Inscenace Bůh v Las Vegas přenese diváky do „města hříchu“

Divadlo Na zábradlí uvede 5. června poslední premiéru sezony – inscenaci Bůh v Las Vegas dramaturgicko-režisérská dvojice Petra Erbese a Borise Jedináka.

  • 1 minuta čtení
Divadlo Na Zábradlí
Divadlo Na Zábradlí Autor: archiv MHMP

V roce 1968 vyjíždí skupina československých hudebníků, zpěváků a bavičů na půlroční umělecké angažmá do Spojených států. V lasvegaském hotelu The Frontier několikrát denně vystupují v rámci show Europa ’68. Účinkuje zde československý Státní sbor písní a tanců, Černé divadlo, komické duo, Laterna Magika i tehdy devětadvacetiletý Karel Gott se svou kapelou. Jde o ukázku toho nejlepšího, co je v soudobém Československu k vidění, a zároveň pro mnohé účastníky o splněný sen v podobě výjezdu do vzdálené a svobodné Ameriky. Ale splnil se opravdu? Co se zde umělci naučili, co získali a co ztratili?

Inscenace vychází z dobových materiálů a ze vzpomínek účastníků půlročního zahraničního angažmá. Jak na hostující umělce reagovala americká veřejnost? S jakými představami Čechoslováci letěli přes oceán a nakolik se naplnily? Jak na samotnou událost umělci vzpomínají a co zůstalo raději zapomenuto?

Z hereckého obsazení se mohou diváci v novince Divadla Na zábradlí těšit na Kateřinu Císařovou, Vojtěcha Vondráčka, Miloslava Königa, Anežku Kubátovou, Magdalénu Sidonovou, Michala Bednáře, Václava Vašáka a Ditu Kaplanovou. Inscenační tým doplňuje vedle Petra Erbese a Borise Jedináka také scénograf a kostýmní výtvarník Dragan Stojčevski, který se na Zábradlí vrací jen krátce od práce na úspěšné inscenaci Jana Mikuláška Veřejní nepřátelé. O hudební složku se tentokrát postaral herec, hudebník, loutkář a umělecký šéf divadelního prostoru Alfred ve dvoře Tomáš Procházka.

Premiéry nové inscenace jsou na programu ve středu 5. a v pondělí 10. června, první reprízy následují 11. a 20. června. Další představení jsou na programu až po prázdninách v září.

30. května 2024
30. května 2024