Při procházce venkovní expozicí trojské zahrady narazíte na několik záhonů s trvalkami. A u každého se jistě na chvilku zastavíte. Není divu, vždyť nejedna rostlina svými pestrými květy září už z dálky!

Co je vlastně trvalka?

Jde o nedřevnatou rostlinu, která na tom samém místě roste více let. Na vhodném stanovišti se tedy rozrůstá sama a společně s ostatními trvalkami je schopna časem vytvořit vzájemně propojený ekosystém a dokonce i vytlačit plevel.

Zimu u trvalek přečkávají pouze podzemní orgány – kořeny, oddenky, cibule či hlízy, které jsou zásobárnami živin. Listy a stvoly většinou odumírají. Z neporušených podzemních částí pak rostlina za vhodných vegetačních podmínek opět vyraší.

Trvalky pro všechna stanoviště

Trvalek, které se uplatní na všech možných stanovištích - od slunných, přes polostín, stín, až po nepěkná zákoutí, je nespočet druhů. A každý rok se na trhu objeví celá řada nových atraktivních kultivarů. Není proto divu, že mnozí se v nich jen stěží vyznají.

A právě proto máte šanci se s těmito krásnými květinami v Botanické zahradě hlavního města Prahy blíže seznámit.

Plamenky a zápleváky

Tak třeba centrální záhon v Ornamentální zahradě vám nabídne pohled na jednu z největších místních trvalkových sbírek.

V tomto období v Troji dominují především záhonové plamenky, častěji nazývané floxy. Plamenky, které dělaly radost už našim babičkám, kvetou v neuvěřitelně velkém počtu barev. Ovšem tehdy, pokud se držíte jedné zásady – je nutné jim dopřát dostatek světla.

Hojné zastoupení mají v Ornamentální zahradě také zápleváky. Ty se v Evropě pěstují už více než 300 let. Jejich latinský název zní Helenium – je odvozen od řeckého helios, slunce. A právě malá sluníčka tato nenáročná okrasná trvalka skutečně připomíná.

21. července při procházce zahradou řeč přijde ještě třeba na zavinutky, velkokvěté kultivary dračíků, ale také na šalvěje hajní, některé šanty a stračky, či třapatky a třapatkovky.

Přijďte se leccos o trvalkách dozvědět!