Blanka přilákala řidiče dřív, než se čekalo. Na několika místech v Praze tunel zastavil dopravu. Také jeho vybavení vyvolává otázky. Bude za nedostatky někdo zodpovědný? Měsíc po otevření tunelu odpovídal náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, do jehož kompetencí Blanka spadá.

* LN Při rozboru ceny za Blanku nelze opomenout například kachlíčky na stěnách, které byly o mnoho desítek milionů dražší než standardní nátěr. Vypadají sice úžasně...

... ale v tom světle si ani nemůžete všimnout žluté řady kachliček...

* LN Vidíte, osvětlení - to je ten samý problém. V Blance je světlo jako ve dne ve srovnání s potemnělým Strahovským tunelem. Budete tyto symboly předimenzovanosti nějak řešit?

Jsou to bezesporu věci k diskusi. Kdyby byl na stěnách jiný materiál, bude jej nutné více udržovat, obnovovat nátěr. Dlaždičky umyjete vapkou a je to. Každá varianta má svá pro a proti. Až budeme stavět pokračování Blanky, podíváme se na normy požadované ve světě. Třeba u výtahů či autolékárniček se ukázalo, že jsme v Česku žádali přísnější normy, než nařizuje Brusel. Proto je třeba se podívat, co v tunelu nezbytně musí být.

* LN Chcete se k těmto „perličkám“ ještě vracet?

Zpětně je můžeme vyhodnocovat, ale musíme si uvědomit, že už tam jsou. Porovnat můžeme třeba to, nakolik je osvětlení v současné podobě nutné a nakolik jsou účty za elektřinu likvidační.

* LN Měl by za tyto věci nést někdo odpovědnost?

Zvažujeme, že na dílo z hlediska peněz zpětně nahlédneme. Minulost nezavíráme. Máme například memorandum s ČVUT a jeho lidé můžou poukázat na to, zda jsou některé položky stavby ospravedlnitelné, či nikoliv. Ale je to tak, že když někdo navrhl pro tunel více světel, nabídl tím větší bezpečnostní kvalitu, než požadují normy, a město si řeklo, že vyšší kvalita je pro ně důležitá. Trestat můžete někoho, kdo neplní normy.

* LN A co hojně používaný institut řádného hospodáře?

Nejsem v pozici, kdy bych měl jedinou věc v rozporu s něčím. Na prošetřování minulosti navíc nemáme dost lidí, odbor strategických investic je vytížený. Na druhou stranu musíme normy identifikovat, abychom návazný tunel nepřeplatili.

* LN Děláte to proto, že už první odhady pokračování městského okruhu se pohybují kolem 40 miliard?

Ne. Chceme Pražanům říct, za co se jejich peníze utratily. Sekundární motivací je to, abychom si poměřili ceny. Předchůdci schválili usnesení, které vytyčuje trasu přes Povltavskou ulici, Balabenku, Spojovací k Štěrboholské radiále, kde se napojí na Jižní spojku. Čeká nás diskuse s městskými částmi a schválení trasy v městské radě.

* LN Jaký je odhad ceny?

Nemám žádný odhad, protože chybí finální varianta. Ulicí Povltavská může trasa vést třeba i dvoupatrovým raženým tunelem. V tom bychom byli unikátní. Varianty se můžou v rámci celkové ceny lišit v řádu jednotek miliard, ne desítek. Dříve neexistovalo, že by každá investice za stovky milionů, jako dnes na ministerstvu dopravy, musela mít studii proveditelnosti. Tento nástroj ukazuje návratnost a reálnost investice. Chceme to u nás také zavést.

* LN Kdy by pokračování městského okruhu mohlo stát?

V životě jsem neslíbil termín, za který bych se nemohl postavit. Nemám ho.

* LN Co vám řekly posudky k problémům s kabely? Tvrdil jste, že po otevření nebudete mít problém je zveřejnit.

Nahlédnout do nich může kontrolní výbor magistrátu, nikdo je nebude moci odnést. Jeho členové akceptovali, že je něco jiného, když posudky používáme pro potřeby soudu a arbitráží a když je tajíme. Až doúčtujeme poslední závažnou položku, tak všechno naskenujeme a vyvěsíme na internet. Také pro vysoké školy to můžou být poučné věci. Například situace, kdy kabel umístěný v průchodce byl vytažený. Někdo vzal poklop, kabel přirazil a zlomil ho.

* LN Ten kabel tam ještě je?

