Často kladené otázky

Kolik stojí MHD pro osoby se sníženou schopností pohybu nebo orientace? 

  • Pro držitele průkazu osoby se zdravotním postižením ZTP a ZTP/P je doprava zdarma, u držitele průkazu ZTP/P má zdarma dopravu i jeho doprovod. Kdo průkaz osoby se zdravotním postižením nemá (např. zahraniční návštěvník), platí běžné jízdné dle Tarifu PID. 

Kolik stojí MHD pro osobu doprovázející dítě do 3 let? 

  • Pro takovou osobu je MHD zdarma. 

  

Jak zjistím, že daný spoj je bezbariérový? 

  

Kde najdu informace o bezbariérovém spoji? 

  • Na zastávce je na jízdním řádu uveden piktogram vozíčkáře – v záhlaví jízdního řádu a poznámce v případě, že jsou nízkopodlažními vozidly zajištěny všechny spoje, u jednotlivých garantovaných spojů v případě, že jsou nízkopodlažními spoji zajištěny jen vybrané spoje. Stejnou informaci najdete na webu DP v sekci Jízdní řády 
  • https://ropid.cz/hledani-spojeni/ 
  • https://www.dpp.cz/bezbarierove-cestovani/ 

  

Kde najdu seznam bezbariérových stanic metra? 

  • Na webových stránkách Dopravního podniku hl. m. Prahy je seznam stanic formou mapky metra a jeho linek včetně aktuálních informací o provozu bezbariérových zařízení (výtahů a plošin), je zde možnost nastavení zasílání SMS hlášení o konkrétní stanici a nefunkčnosti výtahu nebo plošiny. 
  • https://www.dpp.cz/stav-bezbarierovych-zarizeni/ 

  

Když nemůžu jet MHD, jaké mám možnosti? 

  • Držitel průkazu osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P s trvalým bydlištěm na území hl. m. Prahy nebo Středočeského kraje je oprávněn využít služby BEZBA DOPRAVA, kterou zajišťuje Praha prostřednictvím městské organizace ROPID.  J9zda s BEZBA dopravou je zpoplatněna. Vzhledem k vytíženosti služby je třeba dopravu objednávat s časovým předstihem.  
  • Některé městské části Prahy nabízejí svým občanům dotovanou dopravu s využitím služeb komerčních subjektů, např. senior taxi. 

Může cestovat v povrchové dopravě MHD v jednom dopravním prostředku více cestujících na vozíku současně? 

  • Smluvní přepravní podmínky PID (článek 6) mj. určují maximální počty současně přepravovaných ortopedických vozíků a kočárků v nízkopodlažních vozidlech (u tramvají 4, v autobusech zpravidla 1+1 dle typu vozidla). Řidič má možnost dopravu více vozíků najednou umožnit, záleží však na aktuální provozní situaci a je třeba vzít v úvahu, že další vozíky nelze ve vozidle MHD bezpečně upoutat. V současné době doplňuje Dopravní podnik hl. města Prahy svůj autobusový vozový park o nová vozidla, která disponují dvěma homologovanými místy pro přepravu osoby na ortopedickém vozíku. Pokud jsou však již místa ve vozidle obsazena dětskými kočárky, nemá osoba na vozíku právo přednosti. 

  

Může cestující na vozíku použít eskalátor? 

  

Jaké má cestující na vozíku v noční přepravě možnosti cestování MHD? 

  • Všechna vozidla BUS na nočních linkách MHD jsou již nízkopodlažní, tedy bezbariérově přístupná. V případě tramvají je situace o něco horší – město však dlouhodobě jedná o navyšování počtu nízkopodlažních tramvají ve vozovém parku Dopravního podniku hl. m. Prahy.  

  

Kde v metru lze použít přístupné/bezbariérové WC? 

  • Veřejně přístupné toalety jsou ve většině stanic metra (viz Mapa přístupnosti). Limitujícím faktorem je v mnoha případech bezbariérová přístupnost těchto zařízení v rámci vestibulu metra. Zpřístupnění vestibulu metra výtahem probíhá obvykle v rámci celkové rekonstrukce stanice. 

  

Jak zjistí osoba nevidomá nebo slabozraká na zastávce MHD (autobus nebo tramvaj) číslo a směr právě přijíždějícího dopravního prostředku? 

  • Zjištění čísla linky a jejího směru na zastávce MHD pro právě přijíždějící spoj lze provést pomocí vysílačky VPN stiskem tlačítka čísla 3, které aktivuje akustický výstup umístěný přímo na vozidle (je vhodné se pohybovat v blízkosti označníku zastávky); toto hlášení oznámí číslo linky a konečnou stanici spoje. Některé tramvajové zastávky v Praze jsou již vybaveny tzv. inteligentními označníky, které rovněž na výzvu VPN poskytují akustickou informaci o čísle a času příjezdu spojů podle jízdního řádu. 

 

Mohu dát řidiči vozidla MHD (autobusu, tramvaje) oznámení o nástupu osoby se sníženou schopností orientace (tzn. o nástupu osoby slabozraké nebo nevidomé)? 

