Kromě tradičních Velikonočních trhů v historickém centru Prahy můžete pravou velikonoční atmosféru zažít i na jiných místech našeho hlavního města.

Oslavy v Písecké bráně

Tak třeba Městská část Praha 6 každoročně pořádá oslavy velikonočních svátků v Písecké bráně. Nejinak je tomu i letos, kde si jarní atmosféru můžete užívat od 18. března do 1. dubna.

Oslavy zde 18. 3. zahájí rukodělné dílny a vystoupení souboru Sedmihlásek, kdo bude chtít, může se zúčastnit vynesení Morany a přivolání Zeleného muže – symbolu jara a nového života. Tím ale velikonoční program v Písecké bráně zdaleka nekončí.

V dalších dnech je pro návštěvníky přichystaná třeba dětská miniopera od Zdeňka Svěráka nazvaná O dvanácti měsíčkách, nechybí ani výstava, různé dílny či uskupení Pražský Ukulele Band, na jejichž koncertech můžete slyšet hned několik druhů ukulele, deset vynikajících hráčů a hlavně široký repertoár zahrnující jak americké rockové skladby, tak i třeba české lidové písně.

Velikonoce v Národním zemědělském muzeu

Velikonoční tradice si zase můžete připomenout v Národním zemědělském muzeu, kde 15. března startuje výstava, která návštěvníkům připomene velikonoční zvyky a symboly. Těmi hlavními jsou malovaná vajíčka jako symbol nového života, velikonoční beránek a pletená pomlázka. Ta je v našich končinách známá už od 14. století – zmiňuje se v pamětech pražského kazatele Konráda Waldhausera. A dodnes se používá ve všech koutech naší republiky... Návštěvníci si však můžou výstavu užít i jinak – dozdobit ji vybarvenými kraslicemi, velikonočními přáními a vzkazy.

O pár dnů později, 23. března, se Národní zemědělské muzeum k tématu Velikonoc ještě jednou vrátí, a to v rámci akce Velikonoce v muzeu, která je tradičně spojena s bohatým programem pro děti.

Velikonoční dílny ve Ctěnicích

S tématem Velikonoc nezůstává pozadu ani Muzeum hlavního města Prahy, které zve na tvůrčí dílny do Zámeckého areálu Ctěnice. Letos se 24. března konají už pošesté a nabídnou možnost vyzkoušet si pod vedením zručných řemeslníků a řemeslnic vyrobit si třeba tradiční velikonoční předměty a dekorace.

Samozřejmě nesmí chybět ani splétání pomlázek a košíků, zdobení kraslic, pečení jidášů a ještě něco navíc – kdo bude chtít, může si vyzkoušet i tradiční techniku modrotisku. Nebo ochutnat naklíčené luštěniny, které odborníci přes stravu označují za potraviny nové generace a rozhodně by se prý díky svým blahodárným účinkům na náš organismus měly stát součástí zdravého jídelníčku.

Na velikonoční představení do divadla

Na Velikonoce vás a především vaše ratolesti může příjemně naladit i divadlo. Stačí zavítat v neděli 18. března do Strašnického divadla, kde je na programu představení pro děti nazvané Velikonoční radovánky.

Soubor Kukadlo díky této inscenaci malé diváky seznámí s velikonočními zvyky, herci předvedou, jak si hráli chlapci a děvčata při venkovských oslavách jara, dokonce si s dětmi i zazpívají koledy a písničky o jaru. A víte co ještě? Ratolesti naučí, jak si z kapesníku vytvořit kůzlátko.