Záznam tiskové konference 27

 

Ing. Jan Bürgermeister,  náměstek primátora hlavního města Prahy

„Takže já Vás vítám, zahajuji tiskovou konferenci, která navazuje tentokrát opravdu bezprostředně na ukončení jednání Rady a já to zcela atypicky vezmu zleva doprava a pak do středu a sám si nechám některé komentáře nakonec. Takže kolega Gregar má slovo první.“

 

RNDr. Miloš Gregar, radní

„Já děkuji, já jsem, celkem stojí za zmínku jeden materiál, který se týká ještě odstraňování následků povodní a sice podél ulice Strakonická, která v části, městské části Lipence, Velké Chuchle, Zbraslav a je to v délce zhruba 15 km, když se to vezme oboustranně. Rada na to vyčlenila 5 milionů korun ještě na úklid a údržbu zeleně s tím, že uložili jsme odboru městské zeleně připravit případnou etapovitou obnovu těch zelených pásů. Dále uvolnila 6 milionů korun na sanaci utrhlého skalního masivu v ZOO Praha a možná víte, že ta zadní část je uzavřena po sesuvu, který byl v loňském roce jako následek té meteorologické situace. Takže je to poměrně velmi prosté, nicméně potřebné a myslím si, že to bude i v souvislosti s odstraňováním povodňových skládek tak, jak teď v současnosti probíhají, velmi viditelná věc, která konečně už tu povodňovou situaci v jižní části Prahy nějakým způsobem napraví. Co se týká ZOO, tak to pomůže zprůchodnit tu zadní obchvatnou trasu. Toť vše, jestli mohu požádat pana náměstka, já mám nějaké jednání, jestli by byl dotaz, tak ho zodpovím hned a jinak bych s dovolením..“

 

Jan Bürgermeister

„Takže dotazy k tomuto. Nebo jiné na kolegu Gregara, za chvilku nebude. Žádné nejsou, takže bych poprosil náměstka Blažka k jeho tiskům.“

 

 

Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hl. m. Prahy

„Jestli mohu, tak já bych chtěl zde pouze doplnit to, co Vám bylo uvedeno v tiskové zprávě, a to je otázka nařízení hlavního města Prahy, kterým se stanoví podmínky zabezpečení požární ochrany při akcích, který se zúčastňuje větší počet osob. K tomuto vydání tohoto nařízení je město zmocněno, zákon o požární ochraně, konkrétně Rada, která toto tak činí nařízením a jedná se o to, že v případě konání kulturních, sportovních, společenských, zábavních atd. akcí, kterých se zúčastňuje 200 osob, musí organizátor akce zajistit požární bezpečnost návštěvníků a v podstatě požární ochranu včetně bezpečné evakuace osob. Já jsem Vám nechal, prosím, i to konkrétní nařízení tak, jak vypadá, jak bylo dnes Radou schváleno, nebo to si myslím, že to je nejideálnější podklad pro nebo ideální podklad pro případný popis toho, co budou organizátoři akce, popř. účinkující a účastníci akce povinni splňovat. Já myslím, že na úvodní slovo je to dostatečné. Samozřejmě toto nařízení nabyde účinnosti 1. srpna, čili od 1. srpna by se měli řídit všichni organizátoři akcí, které čítají více, jak 200 osob.  Děkuji.“

 

Jan Bürgermeister

„Já také děkuji, dotazy na pana náměstka.“

 

Rudolf Blažek

„Sedím tady celou dobu, takže když to dočtete.“

 

Jan Bürgermeister

„Takže můžeme dál k bodu, který souvisí s dopravními problémy….“.

