Koncepční dokumenty hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí |
Stav: Dokument Generel odvodnění hl. m. Prahy (GO HMP), I. koncepční fáze byl vzat na vědomí usnesením Rady HMP č. 1605 ze dne 8. 10. 2002. Od roku 2001 je postupně zpracovávána II. Detailní část GO HMP.
Popis, průběh zpracování: Generel odvodnění hlavního města Prahy (GO HMP) je trvalý strategický prostředek pro řešení plánovací, investiční a provozní politiky pro odvodnění hl. m. Prahy.
Pro značný rozsah celého projektu bylo zpracování GO HMP rozděleno do dvou fází - I. Koncepční a II. Detailní.
I. Koncepční část GO HMP byla zpracována v letech 1999 - 2001. Jejím hlavním cílem bylo stanovení jasné koncepce odvodnění území hlavního města tak, aby bylo zajištěno bezpečné odvádění srážkových a splaškových vod a bylo zajištěno jejich čištění na takové úrovni, že nedojde k překročení přípustného stupně zatížení vodních toků. Navržená koncepce definuje hlavní směry vývoje systému, určuje, jakým způsobem budou důležité prvky systému udržovány a rozvíjeny při posouzení technicko-ekonomických a ekologických dopadů navržených řešení.
II. Detailní část GO HMP je zpracovávána postupně od roku 2001 po jednotlivých ucelených povodích v detailní úrovni řešení (2002-2003: Západní město; Kunratice, Šeberov). V roce 2006 a 2007 probíhaly práce na dalších třech ucelených částech Generelu odvodnění hl.m. Prahy pro II. detailní fázi (generel odvodnění jihovýchodní části Prahy, severní části Prahy a generel odvodnění Hlubočepy - Holyně, který byl v řešené oblasti zpracováván současně s Generelem zásobování vodou).
V roce 2006 a 2007 dále pokračovaly práce na zajištění správy zpracovaného Generelu odvodnění HMP I. koncepční fáze tak, aby celý systém byl udržován v aktuálním stavu. V roce 2005 byly zpracovány následující studie: Studie odvodnění části povodí kmenové stoky „E" a řešení proplachovacího kanálu; přepočet Povodí kmenové stoky „B" na pravobřežní části po Karlínskou shybku; výpočet Převodu splaškových vod z pravobřežní části povodí kmenové stoky „A" do povodí kmenové stoky „B; přepočet Koncepční části GO HMP v souvislosti s rozhodnutím o umístění ÚČOV Praha na Císařském ostrově a na tento přepočet navazující studie zpracovaná v roce 2006 - Úprava nátokového labyrintu stokové sítě pro celkovou přestavbu a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově. Již zpracované části GO HMP jsou spravovány a aktualizovány, aby celý systém byl udržován v aktuálním stavu.