Komunismus je historií, ale náš dluh k bojovníkům proti němu trvá

Náměstkyně primátora Marie Kousalíková dnes dopoledne jménem hl. m. Prahy uctila u pomníku obětem komunismu v Praze Na Újezdě památku lidí, které zvůle komunistické nomenklatury přivedla na popraviště, do věznic, donutila opustit rodnou zem, bránila jim vykonávat práci a svobodně se vyjadřovat a žít.

  • 2 minuty čtení

 

Náměstkyně primátora Marie Kousalíková dnes dopoledne jménem hl. m. Prahy uctila u pomníku obětem komunismu v Praze Na Újezdě památku lidí, které zvůle komunistické nomenklatury přivedla na popraviště, do věznic, donutila opustit rodnou zem, bránila jim vykonávat práci a svobodně se vyjadřovat a žít.

„Musím otevřeně přiznat, že si občas postesknu, stejně jako mnozí z vás, nad ztrátou historického povědomí, ale kupodivu ne u nejmladších, ale u svých vrstevníků i dnešní střední generace. Leckdy jsem i překvapena, jak kritická a racionální dovede být vůči oné ponuré době mládež, která nezná komunismus ani z kočárků. Je to trochu náš dluh vůči mladé generaci, který si jako náměstkyně odpovědná za pražské školství beru i na sebe a budeme hledat cesty, jak ho lépe splatit. Je v tom ale i určité pozitivum, protože právě časový odstup malých od období, kdy komunismus neváhal posílat na šibenice těhotné ženy, může v budoucnosti přinést opravdu kritické zhodnocení a posouzení temné stránky naší historie“, řekla Marie Kousalíková.

Historie je podle ní nedílnou součástí naší společnosti, je nezbytnou součástí současnosti a musíme si ji připomínat proto, abychom už nikdy nedopustili, aby se kdokoli pokusil a uspěl ve snaze určovat silou, co je a co není dobré pro společnost. V tom je podle Marie Kousalíkové význam dnešního i dalších pietních aktů, který roste úměrně tomu, jak odcházejí přímí pamětníci. „Všem, kteří se dnešních dnů nedožili, chci za Prahu vyjádřit dík, bezmeznou úctu a pokoru“, řekla Kousalíková. „V běhu všedních dnů většinou pomníky míjíme bez povšimnutí a zamyšlení, ale jsou dny, kdy bychom se měli alespoň na chvíli zastavit a ohlédnout a ten dnešní k nim patří“, řekla.

Pomník obětem komunismu Na Újezdě byl odhalen v roce 2002 a jeho autorem je sochař Olbram Zoubek, který při jeho tvorbě spolupracoval s architekty Zdeňkem Hölzelem a Janem Kerelem. Postavy, které památník tvoří, symbolizují politické vězně padesátých let. Jen v Československu bylo v letech 1948 až 1989 šest až deset tisíc obětí komunistického režimu.  Je varováním generacím, pro které je komunistická totalita již jen stránkou v učebnici dějepisu.

   

 

V Praze 27.6.2008

 


Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas

do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.


 

 

27. června 2008
27. června 2008