Návrh obecně závazné vyhlášky, kterou se mění obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy č. 20/2022, o stanovení obecního systému odpadového hospodářství hlavního města Prahy (vyhláška o odpadech)

  • 3 minuty čtení

Zastupitelstvo hlavního města Prahy se usneslo dne… vydat podle § 44 odst. 3 písm. d) zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, a § 59 odst. 4 až 6 zákona č. 541/2020 Sb., o odpadech, tuto obecně závaznou vyhlášku:

Čl. I

Obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy č. 20/2022, o stanovení obecního systému odpadového hospodářství hlavního města Prahy (vyhláška o odpadech), se mění takto:

1. V § 3 se za písmeno i) vkládá nové písmeno j), které zní:
„j) textil,“.

Dosavadní písmeno j) se označuje jako písmeno k).

2. V § 4 odst. 1 větě první se za slova „jedlé oleje a tuky“ vkládají slova „a textil“.

3. V § 4 se na konci odstavce 3 doplňuje věta „Na sběrných dvorech hlavního města Prahy může jedna fyzická osoba odevzdat v úhrnu maximálně 750 kg objemného odpadu za kalendářní rok.“.

4. V § 9 odstavec 5 včetně poznámky pod čarou č. 5 zní:
„ (5) Vlastník objektu zajistí u svozové společnosti dostatečný objem sběrných nádob účelově určených k odkládání směsného komunálního odpadu z domácností. Zajištění těchto sběrných nádob je spojeno s platbou poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci v souladu s jiným právním předpisem5). Dostatečný objem je takový vnitřní objem sběrné nádoby nebo součet vnitřních objemů sběrných nádob, který při dané frekvenci svozu odpadu a při daném počtu osob užívajících objekt umožňuje uložit veškerý směsný komunální odpad vznikající při provozu domácností v objektu.
5) Obecně závazná vyhláška hlavního města Prahy č. 17/2021 Sb. hl. m. Prahy, o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci.“.

5. V § 10 odst. 1 se za písmeno b) vkládá nové písmeno c), které zní:
„c) odpady z tržišť biologického původu,“.
Dosavadní písmena c) až h) se označují jako písmena d) až i).

6. V § 12 se dosavadní text označuje jako odstavec 1 a doplňuje se odstavec 2, který zní:
„ (2) Znovupoužitelný textil lze v režimu předcházení vzniku odpadů odevzdávat na sběrných dvorech hlavního města Prahy.“.

7. V § 14 odstavec 1 zní:
„ (1) Fyzické osoby, které na území města vyprodukovaly při své nepodnikatelské činnosti stavební a demoliční odpad označený kódem odpadu 17 01 01 (Beton), 17 01 02 (Cihly), 17 01 03 (Tašky a keramické výrobky), 17 01 07 (Směsi nebo oddělené frakce betonu, cihel, tašek a keramických výrobků neuvedené pod číslem 17 01 06), 17 05 04 (zemina a kamení neuvedené pod číslem 17 05 03), mohou bezplatně předat tento stavební a demoliční odpad v množství do 4 m3 ročně ve sběrných dvorech hlavního města Prahy nebo do velkoobjemových kontejnerů určených k tomuto účelu městem nebo městskou částí. Při každé jednotlivé předávce nesmí množství odevzdávaného stavebního a demoličního odpadu přesáhnout limit 2 m3. Objemový roční limit 4 m3 pro bezplatné odevzdávání stavebního a demoličního odpadu odpovídá po přepočtu zhruba hmotnosti 4,7 tun tohoto odpadu.“.

Přílohy:

Základní informace:

Začátek připomínkování: 16. 10. 2024
Konec připomínkování: 16. 11. 2024

Kontaktní osoba: Mgr. David Čuřík, Odbor ochrany prostředí

Připomínkování návrhu právního předpisu

Nesouhlasím se zněním vyhlášky

Anonymní uživatel, modified 14 dní ago.

Nesouhlasím se zněním vyhlášky

Vyhláška nijak neomezuje hluk, jak bylo slibováno. Navíc umožňuje prodloužení koncertů i přes 22. hodinu, tedy v době nočního klidu. Neměl bych nic proti tomu, aby taková možnost byla povolena výjimečně, ale jedině tak, že bude přímo vyhláškou stanoveno, že to nesmí nastat například více než jednou za rok. Obyvatelé okolí Ledáren jsou rušeni během večerů, kdy by rádi odpočívali, případně trávili čas na zahrádkách či balkonech nebo jen u otevřených oken. Ze zkušenosti ale víme, že to není možné, resp. příjemné, když běžný hovor, případně poslouchání vlastní hudby ruší intenzivní hluk z festivalu. Vyhláška by tedy měla toto zohlednit a stanovit únosnou míru zatížení hlukem, tj. menší, než je dosavadní praxe.
Zdeněk Prokš - Braník