  • Ano, před nástupem do dopravního prostředku MHD může být pomocí vysílačky VPN stiskem tlačítka čísla 4, nejlépe v blízkosti označníku. Ostatní cestující mohou v tom případě zaslechnout frázi „nástup nevidomého“. 

  

Jsou na webových stránkách informace o bezbariérovosti zastávek MHD pro osoby se sníženou schopností orientace, tj. pro osoby nevidomé a slabozraké? 

  

Jak najdou osoby nevidomé a slabozraké vstup nebo podchod do stanice metra? 

  • Vstupy do vestibulů stanic jsou standardně opatřeny akustickým majáčkem osazeným v ose dveří, schodiště nebo eskalátoru. Akustický majáček lze aktivovat vysílačkou VPN tlačítkem číslo 1 pro základní navigační signál a tlačítkem číslo 2 pro rozšířenou, podrobnější informaci. Tento systém se trvale rozšiřuje a upřesňuje. 

  

Jak mohu jako nevidomý zjistit v metru nebo v podchodu směr pohybu eskalátorů? 

  • Směr pohybu a stav eskalátorů pro osoby se sníženou schopností orientace lze zjistit vysílačkou VPN stiskem tlačítka číslo 2, kterým se spustí akustická informace z majáčku umístěného v ose soustavy eskalátorů. 

  

Jak zjistím jako nevidomý v metru směr přijíždějící soupravy? 

  • U vybraných stanic metra je tato informace uvedena na konci hlášení akustického majáčku při vstupu do prostoru stanice metra nebo ve frázi u eskalátoru. 

  

Jak mohu jako nevidomý najít v prostorách metra veřejné toalety? 

  • U vybraných stanic jsou vstupy na toalety opatřeny akustickými majáčky. 

  

Jak zjistím jako nevidomý na zastávce MHD aktuální odjezd dopravního prostředku povrchové dopravy? 

  • Odjezdový řád dopravních prostředků MHD lze zjistit na vybraných zastávkách z informačního odjezdového panelu, kde lze spustit akustický výstup vysílačkou VPN tlačítkem číslo 5. 

  

Jak najdu jako nevidomý výtah do stanice metra? 

  • Vybrané vstupy jsou opatřeny akustickými majáčky, které lze spustit vysílačkou VPN tlačítkem číslo 2. 

  

Může dát řidiči soupravy metra cestující se sníženou schopností orientace (nevidomý, slabozraký cestující) oznámení o nástupu do vagonu metra? 

  • Ano, před příjezdem soupravy vozů metra pomocí vysílačky VPN stiskem tlačítka čísla 4. Tím se aktivuje signál akustický i vizuální a dojde k automatickému otevření dveří celé soupravy, která právě přijede do stanice, a ozve se fráze „otevření dveří aktivováno“. 

  

Jak se pohybují a orientují cestující se sníženou schopností orientace (nevidomí, slabozrací) na ostrůvcích povrchových nástupišť zastávek MHD? 

  • Prostřednictvím signálního pásu odbočujícího od vodicí linie je osoba s bílou holí naváděna k označníku zastávky. Pohyb podél ostrůvku je možný buď podél umělé vodicí linie nebo podél zábradlí s vodicí funkcí (s ohledem na propustnost prostoru pro pěší se toto zábradlí často instaluje v podobě segmentovaného zábradlí). 

  

Jak pomáhá speciální dlažba s výstupky (např. u označníků zastávek, u přechodů apod.) nevidomým? 

  • Jedná se o tzv. hmatné prvky, které nevidomý rozliší holí od okolního povrchu. Rozměry, umístění a tvar hmatných prvků poskytují osobě s bílou holí podstatné informace o dopravním uspořádání prostoru, ve kterém se právě pohybuje. Nejdůležitější funkcí hmatných prvků je varovat uživatele před potenciálně nebezpečným prostorem – tedy především v místě kontaktu pochozí plochy a prostoru pojížděného vozidly.   

  

Drážky na nástupištích metra - k čemu slouží a jak se využívají? 

  • Jedná se o umělou vodící linii, která slouží nevidomým. Umožňuje jim bezpečný a samostatný pohyb s bílou holí podél nástupiště. Důležité je, aby na této vodící linii a podél ní byl volný průchod bez bariér v koridoru min. 80 centimetrů podél drážky po obou stranách, bez překážek např. v podobě stojících osob, zavazadel, kol, kočárků, odpadkových košů atd. 

  

Jak nejlépe pomoci spolucestujícímu se sníženou schopností orientace (nevidomé osobě)? 

  • Vždy je nutné pamatovat na to, že nevidomé a slabozraké osoby jsou na zastávce navigovány do předních dveří vozidla či soupravy a je nanejvýš vhodné, aby těmito dveřmi mohly vůz po ukončení cesty také opustit. I z tohoto důvodu je nabídka místa k sezení poblíž předních dveří z jejich strany obvykle vítaná. Pokud získáte pocit, že nevidomý či slabozraký člověk potřebuje specifickou pomoc, je dobré si to nejprve ověřit přímým dotazem. Pro upoutání pozornosti je možné se dotazovaného lehce dotknout na ruce či rameni. Pak už se snadno domluvíte, jak můžete spolucestujícímu prospět. 

 

26. ledna 2017
9. února 2024