Důvody zápisu Pražské památkové rezervace v UNESCO  (ze zprávy z října roku 1992)

 

 

    AUTENTICITA

Autenticita Prahy je nesporná. Představuje organický městský vývoj trvající více než 1000 let. Lze nalézt několik příkladů necitlivých zásahů během 19tého a začátku 20tého století, ovšem péče od konce 2. světové války je na vysoké úrovni. Příkladem mohou být místa kolem Staroměstského náměstí a Pařížské ulice.

 

    SPRÁVA (MANAGEMENT) A OCHRANA

Památková rezervace byla prohlášena nařízením vlády v roce 1971 a v roce 1981, a to o rozloze 866 ha, 3670 domech, z nichž 1540 jich je prohlášených za kulturní památky. Komplexní management plán je účinný od roku 1986 a správu vykonávají příslušné městské, regionální a vládní orgány.

 

    ZHODNOCENÍ

Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy a to jak ve vztahu ke svému krajinnému prostředí, tak i svými jednotlivými budovami. Svým urbanistickým celkem dokládá svou dlouhou historii: přes svoji půdorysnou strukturu i prostorovou skladbu má jen málo paralel ve světě. Od poloviny 50. let si tuto skutečnost uvědomují odpovědní představitelé a formuje se citlivý program obnovy a konzervace, který je od té doby platný, i když trpěl trvalým nedostatkem finančních prostředků, navzdory vynaloženému velkému úsilí, zvláště ze strany představitelů města. Nutno ještě dodat, že se jedná o obrovské území a právě nedostatek adekvátních finančních prostředků bude znamenat pouze pozvolný proces obnovy a konzervace. A nakonec se najdou budovy a území, jejichž stav konzervace není adekvátní. Nicméně „management plán“ umožňuje postupnou obnovu a konzervaci systematickým způsobem, založeným spíše na městských blocích než na jednotlivých budovách.

 

Devět členů ICOMOSu mělo osobní zkušenost (znalost) s Prahou.

 

 

DOPORUČENÍ ICOMOSu: Zařazení tohoto „kulturních statku“ na seznam Světového historického dědictví na základě kritérií II, IV, VI.

 

    Kritérium II:

Historické centrum Prahy znamenitě dokládá urbanistický a architektonický vývoj od středověku až dodnes. Její významná role v politickém, sociálním a kulturním vývoji východní Evropy od 14. století a bohatství jejích architektonických a uměleckých tradic vypovídá o tom, že Praha sloužila jako základní model urbanistického vývoje pro většinu střední a východní Evropy.

 

    Kritérium IV:

Praha je dokladem urbanistického a architektonického celku výjimečné kvality, a to díky svým jednotlivým památkám a díky svému vzhledu/panoramatu, a také je právem světově proslavena.

 

    Kritérium VI:

Praha se stala již ve středověku jedním z vedoucích středisek vývoje křesťanství ve střední Evropě a významně formativně působila na urbanistický vývoj měst. Vzhledem ke svému politickému významu od konce středověku, přitahovala architekty a umělce z celé Evropy, kteří přispěli k jejímu architektonickému a uměleckému dědictví. Díky založení Karlovy univerzity se z Prahy stalo v 15. století proslulé sídlo vědomostí a vzdělání a toto renomé si město zachovalo až do dnešních dnů. Od doby vlády Karla IV. je Praha intelektuálním a kulturním centrem regionu a je nesmazatelně spojována se světově známými jmény jako jsou Wolfgang Amadeus Mozart and Franz Kafka.