 

Hympl, MFD

„Co Vás k tomu vedlo, v podstatě k zpřísnění těchto podmínek, jestli nějaká konkrétní akce?“

 

Rudolf Blažek

„K tomu nás vedlo to, že nás o to samozřejmě požádal Hasičský záchranný sbor a vzhledem k tomu, že my, jako město, jsme zmocněni k vydání tohoto nařízení a v podstatě nevím, kolikátý kraj jsme a nevím, jestli všechny kraje toto přijaly, ale vzhledem k tomu, že zákon počítá s tím, že vlastně obec, obec i kraj, pardon, že kraj a v tomto případě Rada kraje, Rada hlavního města Prahy přijme toto nařízení, kterým se stanoví tyto podmínky a Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy nám dodal jaksi takový návrh, který obecně rozesílá generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, tak jsme na to reagovali tím, že jsme upřímně řečeno to nařízení udělali daleko, daleko jednodušší, než bylo původně navrhováno, já bych řekl daleko méně svazující, než tomu bylo podle toho obecného modelu, který platí například v Jihočeském kraji a v dalších. Čili je to zákon o požární ochraně a požárního Hasičského záchranného sboru.“

 

Jan Bürgermeister

„Další dotazy, nejsou. Dávám slovo kolegovi Šteinerovi.“

 

Radovan Šteiner, radní

„Dobrý den i ode mne. Já bych si dovolil upřít Vaši pozornost na několik bodů z oblasti dopravy, které dnešní zasedání Rady hlavního města projednalo. Vzal bych to v nějakých ucelených blocích. Té problematiky bylo poměrně hodně. První, asi nejpodstatnější věc, kterou Rada projednala a schválila, byl návrh na rozšíření zón o zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 6 t. Je to další vlastně z úkolů, programu EU Trendsetter, z nichž ten první jistě máte všichni v živé paměti, to je ta známá autobusová linka 291, zajišťovaný novými midibusy v oblasti Karlova. Druhý z těchto úkolů je úprava světelného signalizačního zařízení na území hlavního města Prahy pro preferenci autobusové dopravy a konečně třetí z těchto úkolů, který byl v rámci programu Trendsetter řešen, je právě rozšíření, čili optimalizace zóny zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 6 t. Rada po zvážení všech podkladů, které jí byly řešiteli tohoto úkolu předloženy, rozhodla v souladu s naším návrhem, tzn. rozšířit v podstatě okamžitě po projednání s městskými částmi tuto zónu o tzv. oblast dvě, to máte na té přiložené mapičce. Jedná se o území městské části Praha 4 zhruba vymezeným katastrálním územím Nusle, Podolí, Pankrác, až po Jižní spojku, čili po současnou i budoucí hranici městského automobilového okruhu. Pokud tedy vše půjde hladce, pak někdy ještě v průběhu tohoto roku by zóna  měla být do této oblasti rozšířena a dopravní značení tedy příslušně upraveno. Oblast tři, která je také v té mapce znázorněna, to je část území městské části Praha 5, převážně na katastrálním území Smíchov, mezi zhruba ulicemi Nádražní a tokem Vltavy. Bude zařazena do řekněme další etapy rozšiřování zákazu vjezdu a to po zprovoznění části městského okruhu v úseku Radlická – Strahovský tunel. Čili zejména tunelu Mrázovka. K tomu by mělo dojít, jak možná víte, zhruba v horizontu jednoho roku, někdy v druhém pololetí příštího roku a poté by zóna zákazu vjezdu nákladních automobilů nad 6 t byla rozšířena i do této oblasti. Tolik asi stručně. V té tiskové zprávě jsou zdůrazněny přínosy, které tato úprava nebo toto rozšíření zóny bude mít na odstranění nebo snížení emisí a to jak ?? tak chemických. Čili je to jeden z dalších kroků řekněme vytlačování dopravy, zejména tedy té průjezdné nákladní, z území širšího centra Prahy či lépe řečeno území uvnitř městského okruhu.“

 

Jan Bürgermeister

„Děkuji, dotazy? Je to pár rozumných opatření, které prosazujeme.“

 