Ne, byl vyměněný. Ale abychom si uvědomili, že takové věci existují, v posudcích je máme. Byly tam kabely omotané jen leukoplastí, kabely napojené do různých skříněk, gumové zacpávky byly povytažené, takže se tam mohla dostat vlhkost... To vše máme zdokumentované a budeme s tím pracovat.

* LN Je fotodokumentace z posudků nástrojem proti firmě ČKD, dodavateli technologií, s nímž se přete například o vině za poškození kabelů či o faktury?

Není. Až si budeme vyjasňovat finanční parametry, tak budeme tyto věci používat.

* LN Kdy přijdou arbitráže s dodavateli Blanky?

Nevím, ale dá se očekávat od ČKD. Potřetí jsme jim minulý týden vrátili fakturu a nevím, jak zareagují. Čekám na zmocnění rady pro jednání s dodavateli. Očekávám, že přijde správce stavby IDS, od července 2014 nemají placeno nic.

* LN Čísla ukazují, že denně Blankou projede 70 tisíc řidičů. Co vy na to?

Přibývání aut je rychlejší, čekali jsme, že těchto čísel dosáhne až někdy v listopadu. Ale na sedmdesát tisíc aut je tunel Blanka konstruovaný, při takovém provozu by měl být bez problému průjezdný.

* LN Ne všechno je ale růžové. Dopravní policisté popisují na řadě míst Prahy kolony, které podle nich způsobuje právě Blanka. Mluvili třeba o zácpách tvořících se před tunelem Mrázovka.

V minulosti stávala doprava v Mrázovce také, každý druhý třetí den, ne-li denně. Problémy byly u vjezdu do tunelu. Stál i Strahovský tunel ve směru do centra, zácpa byla až k Prašnému mostu nebo vozovně Střešovice. Dopravní komplikace na některých místech tedy nejsou nic nového, jen jsou nyní ve vyšší intenzitě.

* LN Tunel Blanka zahustil provoz i na Strakonické a Dobříšské ulici.

Tam je problém. Stejně jako v Patočkově ulici či na Vypichu v Praze 6 a na několika dalších místech. Ukázalo se také, že je problém u výjezdu z Blanky do Holešoviček.

* LN Zvládnou kapacitu Blanky i navazující tunely?

Intenzita provozu se v nich zvýšila. Musíme si ale uvědomit, že řidiči mají za sebou jen dvacet pracovních dnů, kdy zkoušeli nové cesty. Hodnocení je velice složité, protože každý den vyvolá tunel Blanka nové situace. Například na Strakonické je problém pořád, ale v ulici Jugoslávských partyzánů se kolona neobjeví pokaždé.

* LN Přemýšlíte už teď o nějakých řešeních?

Prvním opatřením bude absolutní preference MHD. V problematických místech budeme hledat cestu, jak zajistit plynulý průjezd pro tramvaje a autobusy. Ropid (společnost, která organizuje pražskou MHD) a Technická správa komunikací mají materiál mapující zhruba šedesát míst, nejenom v souvislosti s Blankou, kde ještě mohou vzniknout preferenční pruhy. Navrhujeme například rozšíření v ulici Jugoslávských partyzánů na dva pruhy s bezpečnostním ostrůvkem. Uvažujeme také o tom, že po Svatovítské by auta mohla jezdit po tramvajové trati. Řešíme i autobusový pruh na Strakonické.

* LN Odkdy by opatření mohla fungovat?

Chceme je dělat průběžně. Každý odborník vám řekne, že minimálně po ročním provozu komunikace si můžete zhodnotit všechny souvislosti.

* LN Mohlo by například pomoci nové seřízení semaforů?

Určitě. Navíc na telematiku můžeme využít evropské fondy, což průběžně děláme. A to i ve středních Čechách, kde máme nyní přichystané peníze na dvě stě padesát křižovatek. V souvislosti s integrací dopravy mezi oběma kraji by měly mít upravenou telematiku, která upřednostní hromadnou dopravu.

* LN Kdy dojde k tomu, že si na základě hodnocení řeknete: Zasáhneme?

Není žádný den D. V Praze 7 už se například seznámili s výzkumem, že na Veletržní je třeba nově nastavit semafory. Standardně to trvá tři týdny, tam to bylo hotové za tři dny. Technická správa komunikací na základě čísel provedla úpravu hned. Tvoříme také poradní skupinu s odborníky z ČVUT i odjinud. Chci, aby měla také jednoho člověka, který by nebyl z Prahy, aby byl nezávislým arbitrem navržených řešení. V Praze je totiž každý zatížený tím, že bydlí na Pankráci, v centru nebo na Andělu...