Červnové tipy z Divadla Viola

Legendární Divadlo Viola na pražské Národní třídě se s letošní divadelní sezonou loučí reprízami úspěšných inscenací – mimo jiné to bude Michelle, Oblak, Hodina diplomacie a další. Nechybí ani představení pro děti.

  • 3 minuty čtení
Z představení Popít vína lok
Z představení Popít vína lok Autor: Archiv divadla

V sobotu 1. června, na Den dětí, to bude od 16:00 hodin Cirkusová pohádka divadélka Láry fáry plná humoru a písniček z bláznivého cirkusového prostředí. Za nablýskanou oponou Cirkusu FRANCESCO panují podivné poměry. Tvrdou rukou tu vládne principál Francesco a jeho žena Dulcinea. Proč utekli lvi? Proč se hadí žena urazila? Proč už neskáčou opice? To vše společně s dětmi zjistí a možná napraví cestovatelka Betty, která si čirou náhodou koupí lístek právě do tohoto cirkusu.

Úsměvný i dojemný příběh Michelle, pro níž se řeč stává stále větším bludištěm, uvede divadlo ve středu 5. června večer. V hlavních rolích divadelní adaptace novely proslulé francouzské prozaičky Delphine de Vigan Vděk excelují Klára Cibulková, Anna Kameníková a Ladislav Hampl. Michelle neboli Miška musí být umístěna do domova pro seniory. Dříve pracovala jako korektorka, nyní jí však slova a jejich význam začínají nenávratně unikat. V důsledku neurodegenerativní choroby trpí afázií, a tak slova nesmyslně zaměňuje, nebo dokonce vynechává. Je si však plně vědoma toho, že je ztrácí. Začíná hra o čas…

Ferdinand Peroutka, vynikající český žurnalista, spisovatel, historik i dramatik, zakladatel vysílání Rádia Svobodná Evropa, a především neochvějný zastánce demokracie. Právě jemu je věnována inscenace Oblak, který tančil valčík režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice s Ondřejem Kepkou v hlavní roli. Hra, která vznikla při příležitosti 45. výročí úmrtí Ferdinanda Peroutky (zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku), bude ve Viole k vidění 11. června od 20:00 hodin.

Zábavný večer s Otakarem Brouskem ml., Daliborem Gondíkem a akordeonistkou Markétou Laštovičkovou je na programu 12. června od 20:00 hodin. Pořad Vína popít lok je věnován, jak předznamenává název, vínu. Víno je věčné a vděčné téma, ve Viole navíc velmi oblíbené.

Jan Šťastný a Hanuš Bor. Dva muži během jedné noci, v jedné chvíli, na jednom místě. Napínavý souboj argumentů, slov a emocí. Dramatické setkání, ve kterém budoucnost Paříže závisí na vyjednávacích schopnostech švédského diplomata Raula Nordlinga. Co vlastně přesvědčilo loajálního německého generála Dietricha von Choltitze, otce tří malých dětí, aby se v srpnu 1944 vzepřel Hitlerovu rozkazu a ušetřil Paříž před totálním zničením? Odpověď přinese Hodina diplomacie ve čtvrtek 13. června večer.

V sobotu 15. června od 20:00 hodin se na jeviště vrátí dvě hvězdy prvorepublikového filmu v podání Jaromíra Dulavy a Kláry Cibulkové v inscenaci Hugo Haas a Adina Mandlová. Autorský počin Roberta Sedláčka je hlubokým a nekompromisním vhledem do stínů herecké profese a takzvaného zábavního průmyslu vůbec. Je důmyslným prolnutím melancholie a skepse stáří i osvobozující ironie, která má možná zakrýt to podstatné – že i přes všechny výčitky, zraňování a bolesti, zůstala kdesi hluboko uvnitř vzájemná blízkost…

Oblíbené Šansonárium, noblesní písňový recitál s texty Miloně Čepelky, dostane ve Viole prostor 16. června od 20:00 hodin.  Zhudebněné balady a romance vycházející z básní a sonetů známého herce a cimrmanologa tentokrát zazní v podání herečky a šansoniérky Petry Tenorové, za klavírního doprovodu jejich hudebního autora Patrika Ulricha. Šansony v melodiích a rytmech o životě a smrti, o lásce a nenávisti, o pravdě a lži, o radosti a smutku… Speciálním hostem bude herečka Dejvického divadla Zdeňka Žádníková, která se představí nejen zpěvem, ale také hrou na příčnou flétnu.

Prodej vstupenek v pokladně divadla nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

30. května 2024
30. května 2024