Historie

Historie Mariánského náměstí

Náměstí prošlo v průběhu uplynulých staletí mnoha výraznými změnami, které formovaly jeho podobu. Bohatá historie prostoru v historickém srdci Prahy sahá až do poloviny 12. století.

Mariánské náměstí bylo původně osadou Na Louži s kostelem Panny Marie a románským kostelem svatého Linharta. Osada Na Louži ležela u frekventované cesty z tržiště Staroměstského náměstí k Vltavě.

V roce 1812 přibyla kašna s alegorickou sochou Vltavy známá jako Terezka od sochaře Václava Prachnera. Výraznější změna nastala s výstavbou dominantní budovy celého prostoru – Nové radnice, která stojí právě na území zbořeného kostela svatého Linharta. Byla postavena v letech 1908–1911 v secesním slohu architektem Osvaldem Polívkou, který je podepsán také pod jednou z nejznámějších secesních staveb v Praze – Obecním domem.

Během dvacátého století sloužilo náměstí především jako parkoviště. Proces postupného oživení byl zahájen v roce 2019, kdy došlo ke zrušení parkovacích míst a byly zde umístěny Pražské židle a stolky.