Finanční příspěvek města pro Český svaz ochránců přírody
Rada hl. m. Prahy schválila přidělení finančních prostředků v celkové výši 8 500 tis. korun formou daru Českému svazu ochránců přírody na realizaci projektu Dům ochránců přírody v Praze. Zároveň také radní odsouhlasili zvýšení rozpočtu kapitálových výdajů o částku 8 500 tis. korun z důvodu poskytnutí finančního daru.
- 3 minuty čtení
/zpráva z 21. jednání Rady hl. m. Prahy 27. května 2008/
Rada hl. m. Prahy schválila přidělení finančních prostředků v celkové výši 8 500 tis. korun formou daru Českému svazu ochránců přírody na realizaci projektu Dům ochránců přírody v Praze. Zároveň také radní odsouhlasili zvýšení rozpočtu kapitálových výdajů o částku 8 500 tis. korun z důvodu poskytnutí finančního daru.
„Český svaz ochránců přírody je organizací, která má podporu hl. m. Prahy a projekt, který připravuje, bude sloužit nejen jemu, ale i dalším organizacím a samozřejmě především veřejnosti. Svaz koupil staré domy na křižovatce Michelské a Nuselské, rekonstruuje je za zhruba třicet miliónů korun s pomocí Státního fondu životního prostředí a nyní i Prahy a na podzim tady chce otevřít další ze svých ekocenter. Ta mají ochránci přírody v celé republice, v Praze zatím chybělo. Na dům ochránců přírody v Praze jsme proto z rozpočtu města uvolnili poměrně vysoký finanční dar. Důležitost cíle v tomto případě naprosto odpovídá výši částky,“ řekl primátor Pavel Bém. Jak doplnil, tento týden požádá o schválení daru zastupitelstvo Prahy.
„Střediska podobná tomu v Michli, provozují nevládní organizace v metropolích mnoha států EU. Poskytují v nich informace nejen místním občanům, ale i turistům - milovníkům přírody. Jsem rád, že v době předsednictví České republiky v Radě EU budeme v Praze provozovat obdobné zařízení. Radě hlavního města Prahy patří velké poděkování za její velkorysost při vybudování tohoto střediska, které umožní Českému svazu ochránců přírody rozšířit významně záběr činnosti a nabídnout služby nejširší veřejnosti“, řekl Libor Ambrozek, předseda ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody.
Faktografie:
Český svaz ochránců přírody v Praze dlouhodobě usiluje o vybudování Domu ochránců přírody, ve kterém by se realizovaly osvětové a poradenské aktivity pro veřejnost jako jsou například:
- provozování ekovýchovných akcí pro veřejnost – přednášek, pořadů, workshopů, výstav
- informování veřejnosti o problematice ochrany přírody v Praze
- informování o ochraně přírody v České republice
- informování o akcích ochránců přírody na území hlavního města a v dostupném okolí
- provozování odborné knihovny ochránců přírody
- poskytování informačních a odborných materiálů veřejnosti
- poskytování zázemí pro výchovné programy pro děti a mládež, které ČSOP běžně provádí
- poskytování elektronického poradenství veřejnosti
- protože se objekt nachází v regionálním prvku ÚSES – biokoridoru – bude zde možné zároveň názorně demonstrovat šetrné využití prvku ÚSES pro potřeby veřejnosti se zachováním popř. zlepšením všech jeho původních funkcí.
Environmentální výchovou dětí a mládeže se v Praze intenzivně a úspěšně zabývá Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr. Tuto problematiku řeší v Praze i další sdružení např. Tereza, Ekocentrum Podhoubí i některé základní organizace ČSOP. Mnohem složitější situace je v oblasti environmentální osvěty a vzdělávání dospělých. Těmito činnostmi se v Praze systematicky nezabývá žádná organizace.
Ve svém programu Ekocentra ČSOP se snaží systematicky působit na veřejnost s cílem představovat a vysvětlovat zájmy naší ochrany přírody a krajiny. V současné době provozuje po celé republice více jak 40 Ekocenter ČSOP.
V Praze 27.5.2008
Za správnost: Adéla Veverková, 236 003 601
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.