Hledání viníka zaplavení metra

Radiožurnál - 31.3.2003 Relace: Pod kůži
Autor: Jana Škopková
Moderátor (Michal Fila):
Loňská povodeň zdevastovala pražské metro. Zaplaveno bylo sedmnáct z jednapadesáti stanic a sedmnáct kilometrů tras tunelů. Před rekonstrukcí byly škody odhadnuty na sedm miliard. Před pár dny bylo celé metro opět zprovozněno, zatímco magistrátní komise vyšetřuje, kdo za způsobené škody nese zodpovědnost. Reportérka Jana Škopková z České televize ale zjistila, že spíš než najít viníky, jde ve vyšetřování o to, aby se celá kauza tak nějak zametla pod koberec.
Redaktor (Jana Škopková):
Už půl roku se vyšetřuje, kdo může za zatopení metra a za miliardové škody, které na něm loňská povodeň napáchala. Před pár dny bylo celé metro opět zprovozněno, přesto nám ani předseda magistrátní vyšetřovací komise František Laudát neodpověděl na otázku, kdo měl dát pokyn ke včasnému uzavření metra a ke spuštění celého ochranného systému.
Host (František Laudát):
Já mám představu o tom, kdo v celé záležitosti by měl nést odpovědnost, ale skutečně se nebudu k tomu vyjadřovat.
Redaktor (Jana Škopková):
Konkrétní nebyl ani zastupitel Hoffman.
Host (František Hoffman):
Osobně se domnívám, že je celá řada lidí velice dobře placená za to, aby v prvé řadě se některé věci nestaly. Oni ti lidé ty velké mzdy neberou jenom za to, že jsou jaksi ředitelé nebo že mají určité rozhodující pravomoce, ale berou také za to, aby předcházeli některým věcem.
Redaktor (Jana Škopková):
Už v době, kdy jsme se bezprostředně po záplavách pustili do první reportáže o zatopeném metru, nám zasvěcení lidé tvrdili: nenamáhejte se, za zatopení metra nikdo nikdy potrestán nebude. Přitom v metru nebyl spuštěn ochranný systém. Prvky ochranného systému byly ve špatném stavu, metro bylo, v rozporu s předpisy, uzavřeno pozdě. Primátor Němec tvrdí, že ho radní, kteří zasedají ve správních orgánech Dopravních podniků, vůbec neinformovali o existenci ochranného systému metra. Nebyl vyhotoven komplexní povodňový plán Dopravních podniků. Dalo by se předpokládat, že za tato selhání bude někdo zodpovědný. K nalezení viníků je skeptický i zastupitel Marián Hošek.
Host (Marián Hošek):
Domnívám se, že nebude vůle tyto věci jednoznačněji říci.
Redaktor (Jana Škopková):
Podobný názor sdílí i jeho kolega ze zastupitelstva František Hoffman.
Host (František Hofman):
Rozhodně si nemyslím, že se ukáže prstem na někoho a že by mělo dojít k nějakému trestnímu stíhání.
Redaktor (Jana Škopková):
K celému vyšetřování se dál vyjadřuje předseda vyšetřovací komise František Laudát.
Host (František Laudát):
Komise nemá pravomoci a nemá říci konkrétní lidi, kteří jsou za některé věci zodpovědni, od toho je tady Policie České republiky. Policie České republiky s námi téměř nespolupracuje.
Redaktor (Jana Škopková):
Tisková mluvčí policie Kosinová má ale informace jiné.
Host (paní Kosinová):
Pražská policie pochopitelně má informaci o činnosti této magistrátní komise. Je logické, že také s nimi spolupracuje, a z toho vyplývá, že některé informace od nich přebírá.
Redaktor (Jana Škopková):
Zastupitel Hoffman je dokonce přesvědčen, že ve vyšetřování nemá jít o hledání viníků, ale jen o popsání toho, co se v metru stalo.
Host (František Hoffman):
Můj pohled není takový, že bychom měli hledat toho viníka, kterého bychom chtěli dostat za mříže nebo toho viníka, kdo zaplatí všechny ty škody. Nám šlo především o to, zjistit, co se v metru stalo. I policie pochopila, že v tuto chvíli se hraje o víc, než jenom ukázat tím prstem na toho a řekneme jednoho nebo na nějaký ten kolektiv lidí. Chviličku to trvalo, než se sladily tyto věci, ale myslím si, že komise i vyšetřovatelé a policie si v tuto chvíli už rozumí.
Redaktor (Jana Škopková):
A tak zatím všichni klidně dál zastávají své funkce na magistrátu i v dopravních podnicích a berou své vysoké platy. Jen daňoví poplatníci se z toho nevyvléknou a škody v metru zaplatí. Zatím mají jistých sedm miliard, ale hovoří se až o dvanácti miliardách.
1. dubna 2003
1. dubna 2003