Hřib: Premiér byl v Letňanech poprvé v životě. Jeho odchod od stolu je jen vyjednávací trik
Datum vydání: 02.10.2019, Zdroj: denikn.cz | Rubrika: Česko | Strana 0 | Autor: Prokop Vodrážka, Téma: Zdeněk Hřib
Prezident Miloš Zeman uvedl, že můžete za zhoršení vztahů Česka a Číny. Podle něj poškozujete česko-čínské obchodní vztahy. Skutečně je podle vás tak důležité část smlouvy Prahy s Pekingem zrušit?
Ano, protože všechny politické kluby v koalici to chtějí a rada mě pověřila, aby k té změně došlo. Není to můj plezír. Chceme mít v Praze apolitické vztahy s partnerskými městy a článek tři (o jednotné Číně, pozn. red.) nás nevhodně zatahuje do mezinárodní politiky.
Zohlednil jste, že tím můžete poškodit česko-čínské vztahy, jak vám vyčetl někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek?
S ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem jsme se shodli, že otázka partnerských smluv mezi jednotlivými městy je výhradní pravomocí městských samospráv. Ministerstvo zahraničí do toho nijak nezasahuje. Skutečnost, že Čínská lidová republika je totalitním režimem, který není schopný pochopit, že u nás máme oddělenou místní samosprávu a centrální vládu, je věc druhá.
Proč jste ten článek ještě nezrušili?
S pekingskou stranou probíhá vyjednávání formou korespondenčních výměn. Momentálně nám Peking přestal odpovídat poté, co jsme jim zdůraznili, že ustanovení o jednotné Číně nemají ve smlouvě s Londýnem ani ve smlouvě s Rigou, takže nevidíme vůbec žádný důvod, abychom to měli mít ve smlouvě my. Odpověď nepřišla. Pokud nepřijde ani po urgenci, na co je vám partner, který se s vámi nechce bavit?
Prezident Zeman kvůli tomu dokonce odmítá navštívit Prahu, aby se setkal s občany. Není vám to líto?
Snažil jsem se navázat konstruktivní spolupráci se Správou Pražského hradu i proto, aby otevřeli Jelení příkop a zpřístupnili jej veřejnosti, bohužel jsem nebyl zatím úspěšný. V této záležitosti by pan prezident mohl využít svoji autoritu, aby nebyl Pražský hrad veřejnosti zavíraný, ale naopak aby měla přístup do těchto míst.
My se ptali, jestli vám nevadí, že kvůli vám pan prezident odmítá navštívit Prahu, aby se setkal s občany?
To je rozhodnutí pana prezidenta, pokud někam jet nechce.
Premiér Babiš z jednání s vámi o vládní čtvrti v Letňanech odešel po deseti minutách, prezident kvůli vám odmítá navštívit Prahu, není to ukázka vašeho vyjednávání?
Pojďme si to vzít popořadě. Pan premiér Babiš odešel z jednání v rámci své vyjednávací taktiky. Když se podíváte na časový postup, pan premiér si se mnou domluví schůzku na večer, pár hodin předtím se jede fotit do Letňan. Přičemž je z jeho vystupování zjevné, že tam byl poprvé v životě.
Babiš po jednání s vámi řekl, že z vás měl psychické trauma. Na radě hlavního města se řešil „politický styl primátora“. Nejednáte s partnery arogantně?
Můj styl je ve věcech, které se týkají Prahy, rázný. Jsem placený, abych jednal v zájmu Prahy. A nemyslím si, že by to ovlivňovalo fungování rady. Daří se nám uzavírat kompromisy v koalici, jako třeba privatizace bydlení.
Ale o vládní čtvrti vyjednáváte už půl roku a vlastně jste se nikam nedostali. Premiér pak řekl, že už se s vámi nechce bavit.
Ale hned potom se přes média dožadoval, abych odpověděl na jeho nabídku ohledně PPP projektu (že by vnitřní okruh v Praze vybudovala soukromá firma, pozn. red.). Když odhlédnu od toho, že se jedná pouze o jednu ze tří zásadních podmínek, které my máme, radikálně nesouhlasíme s plánem posílat peníze nevyzkoušené firmě na PPP projekt. Přitom by jí platil ještě víc. V PPP projektu by platil i údržbu silnice a úroky. To po něm tady nikdo nechce. Silnice si zvládneme udržovat sami a úroky po něm taky nikdo nechce.
