Komise projednávala další kroky ke kandidatuře Prahy na pořádání olympiády

Systémem koordinace pořadatelství MS, ME a dalších významných sportovních akcí v ČR a komplexním návrhem strategie dalšího postupu podávání kandidatury na pořadatelství vrcholných sportovních akcí v ČR se na včerejším zasedání zabývala Komise Rady HMP pro přípravu kandidatury Prahy na letní olympijské hry.

  • 3 minuty čtení

Systémem koordinace pořadatelství MS, ME a dalších významných sportovních akcí v ČR a komplexním návrhem strategie dalšího postupu podávání kandidatury na pořadatelství vrcholných sportovních akcí v ČR se na včerejším zasedání zabývala Komise Rady HMP pro přípravu kandidatury Prahy na letní olympijské hry.

Komise podpořila návrh strategie na pořadatelství významných sportovních akcí v České republice. „Pořádáním evropských a světových šampionátů na území České republiky prokážeme naši připravenost a organizační způsobilost pro pořádání tohoto vrcholného sportovního svátku. Zkušenosti s konáním mezinárodních sportovních akcí výrazně zvyšují šanci na volbu pořadatelského města,“ uvedl předseda komise a primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) dělí proces kandidatury měst do několika formálních fází. Město se nachází nejprve ve fázi „usilování“. To je období veřejné diskuze v zemi o výhodách a nevýhodách pořádání her, na jejímž konci by mělo být přijetí konečného rozhodnutí o kandidatuře. Až podáním žádosti o kandidaturu u MOV se město stane tzv. „uchazečským městem“. Pokud MOV jeho kandidaturu přijme, stává se městem „kandidátským“. Na konci této fáze, sedm let před pořádáním olympijských her, volí MOV v tajné volbě pořadatelské město. Praha je na počátku celého procesu, formálně ve fázi usilování. Rozhodnutí o kandidatuře na pořádání olympijských her v roce 2016 musí přijmout do konce roku 2006.

Diskuze nad kandidaturou hlavního města Prahy probíhá v širším měřítku od roku 2004. Tehdy město zveřejnilo závěry marketingové studie k možnosti pořádání olympijských her v Praze. Studie potvrdila proveditelnost pořádání OH a obsahovala konkrétní návrh řešení výstavby a rekonstrukce potřebných sportovních, dopravních a ubytovacích zařízení. Přímé náklady na pořádání olympijských her vyčíslila na 135 miliard korun. V souladu s dlouhodobým plánem územního rozvoje bude město po dobu přípravy kandidatury dále investovat 600 miliard korun do modernizace dopravní infrastruktury, včetně vybudování dálniční sítě, městského okruhu nebo modernizace železničních spojení.

V komisi Rady hl. m. Prahy pro přípravu kandidatury Prahy na pořádání LOH, jíž předsedá primátor Bém, kromě dalších představitelů města – náměstků primátora Jana Bürgermeistera a Petra Hulinského - zasedají dále předseda Českého olympijského výboru  Milan Jirásek, představitelé vlády, parlamentu a veřejnosti, např. Otto Jelinek či Štěpánka Hilgertová.

Příští jednání komise se bude konat  28. června 2006.

Další informace naleznete na webové adrese 

V Praze 18.5.2006


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem


Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

Za správnost:Eva Kolbabová / tel. 236 002 729

18. května 2006
18. května 2006