Radovan Šteiner

„Myslím, že za rozumné opatření lze nazvat i nebo označit i další bod, který Rada projednala a schválila, a to je návrh dopisu primátora hlavního města Prahy předsedovi vlády České republiky o situaci železniční infrastruktury na území hlavního města Prahy. Tento návrh dopisu nebo tato myšlenka vzešla vlastně z podepsaného memoranda o spolupráci při rozvoji železniční infrastruktury na území hlavního města Prahy a Středočeského kraje a o rozšíření integrace železnice do systému veřejné dopravy v tomto regionu či v této aglomeraci, který  nebo které memorandum podepsal bývalý primátor v závěru loňského roku současně s hejtmanem Středočeského kraje  a Ministerstvem dopravy a spojů tehdy ještě České republiky. Čili toto je další krok, kdy vyzýváme vládu České republiky, aby projednala obdobných způsobem, jako třeba projednala situaci týkající se železničního uzlu Brno, projednala tedy stav, neuspokojivý stav železniční infrastruktury na území hlavního města Prahy, tedy v té železničářské terminologii ŽUP, čili železniční uzel Praha, kdy dochází v současné době a bude docházet, bohužel i  v blízké budoucnosti k tomu absurdnímu stavu, že koridorové stavby jsou vlastně ukončovány a zahajovány na hranicích hlavního města Prahy a přestavba samotného, tedy železničního uzlu Praha, je vyňata z toho poměrně velkorysého koridorového financování, kam vláda, nebo tento stát už investoval stovky miliard korun a s dalšími stovkami miliard počítá i v příštích letech. Čili ten dopis je jakousi rekapitulací současného neuspokojivého stavu železniční infrastruktury. Jak tedy fixní, tzn. kolejí a příslušných staveb, tak mobilní, tzn. vozového parku, který je pravděpodobně ještě v horším stavu, než tedy ty stavby. Čili ?? železnice na území Prahy. Asi jaksi není nutné připomínat, že se stavbou a modernizací tohoto železničního uzlu je vůbec podmíněna možnost nějaké zásadní další integrace železnice do systému pražské integrované dopravy nad rámec té integrace, která funguje v současné době.“

 

Jan Bürgermeister

„Děkuji, dotazy.“

 

Janyš, Právo

„Jestli pan primátor to stačil, napsat ten dopis.“

 

Radovan Šteiner

„Prosím, to nestačil zatím napsat. Toto je návrh, který vzešel řekněme z mé dílny společně s odbory a organizacemi v mé působnosti ve spolupráci s ROPIDEM a Českými drahami a Rada dnes tento návrh dopisu projednala, souhlasila s ním a primátor, případně jiný zástupce hlavního města Prahy, jej podepíše do 30. června. Čili ta lhůta je tam. Koneckonců je to v té tiskové zprávě. Ta lhůta je tam indikována.“

 

Jan Bürgermeister

„Jinak já můžu replikovat, on pan primátor je schopen ten dopis podepsat, jen co se vytiskne na hlavičkový papír, protože se skončením Rady jeho přítomnost na úřadě se stala faktem a já jsem mu mohl spokojeně předat pomyslnou vládu nad městem ve věcech tedy příslušejících do kompetencí samosprávy. Takže to je taky odpověď možná na otázku, která v poslední době často zněla. Já poprosím ještě kolegu Šteinera po tom bloku dopravním, jestli má ještě ….“

 

Radovan Šteiner

„Ještě prosím dva kousky. Číslo tři je problematika, která souvisí velmi úzce s tím, s čím jsem Vás právě seznámil, byť ten časový souběh je náhodný a to je petice, kterou obdrželo hlavního město Praha ke konci dubna tohoto roku pod názvem „Město pro lidi“, kde petice vyzvala představitele města a městských částí, aby iniciovali zavedení některých konkrétních dopravních opatření, která byla v petici vyjmenována. Vy je určitě máte k dispozici, čili nebudu těch devět bodů zde rekapitulovat. Poměrně řekl bych značném penzu práce byla zpracována odpověď v rozsahu zhruba 10 stran, čili zhruba jedna strana na každý bod této petice. Můj návrh dnes Rada odsouhlasila, pověřila mě odpovědí na tuto petici a současně, protože petenti, takto se ve svém požadavku vyjádřili, předložit tu zprávu nebo ten návrh odpovědi také Zastupitelstvu hlavního města Prahy. Obecně bych si asi dovolil říci to, co je i v tiskové zprávě, kterou jste všichni obdrželi, že ve své většině jsou požadavky petice shodné se zásadami dopravní politiky hlavního města Prahy, které schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy už v roce 1996. Většina z nich je v různých fázích realizace, některé jsou řekněme na počátku projednávání. Bohužel, ne vždy jsme jaksi svými pány v těchto záležitostech. Leckdy, což je příklad té železniční problematiky, jsme závislí na tom, jak stát jeho jednotlivé údy či orgány jsou ochotni se finančně či organizačně podílet na těch plánech či projektech, které město připravuje, či na kterých má městská samospráva zájem. Takže já bych s dovolením odkázal na ten text odpovědi, který budete mít k dispozici následně, tedy bude projednán i na Zastupitelstvu 26. 6. t.r. a skoro bych řekl, že s výjimkou požadavku na úplné uzavření centra města pro automobilovou dopravu, je možné se ztotožnit s většinou těch myšlenek nebo podnětů, které autoři petice a samozřejmě její signatáři městu předložili.“

