Hlavní město poskytlo více jak 13 tisíc noclehů pro bezdomovce

Arktické počasí letošní zimy přineslo efektivnější systém v rámci mimořádných opatření v souvislosti s řešením problematiky bezdomovectví v zimních měsících, letos poprvé zcela v režii hlavního města. Kromě Centra sociálních služeb Praha se zapojily také významné neziskové organizace poskytující služby bezdomovcům. S ohledem na zhoršené klimatické podmínky přistoupilo hlavní město k výstavbě mobilních zařízení, které napomohly rozšířit ubytovací kapacity. Takovéto opatření naposledy organizovala pro metropoli Armáda ČR v roce 2006.

  • 3 minuty čtení
lod_hermes

„Hlavní město Praha za dobu realizace mimořádných opatření v období zimních měsíců poskytlo 13.265 noclehů osobám bez přístřeší. Opatření spočívající v navýšení ubytovacích kapacit trvala celkem 25 dní,“ uvedl ke konci opatření v zimních měsících náměstek pražského primátora Ivan Kabický, do jehož kompetencí patří sociální oblast. Včerejším ránem se neziskové organizace vrátily ke svému standardnímu provozu, tedy poskytování služeb osobám bez přístřeší v denních centrech.

Mimořádná opatření přispěla také k aktuálnímu zmapování situace bezdomovců na území hlavního města. „Podle statistik, které jsme zaznamenali během mimořádných opatření, jsme zjistili, že z celkového počtu bezdomovců, jež využili služby zařízení na Rohanském ostrově v období od 1.2. do 15.2., bylo 26,8 procenta občanů jiných zemí a více jak 40 procent klientů byli mimopražští občané,“ upřesnil Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP), které služby ve stanech zajišťovalo.  Podle Jána největší počet cizinců mezi bezdomovci tvořili Slováci, dále pak Poláci a Ukrajinci. Zajímavostí je, že mezi bezdomovci, kteří využili nabízenou pomoc na Rohanském ostrově, byli také Němci a Američané.

Podle zjištění CSSP ženy tvořily 8,5 % klientely, zbylá procenta, tedy 91,5%, byli muži. Za sledované období byl věkový průměr u žen 51 let, zatímco u mužů činil věkový průměr 47 let. „Jednoznačně se ukazuje, že Praha ve velké míře poskytuje služby osobám bez přístřeší, jež přicházejí do hlavního města z různých krajů České republiky,“ poukazuje na složení klientely náměstek Kabický s tím, že neexistenci zákonné opory v souvislosti s problematikou bezdomovectví odnášejí především velká města.

Praha poprvé letošní zimu po dohodě s neziskovými organizacemi snížila teplotní limit pro vyhlášení mimořádných opatření, jež mají napomoci k rozšíření ubytovacích kapacit pro bezdomovce. Tato opatření byla vyhlášena při poklesu noční teploty po dobu třech dnů pod -5°C. Součástí opatření byl noční provoz v denních centrech organizací zajišťující služby pro osoby bez přístřeší a upravení provozu na lodi Hermes, kde nebylo nutné hradit dvacetikorunový poplatek za nocleh a uvolnily se vstupní podmínky. Došlo také k rozšíření poskytovaného zdravotního ošetření, ať už přímo na lodi Hermes či v terénu. Rozšířen byl každodenní provoz terénních programů o rozvoz polévky a čaje klientům, kteří žijí venku a nevyužívají žádných sociálních ubytovacích služeb.

S ohledem na mrazivé počasí hlavní město od 1. 2. 2012 ještě více rozšířilo ubytovací kapacity, a to v okamžiku poklesu noční teploty po dobu třech dnů pod -10°C. V  metropoli byly postaveny 4 stany, které pomohly rozšířit ubytovací kapacitu pro bezdomovce, a to na Rohanském ostrově a v blízkosti denního centra, jež provozuje občanské sdružení Naděje, U Bulhara. Současně byly rozšířeny služby na lodi Hermes, kterou provozuje Centrum sociálních služeb Praha, o provoz denního centra.

Na realizaci mimořádných opatření se mimo Centra sociálních služeb Praha a neziskových organizací podílela také Armáda ČR, jež poskytla lůžka a přikrývky, dobrovolníky a polévku poskytla Nemocnice pod Petřínem sv. Karla Boromejského. „Do pomoci se zapojili i občané, kteří na loď Hermes přinášeli oblečení či přikrývky,“ doplnil náměstek Kabický.

Veškeré náklady spojené s nočním provozem v neziskových organizacích a mimořádnými opatřeními budou hrazeny z rozpočtu hlavního města. Na zimních opatřeních se podílelo Centrum sociálních služeb Praha a neziskové organizace jako Armáda spásy, Arcidiecézní charita a Naděje.

V metropoli žije podle údajů neziskových organizací 4000 bezdomovců. Tři tisíce z nich využívá ubytovací služby azylových domů. Na ulici přespává zhruba 1000 bezdomovců.

Přílohy TZ:

         

21. února 2012
21. února 2012