Řekl jste mu to?
Samozřejmě. Vůbec nevidím důvod, proč by peníze namísto nějaké firmě nemohl poslat Praze, která už prokázala, že umí stavět dopravně infrastrukturní stavby. Moje předchůdkyně otevřela Blanku.
S jejíž výstavbou ale bylo několik zásadních problémů…
Chystáme se to dělat lépe a transparentněji. Stavíme mosty a pokračujeme v dalších stavbách.
Jak vlastně ovlivňuje vaše jednání s premiérem, že jste z Pirátské strany?
Mě to nijak neovlivňuje, a to i z toho důvodu, že to město je řízené městskou radou. Jsou tam tři koaliční subjekty.
Třeba váš spolustraník Jakub Michálek podal žalobu na premiéra kvůli tomu, že mu nechtěl ukázat Národní investiční plán.
To je hezká věc, že pan premiér cestoval po všech regionech, nasliboval tam projekty za miliardy, a teď je problém, když Praha chce 60 miliard na vnitřní městský okruh, stejně jako to mají v Brně.
Vraťme se k podstatě té otázky, jestli to nepoškozuje vaše vztahy, když váš spolustraník na něj podá žalobu. A vy pak také používáte věty typu: Tady nejsme v holdingu nebo Nepřijde mi vhodné, aby nás Babiš vydíral. Tak jde i o formu komunikace.
Ne, vedeme nějaká vyjednávání. Pan premiér používá klasické vyjednávací triky, tedy vstávání od stolu a podobně. Pak řekne, že Praha nedostane ani korunu, a následně posílá esemesky médiím, ať mu odpovím na jeho dopis. Velice rád bych s premiérem jednal o budoucnosti Prahy způsobem, který by nebyl zatížený medializací.
Ale vy jste s ním prý jednal tak, že jste mu způsobil psychické trauma.
Ale ne, to je tvrzení pana premiéra a on pak opakovaně měnil svoje vyjádření k tomu, jak schůzka proběhla, zatímco náš postoj je stále stejný. Naše podmínky jsou stále stejné a jsou předem jasně dané.
Nebojíte se tedy, že byste svým stylem jednání připravil Prahu o peníze, jak říkala místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija?
Ne, to jednání se vyvíjí. Premiér přiznává, že by peníze pro Prahu byly, akorát je chce utratit na nevyzkoušený PPP projekt.
Není to tedy ukázka nedůvěry?
Ale to se musíte zeptat pana premiéra, proč takhle postupuje. Naše podmínky jsou jasné.
Jde mi o to, jestli to svým přístupem nehatíte?
Ne, já vždycky rázně zastávám zájmy Prahy a jsem za to jako primátor placený. Nikdo nemůže čekat, že budu zastávat jiný názor. Ale když si založíte stranu s názvem ANO, očekáváte, že vám vaši podřízení budou vždycky říkat jen ANO.
Na mě to působí, že tu vládní čtvrť nechcete. Dá se tedy říct, že kdyby premiér najednou splnil vaše požadavky, šel byste ji s radostí otevřít?
V takovém případě se posuneme do druhé fáze, což bude reálné vyjednávání. Teď nevyjednáváme o té čtvrti, pouze jsme položili na stůl podmínky, které je třeba splnit. Pak by začalo teprve vyjednávání o podmínkách toho, jak on si představuje opouštění těch domů v centru, protože pochopitelně nechceme, aby se centrum vylidnilo.
Takže se dá říct, že pokud by předseda vlády postavil vnější okruh, novou nemocnici i městský okruh, vládní čtvrť by stejně vůbec nemusela vzniknout.
Je to otázka dalšího jednání, ale dovedu si tam představit, že se naše stanoviska skutečně budou vzájemně přibližovat. My v Praze vidíme, že stát tu má několik budov, které nejsou reálně využívané. Přijde nám logické, že některý z těch domů bychom dostat mohli. Že se v detailech lišíme, je pochopitelné
ŽE SE V DETAILECH LIŠÍME, JE NORMÁLNÍ
Jak jste spokojen s pirátským působením na pražském magistrátu?
