K adventu v Praze patří i lampář na Karlově mostě

3652527_Lampář na Karlově mostě
Autor : archiv MHMP

Pražané i návštěvníci metropole mají opět příležitost vidět tradiční rozsvěcování plynových lamp, kterých je na Karlově mostě a Křížovnickém náměstí celkem 46.

  • 1 minuta čtení

Každý den od neděle 3. do soboty 23. prosince vyjde lampář v dobové uniformně z konce 19. století s lampářskou tyčí z Křížovnického náměstí, před kostelem svatého Františka z Assisi, a rozsvítí lucerny na pravé straně mostu směrem na Malou Stranu. U Malostranské mostecké věže se otočí a rozžehne lampy na druhé straně. Jako poslední rozsvítí zbývající plynové lampy na Křížovnickém náměstí.

Zažehnutí plamene v plynových lampách začíná současně s rozsvícením veřejného osvětlení - tj. asi v 16.05 - 16.15 (podle toho, jak se zkracuje den).

Lampář je oblečen v historické uniformě lampáře „Pražských obecních plynáren“ z konce 19. století - má černý vlněný dlouhý kabát s ozdobnými mosaznými knoflíky a odznakem „pražské“ lucerny, červenou pelerínu, černou brigadýrku s odznakem „pražské“ lucerny. Lampářská tyč je bambusová cca 2,3 metry dlouhá, na konci s ocelovým háčkem.

Historie plynového osvětlení

V Praze se začal používat svítiplyn k veřejnému osvětlení od poloviny září 1847 se zprovozněním Karlínské plynárny. Ještě v roce 1940 osvětlovalo pražské ulice a náměstí více než 9 tisíc plynových svítilen, nejvíce v pražské historii. Jako poslední byly převedeny ze svítiplynu na elektřinu koncem dubna roku 1985 osmiramenné stožáry na Hradčanském náměstí a v Loretánské ulici.

Do ulic Prahy se plynové lampy, tentokrát na zemní plyn, vrátily v rámci projektu pražského magistrátu v roce 2002. Po řadě ulic na Starém Městě na konci roku 2010 plynové lampy rozsvítily opět Karlův most, který je jediný most na světě osvětlený plynem. Romantické plynové světlo dnes osvětluje celou historickou Královskou cestu, rušnou turistickou trasu od Prašné brány až na Hradčanské náměstí.

 

23. listopadu 2023
23. listopadu 2023