Most je stále tajemný: další nález odborníky překvapil

Věčné světlo nebo zakončení berly sv. Norberta, tak ohodnotila nejnovější nález potápěčů městské policie specialistka na veřejnou plastiku PhDr. Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy.

20. února 2007
Artefakt ve tvaru lucerničky může být monstrancí, kterou byla ukončena berla sv. Norberta. „Dnes je konec berly kamenný, ale není vyloučeno, že byl z kovu,“ uvedl Hoftichová. Sv. Norbert je na mostě na sousoší tří patronů České země, sv. Norberta, Víta a Zikmunda, kteří jsou mimochodem v gotické podobě zobrazeni také na Malostranské mostecké věži.

„Zatím ale nemohu potvrdit, že potápěči skutečně našli tuto monstranci z plastiky bratří Maxů. Nález pochází z 19. století a může to být také část věčného světla, které bylo u každé sochy v 19. století nainstalováno,“ sdělila Hoftichová. Dnes je věčné světlo zachováno jen u Piety, která stojí naproti Kalvárii.

Odborníka nález překvapil

Každá originální část ze soch mostu je pro odborníky vzácnější, než část doplněná. Pokud jde o hodnotu, tak jde především o pohled historický, originál já nepoměrně důležitější než replika. „Pro nás je nález dokladem šperkařské práce s kovem 19. století a je samozřejmě zajímavé, že se takové věci pod Karlovým mostem stále nacházejí, překvapuje mne to,“ sdělila Hoftichová. „Na mostě a hlavně pod ním se konala celá řada oprav a potápěči skutečně dokázali hodně,“ pochválila práci městské policie. Podle ní je možné, že monstrance nebo lucerna byla z mostu shozena někdy před 60 lety. V poslední době nejvíce překvapil nález dnes na mostě již neexistujícího sousoší sv. Václava. Šlo o anděla, která je dnes v Lapidáriu.

„Pro nás jsou ovšem velmi důležité pro veřejnost třeba ne tak atraktivní archeologické a stavební nálezy z doby, kdy se most stavěl či opravoval,“ uvedla Hoftichová. Zatím není rozhodnuto, kde artefakt skončí. Není vyloučeno, že bude podobně jako sádrové kopie soch z mostu součástí nově vznikajícího Muzea Karlova mostu, které se chystá v Křížovnickém klášteře. Upozornila také, že například historická mřížka, která bývala na mostě v místě, kde byl do vody shozen Jan Nepomucký, je nyní k vidění v expozici Pražské informační služby na Malostranské mostecké věži.

Hledání se vyplatilo

Jak uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek, potápěči městské policie budou v hledání pokračovat. Po krátké pauze se opět objeví pod mostem jejich loď. O tom, že bychom se mohli dožít dalšího překvapení, není pochyb. Sochařská výzdoba mostu se totiž lety měnila, některé sochy spadly do vody samy, některé strhla povodeň, další tam shodili lidé.

„Inspirace tu je,“ upozorňuje Petra Hoftichová. Například naproti Kalvárii údajně stále jezdecká socha krále Jiřího z Poděbrad, pak tam byla boží muka, ale nikdo neví kam zmizela. „Potápělo se tu už hodně lidí, a není vyloučeno, že o některých nálezech, zvlášť z dřívější doby, ani historici nevědí.“ 

Štastný nálezce

Potápěč městské policie Tomáš Zvolánek označil svůj nález za štěstí. „Uviděl jsem ten kousek zaklíněný v písku mezi kameny. Tak jsem ho opatrně vyprostil a vynadal. Dole je ale vidět tak na dvacet centimetrů, jsou tam nějaké tyče, kameny a voda je kalná, takže když používáme světlomet, vypadá to jako když si v autě rozsvítíte dálková světla,“ popsal situaci pod vodou. Muž, který artefakt našel, se potápí už deset let. Začal v sedmnácti letech. Nejdříve závodně plaval, pak přešel k vodní záchranné službě, kde se začal potápět, a nakonec je instruktorem potápění u městské policie. Náhoda tomu chtěla, že s ním byl na lodi i jeho kolega, který nalezl kus hebrejského nápisu shozeného do vody před třemi týdny.

os

Fotogalerie

16. července 2007
16. července 2007