Petr Hulinský

„Takže dotazy.“

 

Šprunková, Blesk

„Mě by zajímalo, jaká je ta respektovanost zejména v těch dalších zónách, nejenom modrých, a co to znamená  lepší rozvrstvení zóny? Kam ty auta by měly ještě přijít?“

 

Radovan Šteiner

„Ta respektovanost v tuto chvíli není úplně vyhodnocena, já Vám neumím dát úplně přesné procento, bude to k dispozici řekněme do měsíce. Nicméně ta respektovanost plyne právě z těch vyšších tržeb nebo to tvrzení, které jsem řekl, tzn., že respektovanost byla vyšší, než v roce 2001 je jednoznačné z toho, že došlo k vyššímu, k výrazně vyššímu plnění na straně tržeb. Ale přesně čísla zhruba do toho měsíce bych měl být schopen Vám předložit. A na téma toho lepšího tedy rozvrstvení – samozřejmě uvažujeme o tom, že by v některých částech tam, kde to ty rezidenty nijak nepoškodí nebo kde i v současné době registrujeme  řekněme nižší zájem rezidentů než kapacita té modré zóny, takže by mohla být část tedy vyhrazena nebo přičleněna k těm dvěma návštěvnickým zónám a současně ještě uvažujeme o některých komunikacích, které v tuto chvíli není možné využívat, že by tedy byly pro ty účely, že by byly zařazeny do zóny placeného stání.  To je myslím asi obecná odpověď, opravdu není to v tak konkrétní podobě, abych uměl v tuto chvíli říci v té a té ulici se může změnit to a to. Je to opravdu v tom horizontu do konce letošního roku, čili spíš to jsou nějaké řekněme směry uvažování, kterými se řídíme právě na teritoriu té pravobřežní zóny. V těch ostatních zónách samozřejmě může být systém …“.

 

/dodatečná otázka  bez mikrofonu/

 

Radovan Šteiner

„Tak, já myslím, že nikoliv. Zatím jediný, kdo se dostal řekněme dál než do úvah typu chtěli bychom. To je právě městská část Praha 1, která dokonce už před několika lety provedla výběrové řízení. Vybrala provozovatele té levobřežní zóny. Já mám příští týden, pardon, ten další týden jednání na dopravní komisi městské části Praha 1, kde právě na toto téma chceme hovořit. Nicméně oni sami přišli s tím, že horizont vidí jednoznačně až od 1.1.2004, čili rozhodně je možné říci, že i ti, kteří jsou nejdál, řekněme v tom procesu, sami navrhují 1. leden příštího roku. Tím nechci říkat, že to datum je definitivní, ale že rozhodně nebude jaksi bližší než tedy první leden. A ostatní městské části, přiznám se , že v tuto chvíli jsou spíše v oblasti úvah a v oblasti řekněme definování, které konkrétně ulice, které tedy části jejich teritoria by měly být do režimu řekněme zpřísněného parkování zakomponovány a které nikoliv. Takže tam si myslím, že ten horizont bude v nejlepším případě v průběhu roku 2004, možná, že třeba začátek roku 2005. A rozhodně asi poslední teze, k tomu. Rozhodně chceme nastavit pravidla, která by byla jednotná pro všechny městské části a i jakési řekněme technologické požadavky, které by byly obdobné a kompatibilní, aby nedošlo k tomu, že já ještě uvádím takový ten řekněme až absurdní případ, kdy na jedné straně Vinohradské ulice by platil systém určité technologie a na druhé straně Vinohradské ulice systém odlišný, protože prostě jedna městská část nebo městská část Praha 2 by zavedla prostě systém, který by nebyl kompatibilním s tím, co zavede městská část Praha 3. Čili chceme dát maximální prostor městským částem k uplatnění jejich návrhů z hlediska řekněme toho teritoriální, ale z hlediska toho technologického a organizačního. Určitě hlavní role bude na městě na Magistrátu tedy.“

 

Petr Hulinský

„Dobře, děkuji. Ještě nějaké dotazy? Prosím!“

 

Kuptík, Metro

Jenom v souvislosti s tím, že městská policie teda nějakým způsobem donutila k platbám ty řidiče především asi v té návštěvnické zóně, počítá se s tím, že by se posilovala městská policie právě v souvislosti s tím rozšiřováním zón na Praze 3, Praze 7 nebo Praze 2? Že by se rozšiřovaly počty lidí, kteří by se specializovali na jednom vlastně … na dopravní problematiku?“

