Městská hromadná doprava

Rozcestník

Celý systém Pražské integrované dopravy organizuje společnost ROPID (Regionální organizátor Pražské integrované dopravy). Veškeré aktuální informace o cestování v Praze a jejím okolí najdete na stránkách Dopravního podniku, ROPIDu anebo v kterémkoliv infocentru DPP.

Vyhledání trasy a spojení

Intuitivní vyhledávač spojení nabízí web Dopravního podniku a ROPIDu. Můžete si také vytisknout jízdní řád jakékoli linky přímo z vámi zvolené zastávky (http://portalpid.idos.cz).  Výborným pomocníkem pro cestování MHD je také aplikace Google Maps (např. pro mobilní systémy Android a iOS): sama zjistí vaši polohu a vy jen zadáte cíl trasy. Aplikace doporučí nejvhodnější spojení MHD včetně pěší cesty na nástupní zastávku a cesty z výstupní zastávky.

Cena jízdného – cestování po Praze

Přestupní jízdenka pro dospělého stojí 40 Kč a má platnost 90 minut. Na kratší vzdálenosti do 30 minut lze využít jízdenky za 30 Kč. Turistická jízdenka na 24 hodin stojí 120 Kč, na tři dny 330 Kč. Podrobné informace o jednotlivých cenách naleznete v sekci Jízdné na stránkách Dopravního podniku.

Pro pravidelné cestování po městě je cenově nejvýhodnější Lítačka s nahraným kupónem pro dané období. Pro dospělé: měsíční 550 Kč, čtvrtletní 1 480 Kč, roční 3 650 Kč.

Na území Prahy mají děti do 15 let nárok na bezplatnou přepravu. 

V Praze je poskytována sleva na předplatném jízdném pro cestující od 15 do 26 let a rovněž senioři od 60 let mohou využít některou z nabízených slev na jízdném.

Na speciální autobusové lince AE (Airport Express) z letiště Václava Havla Praha na Hlavní nádraží stojí nepřestupní plnocenné jízdné 100 Kč.

Pro lanovku na Petřín je stanoveno speciální jednotné nepřestupní jízdné 60 Kč. Jízdenky jsou k zakoupení v automatech v zastávkách lanové dráhy. Platným jízdním dokladem pro lanovku jsou i předplatní kupony pro Prahu nebo jízdné s platností 24 hodin a více, doklady pro cestování za zvláštní ceny jízdného a doklady opravňující k bezplatné přepravě.

V rámci Prahy (kromě vlaků) cestující s platným jízdním dokladem PID v Praze (pásma P, 0 a B) může přepravit psa zdarma s výjimkou vlaků PID.

Kde koupit jízdenku

  1. V automatech na výdej jízdenek PID, které naleznete ve všech stanicích metra a ve vybraných zastávkách povrchové dopravy. Kompletní seznam automatů naleznete zde.
  2. V informačních střediscích DPP nebo v trafikách. Seznam infocenter naleznete zde.
  3. Kupte si SMS jízdenku ze svého mobilního telefonu. Na číslo 902 06 napište zprávu podle vámi zvoleného druhu jízdenky - DPT42, DPT31, DPT120 nebo DPT330 - kde číslice znamená cenu: cena za 90 minut přepravy je 42 Kč, za 30 minut jízdy 31 Kč, lze zakoupit i SMS jízdenku jednodenní (120 Kč) nebo třídenní (330 Kč). Následně vám přijde SMS jako potvrzení o zakoupené jízdence. Počítejte ale i cenou za odeslanou textovou zprávou podle tarifu vašeho operátora.