Přehlídka tropických motýlů se letos koná už pošestnácté. A každoročně patří mezi nejoblíbenější akce v trojské botanické zahradě. „V loňském roce dokonce zaznamenala rekordní návštěvnost. Během necelých dvou měsíců si ji přišlo prohlédnout bezmála šedesát tisíc zájemců,“ uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Kukly z Anglie

Stejně jako v předchozích letech, i letos pocházejí tihle zástupci živočišné říše z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonem, odkud se k nám letecky převáží jejich kukly.

„Žádný motýl, který kdy byl u nás ve skleníku vystaven, nepocházel z přírody. Ani by nešlo sesbírat takové množství kukel,“ uvádí kurátorka výstavy Eva Smržová s tím, že letošní objednávka čítala bezmála 5 400 kukel, z nichž by se postupně mělo vylíhnout na 60 druhů motýlů.

Do Česka putují v krabicích vystlaných vatou

Pokud vás zajímá, jak cesta motýlů z Velké Británie vypadá, čtěte dál. V Anglii na farmě se kukly pečlivě zabalí do polystyrenových krabic vystlaných vatou, aby během postupného leteckého transportu nedošlo k jejich poškození. Z pražského letiště je pak přepravní služba doveze do trojské botanické zahrady, kde se kukly jednotlivě upevní speciálním lepidlem na tyčky a poté umístí do líhní – do vitrín na terase skleníku. „A pak jen čekáme, až motýli vyletí. Může to trvat týden dva, podle stáří kukly,“ vysvětluje Eva Smržová.

Nejobdivovanější je Attacus atlas

Mnoho krasavců už spatřilo světlo světa. A tak mají návštěvníci tropického skleníku Fata Morgana možnost obdivovat třeba otakárky, babočky, bělásky, noční martináče a mnohé další druhy původem z tropické Ameriky, Asie a Afriky.

Pozornost vzbuzují všechny druhy. „Vede však noční motýl Attacus atlas –martináč z jihovýchodní Asie,“ říká Eva Smržová. Není divu, však tenhle motýl má největší rozpětí křídel na světě! Oranžovobílá křídla samičky totiž dosahují až třiceticentimetrové délky. Samci jsou trochu menší, zato pestřejší a mají huňatější tykadla,“ podotýká kurátorka.

Nepřehlédnutelná je u druhu Attacus atlas i kresba hadí hlavy na špičkách jejich předních křídel. Ta slouží k zastrašení nepřátel. Zajímavostí také je, že martináč nežije dlouho – přibližně pět dnů. Během této doby nepřijímají žádnou potravu, žije ze zásob, které nashromáždil ještě jako housenka.

Motýli s průsvitnými křídly

Velkou pozornost návštěvníků upoutává i motýl Greta oto. „Jeho průsvitná křídla jsou lemována tenkou linkou, tím je k vidění. Průsvitnost křídel je jeho ochranným zbarvením před predátory,“ upozorňuje Eva Smržová.

Letošní výstava představuje i několik dosud nevystavovaných druhů. Poprvé je ve skleníku Fata Morgana například k vidění babočka s průsvitnými křídly druhu Godyris zavaleta. V přírodě se vyskytuje v deštných lesích od Mexika po jižní Peru. Dospělí samci z různých rostlin sbírají jedovaté látky, ty je následně chrání před jejich predátory.

Pokud se chcete dozvědět víc, neváhejte a navštivte skleník Fata Morgana Botanické zahrady hlavního města Prahy.