 

Jan Bürgermeister

„Děkuji, jestli nejsou k tomuto bodu dotazy. Já bych …. Jo pardon ještě jeden dopravní bod, já jsem to přehlédl.“

 

Radovan Šteiner

„Ještě jeden, prosím. Také máte v tiskové zprávě velice asi relativně jednoduchý bod, byť ve svém finančním vyčíslení poměrně značný. Rada schválila záměr vyhlásit veřejné soutěže na letní a zimní údržbu pozemních komunikací. Důvod je jednoduchý. Ke konci října tohoto roku vyprší platnost smluv na zajišťování této údržby, které město uzavřelo na základě veřejné soutěže tuším před sedmi lety. Takže na obdobné období se navrhuje vyhlásit obchodní veřejné soutěže pro šest oblastí, na které už dnes je Praha rozdělena. Ty oblasti vznikaly řekl bych ve velmi značných porodních bolestech před těmi sedmi lety za účasti a řekl bych značné inherence, což vnímám dobře, pozitivně, značné inherence městských částí dle všech signálů a informací jsou městské části spokojeny s tím rozdělením Prahy na šest oblastí, čili Rada se rozhodla respektovat toto stanovisko, ponechat i částečně nebo významně konkurenční prostředí a vyhlásit šest obchodních veřejných soutěží, tou sedmou obchodní veřejnou soutěží je zajištění havarijního úklidu pozemních komunikací na celém území hlavního města Prahy. Děkuji za pozornost.“

 

Jan Bürgermeister

„Dotazy? To nebylo přísně, to bylo s otazníkem.“

 

Dotaz bez mikrofonu

 

Radovan Šteiner

„No tak například po haváriích. Jako automobilových haváriích.“

 

Jan Bürgermeister

„Prosím.“

 

Veleová, ČIA

„Chtěla jsem se zeptat, kolik si myslíte, že to bude stát? Kolik chcete investovat?“

 

Radovan Šteiner

„Já bych strašně nerad v tuto chvíli říkal jakákoliv čísla právě proto, že jsme vyhlásili obchodní veřejné soutěže. Čili je to trochu cesta do pekel, kdybychom teď těm potencionálním účastníkům říkali za kolik je jaksi v současné době nebo v budoucnu předpokládáno zajištění, ale jaksi řádově ročně na toto město vynakládá stovky milionů korun ročně, souhrnně tedy pro celé území hlavního města Prahy.“

 

