Dobrá rada - Autem do zahraničí – TV ČT 2 – 23. 7. 2003 - Relace: Černé ovce
Moderátor (Iveta Fialová): Teď nám Vlado Štancel poradí, co si všechno máme vzít s sebou, když se rozhodneme jet na dovolenou do zahraničí autem. Dozvíme se také, jak je to s půjčováním aut a s uznáním našeho řidičského průkazu v cizině. Tak pozor, ať něco důležitého doma nezapomeneme.
Doporučuji vám, abyste si pořídili nějaké věci pro štěstí, třeba nějaký ten amulet jako mám já. A také je dobré si vzít nějaké věci pro pohodlíčko. Já třeba mám nerad studenou vodu, tak si beru ohřívací těleso.
Jiří Šíma, Magistrát hl.m. Prahy:
Řidič, který jede do zahraničí, tak by měl mít následující doklady: platný pas, platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém stavu vozidla, tzn., jak se říká OTP, a povinné pojištění pro zahraničí, tzn. zelenou kartu. Český řidičský průkaz vydávaný po 1.1.2001 je platný, dá se říct v celé Evropě. Výjimku tvoří pouze Turecko, Řecko a Albánie. Ostatní státy uznávají si navzájem řidičský průkaz český a tím jejich národním. Mezinárodní označení vozidla, označení CZ v oválu bych doporučil používat v tom větším provedení, protože v tom menším, které je nepřípustné a nemuselo by být uznáváno zahraničními orgány. V žádném případě nepoužívat mezinárodní označení malované ručně na papíře.
Jak je to v případě, že si vozidlo jako řidič půjčí?
Jiří Šíma, Magistrát hl.m. Prahy:
Půjčovna tohoto řidiče vybaví pro cestu do zahraničí, musí ovšem nahlásit, že jede s tímto vozidlem do zahraničí. Pokud je to půjčeno od fyzické osoby, tam bych doporučoval, aby sepsal s majitelem čestné prohlášení o zapůjčení vozidla od kdy do kdy a s cílem cesty, a toto prohlášení čestné aby bylo potvrzeno notářem.
Co dělat v případě, že nám někdo odcizí řidičský průkaz?
Jiří Šíma, Magistrát hl.m. Prahy:
Stačí tuto věc nahlásit na policii toho kterého státu a tím se potom prokázat při cestě do naší vlasti.
Já jsem slyšel, že starší vozidla do zahraničí některé státy nepouští. Je to pravda?
Jiří Šíma, Magistrát hl.m. Prahy:
Prohlídky jsou sice dvouleté v STK, ale může se stát, že během těch dvou let se ten technický stav u starších vozidel zhorší a můžou tudíž zahraniční orgány policie si vytipovat takové vozidlo, prohlédnout si ho, a pokud nebude splňovat podmínky toho dobrého technického stavu, tak nemusí být vpuštěno to vozidlo do jiného státu.
Při cestě do zahraničí musí mít řidič s sebou řidičský průkaz, technický průkaz od vozidla a je lépe mít i takzvanou zelenou kartu. Při jízdě cizím vozem je dobré mít čestné prohlášení o zapůjčení. V případě odcizení řidičského průkazu je potřeba ztrátu nahlásit na policii. I když se budete řídit našimi radami, nemůžeme vyloučit, že nebudete pokutováni. Třeba tento mladý rozhořčený muž dostal pokutu, přestože měl platný řidičský průkaz. Patřil totiž jeho manželce.
24. července 2003
24. července 2003