 

Radovan Šteiner

„Musím přiznat, není to můj resort, tedy nejsem o tom úplně informován. Vím od pana náměstka Blažka, že v obecné rovině se uvažuje a bude navrhovat v rámci i rozpočtu i na rok 2004 posílení stavu městské policie, ale asi nelze říci, že by to bylo pouze za účelem dozoru v zóně placeného stání. Nicméně určitě platí tvrzení, že by se městská policie měla více věnovat záležitostem spojeným s dopravou, ať je to například dozor nad zónou nebo to, co proběhlo minulý týden velmi úspěšně a co městské části více a více požadují, to je dohled i nad parkováním na sídlištích z hlediska umožnění průjezdu např. hasičské technice atd. Čili ano, nepochybně dojde k posílení městské policie za účelem řekněme vyšších výkonů v oblasti dopravy, ale nechtěl bych úplně definovat, že to bude pouze dohled nad zónou placeného stání, to určitě ne.

 

Petr Hulinský

„Dobře, další dotazy. Pakliže ne…“

 

Radovan Šteiner

Já bych ještě ten druhý materiál… si dovolil vám okomentovat. Dnes jsem předložil radě hl. města k projednání návrh na vstup hlavního města Prahy do sdružení AIRPORT REAGENTS CONFERENCE, což je ARC, ve zkratce, což je asociace regionálních a místních samospráv, které mají na svém území nebo v jeho blízkosti mezinárodní letiště. Asociace funguje zhruba už deset let, v současné době má 27 členů z řad evropských velkoměst, nechci říkat pouze hlavních měst, protože ne ve všech případech jsou to hlavní města, ale řekněme velkoměst. Zahrnuje 30 hlavních mezinárodních letišť na území evropského kontinentu, která odbaví ročně více než 350 milionů cestujících. Rada poměrně obsáhle diskutovala nad tím návrhem, i z toho důvodu, že členství je zpoplatněno poplatkem ve výši 1500 EURO ročně, částka řekněme nikoliv nepřijatelná pro HMP, ale řekněme dostatečně vysoká na to, aby ta diskuse v radě proběhla. Čili po diskusi rada konstatovala, že členství v takové organizaci není jenom záležitostí nějakého formálního zastoupení nebo formálního zápisu v nějakém seznamu hlavních měst, ale že tato organizace, která má sídlo v jihovýchodní Anglii a pobočku v Bruselu při institucích Evropské unie, pracuje ve čtyřech pracovních skupinách: životní prostředí, doprava a dostupnost, obchod a zaměstnanost a bezpečnost, takže  máme zájem… Tedy rada se shodla na tom, že máme zájem jako Praha diskutovat o zkušenostech jednotlivých měst, nebo krajů západní a středovýchodní Evropy s jejich partnery z řad jednotlivých správ letišť, z řad jednotlivých provozovatelů letištních terminálů, určitě zajímavá tato konzultace, nebo tyto informace budou ve slavné diskusi na téma metro či železniční spojení – letiště, tam určitě chceme získat nezávislý expertní posudek asociace, jak v jednotlivých městech je tato problematika řešena. Určitě je zajímavá záležitost dopadu letišť na životní prostředí včetně hluku, hlukové zátěže a samozřejmě zajímavá je i ta otázka financování ze strany státu, protože ve většině evropských zemí tyto letištní správy jsou státními podniky a nakolik tedy kraje a města mohou profitovat i třeba finančně ať už přímo nebo nepřímo z přítomnosti významných mezinárodních letišť na svém území. Takže po diskusi o obsahu členství a o výši členského příspěvku rada souhlasila se vstupem HMP do té organizace ARC a uložila mi předložit návrh na schválení tohoto vstupu zastupitelstvu HMP, v červnu, čili v červnu by mělo být rozhodnuto o tom, zda se stane Praha členem této evropské asociace.