Koalice pracuje a jsou za námi vidět konkrétní výsledky. Zahájili jsme stavbu metra D, pokročili jsme v přípravě čtyř mostů a lávek. Hýbeme se zásadními dopravními stavbami, ale zůstáváme věrni původním pirátským ideálům. Udělali jsme otevřená výběrová řízení. Nahrazujeme také oblasti, kde selhává centrální vláda. Třeba chceme slušně zaplatit učitele, proto jsme v rozpočtu našli miliardu na jejich platy.
Chápu to správně, že chcete suplovat fungování vlády?
Nechceme, ale musíme. Stejné je to u sociální práce, kde se vláda rozhodla, že s penězi bude dělat něco jiného. Asi má jiné priority, než jsou ohrožené děti a senioři.
Zmiňoval jste pokroky, kterých Praha dosáhla. Je to skutečně zásluhou pirátského vedení?
Piráti zrealizovali transparentní výběrová řízení do městských firem na svoje pozice, zrušili tantiémy. Mají na starosti školství, takže se nám povedlo sehnat miliardu pro učitele a našemu radnímu se povedlo také založit hub PRG.AI. Adam Zábranský jako první zmapoval využívání veškerého bytového fondu města, zveřejnil faktury a smlouvy magistrátu a seznam nájemních smluv na nebytové prostory města.
Není to tak, že vámi zmíněné úspěchy překrývá spíše negativní publicita?
Vždycky to bude tak, že si budete více všímat silových gescí – což jsou doprava a územní rozvoj. Mají zdaleka největší rozpočet, proto je rada poskládaná tak, že primátor je od Pirátů a každý náš koaliční partner má jednu silovou gesci.
Není to trochu výmluva? V současnosti se hádá ministr školství s odbory o platy, proč se do toho Praha a pirátský radní pro školství Šimral nezapojí a neřekne, že dokážete jako město sanovat platy učitelů?
Protože je nechceme nahrazovat, není to dlouhodobě udržitelný přístup. Ideální by bylo v rozlišení platů zohlednit regiony. Stát by měl vzít na vědomí, že životní náklady jsou v Praze větší než třeba ve Zlíně. Problém je, že to stát řešit nechce.
Přesto jsou vidět spíše negativa. Třeba problémy s privatizací bytů.
Náš radní Adam Zábranský moderuje extrémní názory našich koaličních partnerů. Praha sobě říká, že už nechce privatizovat ani jeden byt, Spojené síly pro Prahu mají názor přesně opačný, protože chtějí, aby bylo doprivatizováno to, co bylo slíbeno. Adam Zábranský se to snaží nějak spojit a na radu předkládat kompromisní variantu.
Sám říkáte, že v koalici jsou názorové neshody. Jak je jako „vrchní manažer města“ vnímáte?
Naše koalice je ta nejlepší, která mohla po volbách vzniknout. Na ideových základech se shodneme. To, že se v některých detailech lišíme, je pochopitelné. Podstatou demokracie je diskuse a hledání kompromisu.
Citlivost témat je dost určena volebním cyklem. To bylo jedno z překvapení, které mi pražská politika přinesla – že se jí týkají volby, které by se jí týkat neměly.
Narážíte na Jiřího Pospíšila, kterého jste svého času obviňovali ze zneužívání pražské politiky pro volební úspěch?
Měli jsme eurovolby, příští rok budou krajské volby a mám pocit, že nás do toho Středočeský kraj zatáhne. Zřejmě se najde někdo ve Středočeském kraji, kdo jako téma protočí Prahu. Když se podíváte na předchozí program teritoriálních investic, bylo v něm napsáno, že se budou stavět P+R parkoviště. Problém je v tom, že je to záležitost, kde je odpovědnost sdílená. Může existovat více druhů interpretace, proč P+R parkoviště nestojí.
