Environmentální vyučtování

Od roku 2005 je stanovena zákonná povinnost zajištění zpětného odběru elektrozařízení, např. lednic, televizí, počítačových monitorů, videorekordérů a mnoha dalších. Díky vzniku této povinnosti došlo k úspoře financí v rozpočtu hl. m. Prahy za období 2005 - 2009 ve výši 10 094 tisíc Kč.

  • 2 minuty čtení

 

Od roku 2005 je stanovena zákonná povinnost zajištění zpětného odběru elektrozařízení, např. lednic, televizí, počítačových monitorů, videorekordérů a mnoha dalších. Díky vzniku této povinnosti došlo k úspoře financí v rozpočtu hl. m. Prahy za období 2005 - 2009 ve výši 10 094 tisíc Kč.

 

Zpětný odběr výše uvedených elektrozařízení je na území hl. m. Prahy zajištěn na základě smlouvy mezi hl. m. Prahou a kolektivním systémem ASEKOL s.r.o. Odevzdání elektrozařízení v rámci zpětného odběru je zcela zdarma, a to na všech třinácti sběrných dvorech, jejichž provoz hradí hl. m. Praha ze svého rozpočtu. Před rokem 2005  byla výše uvedená vyřazená elektrozařízení nebezpečným odpadem, tudíž jeho sběr a odstranění bylo také hrazeno z rozpočtu města. V současné době již mají tato vyřazená elektrozařízení status výrobku podléhajícího režimu zpětného odběru a náklady na jeho sběr a odstranění jsou na straně kolektivního systému ASEKOL.

I v letošním roce bylo poskytnuto hl. m. Praze společností ASEKOL s.r.o. environmentální vyúčtování za rok 2009.

Environmentální vyúčtování je přesný výpočet přínosu pro životní prostředí, který vznikl na základě zajištění zpětného odběru a recyklace odevzdaných televizí a počítačových monitorů. V tomto environmentálním vyúčtování je vyčísleno, k jak velkým úsporám elektrické energie, energetických surovin, primárních surovin a pitné vody, díky zpětnému odběru, došlo. Součástí tohoto vyúčtování je i vyčíslení podílu na snížení produkce nebezpečných odpadů a emisí skleníkových plynů.

Základem environmentálního vyúčtování je studie životního cyklu (tzv. LCA – Life Cycle Assessment) sběru, dopravy a zpracování vyřazených televizí a monitorů, které tvoří cca 80 % všech sebraných elektrozařízení v rámci kolektivního systému ASEKOL.

V roce 2009 bylo na sběrných dvorech hl. m. Prahy tímto kolektivním systémem vysbíráno cca 65 000 ks televizorů a monitorů. Díky tomu je snížena produkce nebezpečných odpadů o téměř 9 900 tun. Rovněž tím také došlo k úspoře asi 434 tis. tun primárních surovin.

Ze 41 143 ks televizorů byla v roce 2009 snížena produkce skleníkových plynů
o 1810 tun CO2. Snížení produkce skleníkových plynů vztažených k jednomu televizoru je o 44 kg, což je množství,  které vyprodukuje jeden automobil na trase mezi Prahou a Ostravou.

Výše uvedené informace potvrzují smysluplnost aktivního přístupu hl. m. Prahy v ochraně životního prostředí a jeho významný environmentální přínos v oblasti odpadového hospodářství.

 

V Praze 21. 9. 2010

 

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

21. září 2010
21. září 2010