I letos bude pokračovat modernizace vozového parku pražské MHD-rozhovor radního hl. m. Prahy Radovana Šteinera, uveřejněný v deníku Metro dne 13.1. 2005, v rubrice Hlavní město Praha

Od začátku roku jezdí na trase C již pouze nové moderní soupravy M1. Na trase A jezdí většina modernizovaných souprav původních vlaků a v průběhu druhého pololetí roku by měly tyto zmodernizované soupravy nahradit původní na trase A zcela. Nyní se tak stává prioritou trasa B. Po modernizaci vozového parku trasy B přijde na řadu zkrácení intervalů na této trase a zrušení pásmového provozu (občasná konečná na zastávkách Smíchovské nádraží a Českomoravská).

I letos bude pokračovat modernizace vozového parku pražské MHD

 

 

 

Metro | 13.1.2005 | rubrika: Hlavní město Praha /Komerční příloha/ | strana: 12

„Na obnovu vozového parku jde z městského rozpočtu každoročně více než jedna miliarda korun,“ říká Radovan Šteiner, radní hlavního města Prahy, odpovědný za dopravu.

* Co pro hlavní město představuje MHD?

Podpora MHD je pro nás jasnou prioritou. Budeme-li se bavit v číslech, tak Praha přispívá jen na provoz MHD každoročně osmi mld.korun.Což znamená, že na každou jednu korunu, kterou zaplatí cestující, ať už formou předplatného jízdného či nákupem běžné jízdenky, připadají čtyři koruny z městského rozpočtu.

* Na co přesně se městské prostředky nejvíce používají?

Každým rokem jdou tři až čtyři mld. korun na investice. Toto číslo může být ještě větší, to záleží na potřebě finančních prostředků, které jsou nutné na velké akce, jako je dostavba metra. Více než miliarda korun jde na obnovu vozového parku metra, tramvají a autobusů.

* Zastavme se teď u jednotlivých složek MHD. V jakém stavu se v současnosti nachází vozový park pražského metra?

Od začátku roku jezdí na trase C již pouze nové moderní soupravy M1. Na trase A jezdí většina modernizovaných souprav původních vlaků a v průběhu druhého pololetí roku by měly tyto zmodernizované soupravy nahradit původní na trase A zcela. Nyní se tak stává prioritou trasa B. Po modernizaci vozového parku trasy B přijde na řadu zkrácení intervalů na této trase a zrušení pásmového provozu (občasná konečná na zastávkách Smíchovské nádraží a Českomoravská).

* A co se týká tramvají…

Pokud jde o tramvaje, současná situace vypadá tak, že v provozu je již přes 200 zmodernizovaných vozů nejstaršího typu T3.Vizuálně se příliš neliší od původního, avšak pokud se týče interiéru či elektrovýzbroje, je vše nové. Myslím si, že tato „stará“ tramvaj k naší metropoli patří. Pokračujeme v modernizaci těchto souprav, avšak letos, poprvé po sedmi letech, hlavní město nakoupí nové tramvajové vozy. Jedná se o nový typ tramvaje od plzeňské Škody, design pochází z dílny Porsche. Jde o největší tramvaj v historii, do které se vejde 280 lidí. Letos je v plánu uvedení do zkušebního provozu prvních dvou souprav.

* A nakonec autobusy...

Hlavním trendem je redukce autobusů ve prospěch elektrických trakcí - metra, tramvají a vlaků. Současných 1.300 autobusů chceme snížit o 10 - 20 procent. Loni jsme nakoupili sto nových vozů, z nichž většinu tvořily nízkopodlažní kloubové citybusy, které spojují Bohnice a Čimice s novými stanicemi Kobylisy a Ládví. Nové autobusy již splňují ty nejpřísnější ekologické normy EURO 3. A to je pro nás prioritou ekologičnost a bezbariérový (tedy nízkopodlažní) přístup.

* Jak se díváte na podporu MHD ze strany státu?

Musím bohužel říci, že český stát se chová k pražské MHD velmi macešsky. Jediné peníze, kterými stát na MHD přispívá, jsou finance určené na výstavbu metra. Na obnovu vozového parku nepřispívá vůbec, což je v podstatě celosvětová rarita. Tento stav bude nutné napravit, protože nelze, aby se na provozu, obnově a rozvoji MHD podílelo pouze (až na malé výjimky) hlavní město Praha.

* Zmínil jste problematiku bezbariérového přístupu. Jak vypadá situace ve stanicích pražského metra?

Musíme si uvědomit, že do roku 1990 byly veškeré stanice projektovány, aniž by se jakkoliv bezbariérový přístup řešil. První stanice s přístupem pro postižené spoluobčany byly stanice metra na Jihozápadním Městě. Samozřejmě že je naším cílem co nejrychlejší náprava, ale bohužel, jak jsem již zmínil, stát nám na tyto investice nepřispívá ani korunou. A tak se musíme obracet na EU, která nám vychází paradoxně více vstříc než ČR (z Bruselu očekáváme finance na zbudování bezbariérového přístupu ve stanici Florenc).
Tento problém lze vyřešit čtyřimi způsoby:
* přestavba nákladních výtahů (Jižní Město)
* výstavba nových výtahů (stanice Muzeum,jedná se ale o nejnákladnější variantu, zpřístupnění jedné stanice vyjde až na 50 milionů korun)
* bezbariérové plošiny
* šikmé výtahy (první bude instalován letos ve stanici Vltavská)

Starší typ tramvaje se svým štíhlým designem k hlavnímu městu patří stejně tak jako Karlův most.
Foto: magistrát

13. ledna 2005
13. ledna 2005