Jiří Pospíšil kvůli tématu elektroměrů hrozil pádem koalice…
To byla taková absurdní pseudokauza. Jediné, k čemu to povede, je to, že se ty údaje (o tom, které byty jsou prázdné, pozn. red.) Praha dozví později. Mluvil jsem s náměstkem Českého statistického úřadu a získáme je při sčítání lidu. Je to věc, kde můžeme říct, že jsem ustoupil. Další kompromisy je těžké hledat, protože těch rozdílných názorů zase až tak není. Nevidím žádný projekt, který by byl brzděn neshodou v koalici.
Řešení bytové situace ale přece je brzděno tím, že nemáte data z elektroměrů o prázdných bytech.
Vedle toho ale běží spousta záležitostí, kterými se to snažíme řešit. Odblokování brownfieldů, zrychlení procesů stavby, opravení prázdných bytů, jednání s Airbnb, potažmo podobnými platformami nebo příprava družstevního stavění.
Nejste občas hnán nějakým spíše pirátským nastavením než reálnou politikou? Několik členů rady mi řeklo, že se spíše držíte „pirátské mantry“. Vnímáte to tak?
Pirátská mantra je maximální otevřenost. Zde na úřadě se přirozeně hledají důvody, proč by neměly být zveřejňovány informace. Mentální nastavení mnoha úředníků i politiků je takové, že informace, které nemusí dávat z ruky, z ruky dát nechtějí. Tímto programem Pirátů jsem hnán, cítím se jím zavázán.
Nepoužíváte to ale jako výmluvu? Příkladem může být odvolání pirátského starosty Daniela Mazura na Praze 5. Vy jste následně tvrdil, že důvodem je jeho šťourání se v historických zakázkách a že budete na městské části posílat kontroly.
To jsem neříkal. Do kontrol jsem nezasahoval a zasahovat nebudu, rozhodně ne podle politického klíče. Když se ale v médiích objeví kauza, kdy radního odvolali kvůli tomu, že se šťoural v historických předražených zakázkách, musíme s tím něco dělat.
Nebylo důvodem spíše to, že Mazur měl od počátku problémy se svým volebním partnerem SNOP, a neměl dokonce ani podporu v radě? Není to jen výmluva, jak omluvit politické selhání svých spolustraníků?
My známe dětské hřiště, kvůli kterému měl skončit, máme to napsáno i na webu. Koaliční partneři nelibě nahlíželi na fakt, že se chce zabývat některými historickými zakázkami. Nikam nebudu posílat kontroly na základě politického klíče.
RODINA TRPÍ
Před rokem jste říkal, že nebudete druhou Adrianou Krnáčovou. Máte po roce ve funkci pro ni větší pochopení?
Adriana Krnáčová byla v úplně jiné pozici než já. Troufnu si tvrdit, že na rozdíl od ní mám skutečné odborníky na všech pozicích, které v radě jsou.
Takže podle vás měla špatný tým?
Je to naprosto jednoznačné, že v této radě jsou odborníci ve všech gescích, a v minulém období to nebylo.
Necítím se tu osamělý (smích). Problémy předchozí koalice byly jinde. Oni si na začátku vytyčili program a následně přišli na to, že jedna z částí koalice si program přečetla až po roce fungování a zjistila, že ho nechce plnit. My se na programu shodneme. Rozporuplné záležitosti jsou v programu formulované jako otevřené, například u privatizace bytů se tam píše, že se dohodneme. |
Co se pro vás změnilo za poslední rok? Máte malé děti a kalendář plný často na dvanáct hodin denně. Není vám to líto?
Samozřejmě rodina trpí. Dělám svou práci proto, abychom tu všichni měli nějakou budoucnost, abychom se posunuli. Aby mi děti za pár let nedaly sbohem s tím, že si v Praze chtějí koupit byt, ale nejde to, protože je to tu moc drahé, a tak jdou radši bydlet do Vídně.
To asi stále hrozí, ne?
Snažím se, aby to tak nebylo, a dokud tu budu, snažit se budu. To je moje motivace, proč se politice věnovat. Jinak je samozřejmě pravda, že v IT platy začínají tam, kde končí plat primátora.
Takže si pořád hlídáte, co byste mohl dělat, kdybyste nebyl primátor?
Ne, jen jsem o tom teď četl článek a vzpomněl si na to.