Významné budovy v centru Prahy přes noc na pondělí pokryly graffiti od známých umělců. Cílem akce Pražské správy nemovitostí bylo zviditelnění street artu jako opravdového umění. Pražský magistrát se nyní pokusí společně s městskými částmi a touto společností identifikovat správná místa, kde by mohly vzniknout nové plochy pro legální graffiti.

„Společnost upozornila na dva fenomény - kvalitu často podceňovaného street art a zároveň negativní dopad neřízeného posprejování budov. Dotýká se tak v obecné rovině tématu vztahu umění a architektury ve veřejném prostoru. Represe by měla být vždy až posledním krokem, proto se přikláním k vyhledávání legálních ploch pro graffiti a očekávám, že komunita graffiti umělců naopak pomůže městu eliminovat výtvory, které nemají s jakýmkoli uměním nic společného,“ uvedl náměstek primátora Hlaváček.

Hlavní město se potýká s nelegálními graffiti dlouhé roky a legální plochy by mohly pomoci v omezení nezákonného poškozování budov, které jsou jak ve vlastnictví Prahy, tak i soukromníků.

„Nelegální grafitti dle mého názoru patří mezi nejhorší podobu vizuálního smogu v Praze, který poškozuje majetek soukromých osob i města. Týká se to především nevzhledných tagů, kdy dotyčný upozorňuje pouze na svoji nevyspělost. Na druhou stranu street art do města patří a v několika případech dokáže esteticky zvednout některá méně udržovaná zákoutí Prahy, ale jen v případě, že se jedná o opravdovou uměleckou tvorbu. Pro tyto případy rád podpořím výběr legálních ploch v majetku města,“ doplnil radní Jan Chabr.

Přílohy: