Den otevřených dveří na Blance

Poprvé pod Vltavou i nad Vltavou, Blanku si prohlédlo 21 tisíc Pražanů.
28. září 2012
28. září 2012

Poprvé pod Vltavou i nad Vltavou, Blanku si prohlédlo 21 tisíc Pražanů.

  • 3 minuty čtení
  • 6 fotografií

Pražský tunelový komplex Blanka nabídl veřejnosti v pátek 28. září 2012 dosud svou největší část o délce 5 kilometrů. Návštěvníci historicky třetího Dne otevřených dveří vstupovali do podzemí z ulice Svatovítská v Dejvicích, procházeli pod Letnou a Stromovkou a následně se mohli pod Vltavou dostat až do Troje. Zde ovšem trasa nekončila: premiéru si odbyl budovaný Trojský most, po němž se dalo přejít až do Holešovic. Netradiční oslavu svatého Václava na budoucí součásti městského dopravního okruhu zvolilo 21 tisíc lidí. 

 „Dnes jsem nejen já, ale všichni, kdo touto výjimečnou pražskou stavbou procházeli při loňském dni otevřených dveří, viděli obrovskou proměnu. Je za ní obrovský kus práce a
dnes už si asi všichni umíme lépe představit, že za necelé dva roky tudy budou projíždět automobily. Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na výstavbě podílejí, a popřát Pražanům, aby tunelový komplex ulehčil život na povrchu co nejdříve,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Zástupci Metrostavu prezentovali na prohlídkové trase kromě velké části silničních tunelů také tunelářskou techniku a portály v Troji. Na mostě čekala na návštěvníky odměna v podobě autogramiády olympioniček - plážových volejbalistek Kristýny Kolocové a Markéty Slukové.

Generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát zdůraznil zejména přínosy stavby: „Jsem rád, že opět po roce můžeme ukázat návštěvníkům a především budoucím uživatelům tunelového komplexu Blanka profesní mistrovství našich pracovníků. Přes všechny mediální útoky stavíme dílo, které zlepší dopravu v hlavním městě a vynaložené prostředky se výrazně promítnou v úsporách času, pohonných hmot a přispějí ke snížení počtu dopravních nehod.“

Výstavba nejdelšího městského tunelového komplexu v Evropě se blíží do závěrečné fáze. Budoucí severozápadní součást městského okruhu bude měřit celkově 6 382 metrů a povede od křižovatky Malovanka u severního portálu Strahovského tunelu ke křižovatce Troja. První auta by na ni měla vyjet v květnu roku 2014. Zhotovitelem stavební části projektu je Metrostav a.s. a investorem Hlavní město Praha Odbor městského investora.

Aktuality ze staveniště

Nejviditelnější pokrok ve výstavbě tunelového komplexu Blanka zaznamenali Pražané v posledních týdnech mezi Trojou a Holešovicemi. Rozestavěný Trojský most ozdobila v první polovině září část unikátní obloukové konstrukce, která z něj bude činit jedno z děl svého druhu s nejplošší mostovkou na světě. Výška oblouku totiž bude dosahovat pouhých 20 metrů, což při dvousetmetrové délce mostu tvoří pouze 10 % rozpětí. V následujícím období budou na Trojském mostě pokračovat montážní práce. Stavbaři budou rovněž upravovat přilehlé komunikace.

Řidiči projíždějící Strahovským tunelem si jistě povšimli, že na západním konci tunelového komplexu už je takřka hotová křižovatka Malovanka. Co už zaregistrovat nemohli, je stav navazujících podzemních pasáží. Hloubené tunely pod Patočkovou ulicí jsou ve fázi hrubé stavby a ražené tunely Brusnice se už oblékly do definitivního ostění.

Na křižovatce Prašný most u ulice Svatovítské se pracuje na technologickém centru, podzemních garážích a výjezdových rampách. U stanice metra Hradčanská stavbaři dokončují podchod pod železniční tratí do ulice Dejvická a finalizují ostění v tunelech.

Na Letné probíhá rekonstrukce komunikací a tramvajové trati v oblasti Letenského náměstí, v ražených tunelech Královská obora zase dokončovací práce v souběhu s montážemi technologické části a v následujícím období také obkladačské práce.

U trojských portálů jsou dokončeny konstrukce podchodu pro pěší. V plánu je dále mimo jiné výstavba protipovodňových opatření.

 

Fotogalerie