Hlavní město uzavře náplavky a preventivně zahájí výstavbu protipovodňových opatření na některých úsecích. Připravuje se také zastavení lodní dopravy

Protipovodňová vrata na Čertovce byla uzavřena
Protipovodňová vrata na Čertovce byla uzavřena Autor: HZS HMP
13. září 2024
13. září 2024

V pátek ráno se sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Konstatovala, že vrata na Čertovce jsou již uzavřena a od 19:00 hodin budou uzavřeny také náplavky v Praze 1, 2 a 5. Preventivně také již začíná stavba některých protipovodňových opatření, například na Zbraslavi, v centru metropole a také v Libni. Předpokladem je, že plavba lodí na Vltavě bude zastavena nejpozději v sobotu. Povodňová komise opět zasedne v pátek od 18:00 hodin.

  • 3 minuty čtení

Z důvodu aktualizovaných předpovědí počasí hlavní město uzavře v pátek od 19:00 hodin náplavky v Praze 1, 2 a 5. S uzavřením náplavek souvisí také povinné vyparkování vozidel a odstranění jakýchkoli dalších předmětů (odplavitelných materiálů), aby byla zajištěna maximální bezpečnost obyvatel. To se týká například kontejnerů, popelnic a jiných předmětů, které by v případě většího průtoku vody ve Vltavě mohly ohrozit bezpečí a majetek nejen Pražanů. V případě, že lidé svá vozidla do 19:00 hodin neodvezou, bude následovat nucený odtah. Vstup a vjezd na náplavky bude od 19:00 hodin pro veřejnost zcela uzavřený.

„Situaci nepodceňujeme, všechny subjekty, kterých se povodňová pohotovost týká, jsou připraveny a preventivní opatření jsou přijata a realizována. Chci apelovat na všechny, aby uposlechli případná varování a respektovali opatření, která mohou přijít. Jde především o jejich bezpečí,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda. 

V 10:00 hodin byla také ve spolupráci s Povodím Vltavy a hasiči uzavřena vrata na Čertovce, na což navázala preventivní výstavba protipovodňových zábran například u podchodu k loděnici na Zbraslavi, v Thomayerových sadech v Libni nebo u Karlova mostu. Celková délka nyní stavěných protipovodňových zábran je 198,6 metru a zábrany mají výšku od 1,3 do 6,2 metru. Váha zábran a dalšího zařízení má přibližně 35 tun.

„Na rozhodujících vodních tocích, tedy Vltavě a Sázavě, se nám průtoky zvyšují, takže předpokládáme, že v průběhu dne překročíme první povodňový stupeň, tedy stupeň bdělosti. Všechny následné kroky vycházející z tohoto milníku už jsou v běhu - dochází k vyklízení náplavek, výstavbě mobilních prvků protipovodňové ochrany, zastavení provozu přívozů a mnoho dalších opatření,“ dodává náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Největším problém pro Prahu bude podle současných modelů přítok ze Sázavy, která bude mít velké průtoky, a hlavní město nemá možnost, jak jej regulovat. Konkrétní situace bude také záviset na tom, jak přítok vody do Vltavy ovlivní Berounka. Na všech vodních dílech v Praze v tuto chvíli dochází k odtoku vody, aby byla metropole co nejlépe připravena na zvýšený průtok Vltavy v následujících dnech. Předpokladem je, že lodní doprava bude zastavena nejpozději v sobotu zastavena a plavidla se budou muset přemístit do chráněných přístavů. Je připraveno také uzavření a odplutí lodi Hermes.

Hlavní město zdůrazňuje, že všechna tato opatření jsou preventivní a neměla by nijak ohrozit dopravu v metropoli. Praha také důrazně vyzývá pořadatele různých venkovních akcí v celém hlavním městě, aby zrušili konání akcí v pátek a o víkendu, a to především u vodních toků a také v parcích, lesoparcích a podobných místech, která by mohla být podmáčena a hrozil by zde případný pád stromů i v souvislosti s výstrahou na silný vítr.

Povodňová komise a hlavní město zároveň ocenily společnost TBG Metrostav s.r.o. a poděkovaly za poskytnutí jejich prostor a další pomoc při zajištění pytlování na Rohanském ostrově. Povodňová komise se opět sejde v pátek ve 18:00 hodin a upřesní veškerá opatření. Hlavní město tímto žádá obyvatele, aby sledovali média, stránky praha.eu a další kanály metropole, kde budou veškerá opatření aktualizována.