 

Petr Hulinský

„Dobře, děkuji za poměrně dobrý úvod. Jsou nějaké dotazy k tomuto materiálu? Nejsou. Takže bych nyní dal slovo panu radnímu Klegovi ohledně materiálu, který byl bezpochyby diskutován delší dobu, a to je postup přípravy rekonstrukce bývalé usedlosti Ladronka. Takže, pane radní, máte slovo.“

 

Pavel Klega, radní

„Já děkuji, dobrý den, dámy a pánové. Rada dnes schválila nové přepracované funkční využití barokní usedlosti Ladronka. A to na základě několika základních požadavků, které zejména byly, že objekt bude přizpůsoben potřebám, požadavkům návštěvníků nového areálu volného času na Břevnovské pláni. Za druhé bude redukován objem rekonstrukce tak, jak byl dříve naplánován, včetně standartu vybavení, při respektování požadavků památkové ochrany samozřejmě objektu. S cílem snížit investiční náklady na přijatelnou, pro tuto dobu, pro město přijatelnou mez. Zároveň rada schválila dnes i podíl HMP na celkových nákladech na rekonstrukci Ladronky, ve vztahu podílu městské části Praha 6. Praha 6 se na celkových v tuto chvíli rozpočtových nákladech bude podílet částkou do 20 milionů korun a HMP částkou do 33,7 milionů korun, z čehož vyplývá, že v tuto chvíli rozpočtové náklady na rekonstrukci jsou odhadovány v celkové částce na 53,7 milionů korun. Je to redukce oproti původnímu plánu, tak jak byla loni soutěž a záměr loni zrušen, po povodních, tak původní rozpočet byl kolem 80 milionů korun.“

 

Petr Hulinský

„Dobře, otevírám diskusi, dotazy. Pakliže nejsou, tak bych nyní dal slovo paní radní Halové, která měla poměrně zásadní materiál – vyhlášení výběrového řízení na přidělení finanční dotace v oblasti předcházení sociálnímu vyloučení v romských komunitách a odstraňování důsledků za rok 2003. Paní radní má slovo.“

 

Hana Halová, radní

„Dobrý den, vážené dámy a vážení pánové. Rada dnes schválila vyhlášení výběrového řízení na přidělení finanční dotace. Tato finanční dotace byla přidělena na základě usnesení vlády ČR z 12. března 2003 a jedná se o finanční prostředky ze státního rozpočtu ve výši 4,5 milionu korun. Tyto prostředky jsou určeny jako podpora směřující proti sociálnímu vyloučení romské komunity. Jedná se o dva programy: jeden program je zaměření na poradenství, právní, psychologické a zdravotní služby v romské komunitě v důsledku sociálního vyloučení na území hlavního města Prahy. Cílem tohoto programu je podpora základního poradenství přímo v terénu ve vybraných romských lokalitách. Přímá intervence v terénu s následnou péčí, psychologická, právní a zdravotnická osvěta, monitoring sociálně vyloučených rodin a zprostředkování komplexní sociální pomoci. Druhý program je zaměření na předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledku, vzdělávání dospělých Rómů, pro řešení objektivních i subjektivních podmínek, sociální existence této národnostní menšiny na území HMP. Cílem tohoto programu je podpora komunitní práce v sociálně znevýhodňujícím prostředí terénních sociálních pracovníků, vzdělávací programy pro dospělé Romy, sociální oblasti práce v romské komunitě na zprostředkování kontaktů mezi komunitou a institucemi státní správy, samosprávy i dalších organizací. Přispět tím k rozvíjení komunitní práce se zapojením co nejvíce lidí žijících v romské komunitě, s cílem zvýšení jejich schopnosti v řízení si svého života. Tyto granty jsou určeny občanským sdružením a organizacím zabývajícím se vzdělávacími komunitními a zaměstnaneckými programy pro Rómy na území HMP. Do tohoto grantového řízení nemohou být zařazeny projekty na investiční náklady a činnost kulturního charakteru.“

 

Mgr. Petr Hulinský

„Dobře, děkuji, jsou nějaké dotazy? Pakliže ne, tak já bych ještě vám rád sdělil, k jednomu materiálu, a to, že rada dneska souhlasila s návrhem na udělení Cen hlavního města Prahy příslušníkům složek Záchranného bezpečnostního systému, máte to jako součást tiskové správy, jedná se o bronzové medaile, jejichž udělení je spojeno s diplomem, zápisem do pamětní knihy a peněžitou částkou ve výši 50 tisíc korun. Navrhli jsme a schválili jsme to udělit 12 příslušníkům složek záchranného bezpečnostního systému, kteří se významnou měrou podíleli na ochraně veřejného pořádku majetku obyvatel Prahy při povodních v srpnu 2002. Takže si myslím, že to by tady taky mělo zaznět. Otevírám diskusi, jestli nějaké dotazy jsou… Pakliže nejsou žádné dotazy, já vám všem děkuji za účast a příští týden se budeme opět těšit.“