Kaple Staroměstské radnice ukrývala překvapení

Kaple Staroměstské radnice ukrývala překvapení
Kaple Staroměstské radnice ukrývala překvapení Autor : archiv MHMP

Součástí rekonstrukce věže Staroměstské radnice jsou i opravy kaple, kde probíhá nyní stavební a restaurátorský průzkum. Týká se také podlahy v arkýři kaple, kde bylo třeba nejprve demontovat oltářní menzu. V ní byl minulý týden učiněn malý, zato zajímavý nález.

  • 1 minuta čtení

Po odsunutí vrchní mramorové desky menzy se odkryl prostor, který podle liturgické tradice sloužil pro uložení relikvií. Byl prázdný, až na složený zažloutlý list papíru. Po jeho rozložení se ukázalo, že obsahuje dva zápisy: na jedné straně datovaný rokem 1888, na druhé rokem 1952. Oba texty jsou psané obyčejnou tužkou, obsahují krátké oznámení – v prvním zápisu o dokončení oltáře, ve druhém o dokončení poválečných oprav – a také podpisy tehdejších mistrů kameníků.

„Je to opravdu zajímavý nález. Máme příležitost přidat k poznatkům o historii Staroměstské radnice další autentický doklad,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Wolf. „Až bude současná rekonstrukce dokončena, list do oltářní menzy vrátíme a určitě připojíme i zprávu od nás.“

Tento týden budou pokračovat restaurátorské práce na orloji – bude odstraněna současná deska kalendária, nahradí ji – než bude vyrobena replika originálu – dočasná kopie, takže orloj zůstane na pohled kompletní.

Rekonstrukce se dotkne také věžních hodin. Ty se v pátek 26. května zastaví. Demontovány budou ručičky i hodinový stroj. V tento den bude pro veřejnost věž radnice uzavřena.

Vzhledem k postupu stavby lešení kolem věže Staroměstské radnice se blíží termín, kdy začnou stavební práce na střeše a ochozu a od kdy bude věž pro návštěvníky uzavřena – 1. červen 2017. Se znovuotevřením věže se počítá od 1. ledna příštího roku.

22. května 2017
21. května 2024