Vari bělopásý je v červeném seznamu IUCN vedený coby kriticky ohrožený poddruh variho černobílého. V důsledku kácení a vypalování lesů, rušení i lovu jeho početní stavy prudce poklesly. Kromě toho má pomalé tempo rozmnožování. Samice sice rodí dvě nebo tři mláďata, ale často odchová jen jedno, a to ještě ne každý rok.

V zajetí, tedy v registrovaném chovu, žije jen 88 jedinců, včetně tří nových pražských mláďat. Všichni navíc pocházejí pouze ze dvou párů zakladatelů, z nichž jeden se rozmnožil jedinkrát. EEP proto velmi usiluje o získání nové krve z domovského Madagaskaru. Pokud se nové jedince nepodaří získat, tento poddruh bohužel v chovech zanikne.

Náročný chov

S varim je problém při odchovu dán také tím, že samice je v říji pouze jeden den v roce. Pokud se podaří, že zabřezne, je tu také vysoká úmrtnost mláďat.

Zoo Praha chová tyto vzácné lemury od roku 2004. Současnému páru – Mandrakovi a Fanie – se narodilo již několik mláďat, ale dosud se žádné nepodařilo odchovat – až nyní. Současná mláďata se narodila 22. dubna a tak se zdá, že už mají vyhráno. Zatím jsou v zázemí odchovny, brzy je ale návštěvníci uvidí spolu s rodiči venku.

Ukecaní lemuři

Variové jsou největšími zástupci lemurů a patří také k nejhlučnějším - jejich hlas je opravdu pronikavý. Na rozdíl od nejznámějšího lemura katy je vari zvířetem soumraku, přes den je ve svém hnízdě na stromě. Při přesunech pak mláďata přenáší v tlamě, což jiní denní primáti nedělají.

Vari bělopásý se sdružuje do menších, zhruba šestnáctičlenných skupin, které se ale v období nedostatku potravy rozpadají. Stejně jako ostatní lemuři pochází z Madagaskaru.