej

Skutečnou pastvou pro oči je orchidej Brassia, která své jméno dostala po anglickém botanikovi a cestovateli Williamu Brassovi, jenž rod Brassia objevil v Latinské Americe. Kvůli zvláštní stavbě hvězdicovitých květů se jí ale také říká pavoučí orchidej.

Pavoučím orchidejím se velmi dobře daří při běžné pokojové teplotě, přičemž přednost dávají světlému až polostinnému místu na okně, bez přímého poledního slunečního svitu.

Pokud máte ale zálusk na orchideje jiné, neváhejte a zajeďte do Botanické zahrady hlavního města Prahy!