Každým rokem přibývají noví narkomané

Televize ČT 1 - 16. 5. 2003
Relace: Večerník
Moderátor (Vladimír Kořen):
V Praze je evidováno více než deset tisíc problémových uživatelů drog. Každým rokem do této kategorie přibývá tisíc nových narkomanů. Přesto se zatím daří udržet nízký počet HIV pozitivních v řadách drogově závislých. Podle některých
odborníků na drogovou problematiku je to zásluha programu Harm Reduction. O co jde, dozvíte se ve Večerníku plus Petra Sojky.

V Praze fungují dvě kontaktní nízkoprahová centra, kde si mohou uživatelé drog vyměnit jehly a injekční stříkačky. Tato služba je hlavním důvodem nízkého počtu nakažených HIV i žloutenkou.

Jiří Presl, organizace DROP IN:
Česká republika udává 630 HIV pozitivních, všech HIV pozitivních, tedy mezi nimi je asi jenom 20 lidí na drogách. Ukrajina udává, pokud se nemýlím v osledním
čísle, asi 450 tisíc lidí.

Program Harm Reduction se začal u nás zavádět už v polovině 80. let. Tehdy pod silnou kritikou odborné i laické veřejnosti. Lidé i dnes většinou poukazují na to, že se tím jejich narkomanům usnadňuje jejich počínání. Pokud nebudeme drogově závislým měnit stříkačky a jehly, bude to znamenat zvýšené nebezpečí i pro všechny ostatní. Dětská hřiště nebo parky budou plné použitých jehel.
Oponuje Jiří Presl z organizace DROP IN.

Jiří Presl, organizace DROP IN:
Oni si prostě budou píchat stejně a budou si píchat špinavými a budou si je mezi sebou měnit, protože jich nebudou mít dostatek. Oni si je prostě nekoupí jako ten diabetik.

Honza:
Byli bysme všichni více rozškrábaný, rozpíchaný, víc bysme měli abscesu a třikrát tolik by bylo víc žloutenky a nedej bože AIDS.

Martin Titman, vedoucí nízkoprahového střediska DROP IN:
Další věc by byla, že by dealeři vlastně začali prodávat stříkačky. Dá se předpokládat, že by bylo třeba víc vyloupených lékáren, kde by sebrali nejenom léky, ale i stříkačky.

Dvě pražská kontaktní centra vymění ročně půl miliónu jehel a stříkaček, poskytují však také další služby.

Helena Ehrnardtová, zástupkyně vedoucího kontaktního centra Sananim:
Nabízíme základní zdravotní ošetření, potravinový vitamínový hygienický servis a vedle toho také telefonické poradenství, sociální poradenství a individuální poradenství pro klienty, kteří se rozhodli vlastně podstoupit léčbu.

Martina Richterová, předsedkyně o.s. Sananim:
Velká část klientů se odléčí a...

Nevrací se?

Martina Richterová, předsedkyně o.s. Sananim:
Tak závislost je chronické a recidivující onemocnění, ale možná méně než by se obecně očekávalo.

Kromě dvou stálých nízkoprahových center pracuje v Praze okolo 20 streetworkerů, tedy lidí, kteří kontaktují uživatele drog na ulicích.

Ondřej Novák, streetworker:
To auto je primárně určený na odlehlejší části Prahy. Vždycky se jedná o místa, který jsou nějakým způsobem opuštěný, zdevastovaný a nevyjasněný majetkový poměry. Na takovýchhle místech ty lidi mají azyl.

V Praze je evidováno přes 10 tisíc problémových narkomanů. To je třetina všech drogově závislých v ČR.

Pavel Bém, ODS, pražský primátor:
Je vysoce pravděpodobné, že Praha jako metropole ČR nicméně přiláká a koncentruje pozornost i řady dalších uživatelů z jiných českých a moravských
měst, čili ten aktuální počet problémových uživatelů v Praze bude asi o trošičku vyšší.

Nina Janyšková, protidrogová koordinátorka hl. m. Prahy:
Asi tak před dvěma lety nebo před třemi lety bych řekla, že se rozšířila ta základna takových těch mladších pod 15 let.

Jirka:
Já jsem začal s drogama trošku už ve vyšším věku, ne v nějakých 15 letech nebo nedej bože ve 13 letech, jak se teďka kolikrát slyší. Bylo to trošku o něčem
jiném tenkrát.

Mění se také poptávka po jednotlivých druzích drog. Například teď je na trhu nekvalitní heroin. Mnozí se proto vrací k pervitinu nebo toluenu.

Jiří Presl, organizace DROP IN:
S překvapením zjišťujeme, že poslední dva, tři roky se toluen zase začíná rozšiřovat zejména v oblastech chudších. Často mezi rómskou menšinou se rozšiřuje znovu čichání toluenu.

Právě toluen je podle slov Jiřího Presla nejhorší drogou vůbec. Organické rozpouštědlo má naprosto zničující a nevratné účinky na lidský mozek. Podle
odborníků na drogovou problematiku je nemožné drogy zcela vymýtit. Je však nutné, aby oficiální organizace měly drogově závislé co nejvíce pod kontrolou.
19. května 2003
19. května 2003