Jan Bürgermeister

„Já za sebe bych rád jednak omluvil primátora z dnešního brífinku, ale on reaguje na jednání Rady a opravdu přišel těsně před čtvrtou, takže se z tiskovky omlouvá. Neměl by k těm tématům co říct a od zítřka od rána je plně i k dispozici, tak si ho nějak dožeňte. Dnes Rada také schválila úkol, který vzešel z diskuse na minulém zastupitelstvu, týká se záměrů usilovat o pořadatelství letních olympijských her 2016, 2020 a tj. zajistit analýzu organizačního a finančního zajištění. Rada schválila osnovu, která jednak bilancuje požadavky mezinárodního olympijského výboru, sportovní zařízení, ubytování, služby všech typů, zdravotní, ambulantní, nemocniční péče, doprava, dopravní infrastruktura, technická infrastruktura, informační technologie, přenosové systémy, správa, administrativa, bezpečnost, financování a marketing. Stejnou analýzu potřebujeme, bilance výchozí situace Prahy, SWOT-analýza, návrh organizačního zajištění v těch klíčových oblastech analýzy a nakonec termíny a peníze. Peníze, v podstatě Rada schválila takový rozpočet, nebo souhlasila, ono to dostane zastupitelstvo k rozhodnutí, celkové náklady všech analýz v tuto chvíli odhadujeme na 3,5, 3,7 milionů – kontrolní termín listopad 2003, zpracování březen 2004. To jsou všechno náklady a analýzy, které v zásadě město dělá tak jako tak, čeká nás změna nebo úprava strategického plánu hlavního města, čeká nás přípravná fáze na vypracování nového územního plánu tak, aby v roce 2010 platil nový územní plán takže nejsou to žádné vlastně mimořádné náklady, jsou to analýzy, které se k tomu hodí. Koneckonců vstoupili jsme do

nebo vstoupíme do Evropské unie za rok, my se nevzdáváme ambice být hostitelským městem pro důležité úřady jak

Evropské unie, tak v podstatě třeba vazeb severoatlantických, takovéto studie analýzy nám pomůžou lépe definovat možnosti Prahy v těchto ambicích a umožní nám do příště třeba rychle reagovat na možnosti získání nějakého prestižního sídla mezinárodní organizace pro Prahu. Koneckonců můžou takové výzvy přijít nečekaně brzy, kdoví kde nakonec bude hledat své sídlo evropské NATO a nevidím důvod, proč bychom měli mít menší ambice nežli jiná evropská města a opravdu to rozhodnutí referenda my vítáme také proto, že může vést k tomu, aby Praha potvrdila svoji pozici, kterou historicky vždycky v rámci Evropy měla, a sice pozici minimálně vedle Vídně nebo před Vídní a já si myslím, že to je reálný cíl, takže tuhle poznámku jsem si k té analýze dovolil. Že bude mít širší platnost, i kdyby třeba nakonec ten sen nebo přání mnoha lidí, aby Praha uspěla v té ambici na olympijské hry 2016 nebo 2020 nevyjde. Druhý skromnější materiál, pro spoustu vlastníků domů v památkové rezervaci cenný. Rada souhlasila, zastupitelstvo projedná granty na obnovu nemovitých kulturních památek, je to již druhá letošní vlna, jsem rád, že hodnotitelská komise posuzuje opatrně všechny požadavky, že spíš dává na jednotlivé žádosti a projekty méně, aby vyšlo na víc domů, na víc cílů, protože naše peníze nemůžou zachránit kulturní památky, ale můžou přispět k jejich obnově tím, že budou jakýsi iniciační nebo prostě tím rozhodujícím penízem, který vlastníky přivede k tomu, aby investovali do cenných prvků svých domů. Třináct milionů se dokonce nerozdělilo, budeme moct vypsat ještě třetí kolo, je to takový poměrně konzervativní přístup k tomu nástroji a já jsem rád. Kompletní seznam a sumaci, jednak je v tisku a tím pádem na webu, a já bych tady citací zpaměti něco popletl a za druhé ono to opravdu musí schválit zastupitelstvo a může zastupitelstvo rozhodnout o jakékoliv změně, i když to neočekávám, tak pro Vaši informaci tu definitivní se dozví soutěžící usilující o grant stejně až za týden. Takže tyto dva body jsem okomentoval chtěl, primátora jsem omluvil a v podstatě dávám teď prostor pro otázky celkem jakékoliv, na cokoliv nebo na jiné body projednání Rady, jsme Vám k dispozici. Standardní konec tiskové konference, když se už nikdo neptá, mohu ji ukončit, nikdo se neptá, tak ji končím. Takže za týden nashledanou.“