Lékařské pohotovosti stojí Prahu přes 22 milionů Kč
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo návrh radního pro oblast zdravotnictví a bydlení Radka Lacka na poskytnutí finanční dotace v celkové výši 22,5 milionu Kč na zajištění lékařské pohotovostní služby (LPS) na území metropole.
- 1 minuta čtení
Hlavní město Praha jako vyšší územně samosprávný celek zodpovídá v obvodu své působnosti za organizaci a zajištění LPS. Od roku 2008 je LPS v hlavním městě Praze organizována v jednotném systému, kdy jsou jednotlivá stanoviště LPS soustředěna do stěžejních zdravotnických zařízení. Od 1. 1. 2013 až do současnosti tuto službu zajišťují následující poskytovatelé zdravotních služeb:
- Fakultní nemocnice v Motole (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)
- Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)
- Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)
- Nemocnice Na Bulovce (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)
- Thomayerova nemocnice (zřizovatel Ministerstvo zdravotnictví ČR)
- Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (zřizovatel Ministerstvo obrany ČR)
- Městská poliklinika Praha (příspěvková organizace hlavního města Prahy)
Výše uvedení poskytovatelé zdravotních služeb s výjimkou Městské polikliniky Praha provozují LPS na základě smluvního vztahu uzavřeného s hl. m. Prahou na dobu určitou s účinností od 1. 1. do 31. 12. daného roku. Rozsah LPS z hlediska poskytovaných oborů u jednotlivých poskytovatelů odpovídá jejich věcnému, technickému a personálnímu vybavení a konkrétním možnostem daného poskytovatele. V roce 2017 přispělo hlavní město Praha těmto subjektům na provoz LPS celkovou částkou 22,5 milionu Kč.
Stanoviště LPS Městské polikliniky Praha jsou financována formou neinvestičního příspěvku na provoz z rozpočtu odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Magistrátu HMP.
Protože se výše popsaný systém LPS zajišťovaný a financovaný hlavním městem Prahou osvědčil, je i na rok 2018 struktura poskytování LPS plánována obdobně.
Předkladatel návrhu, radní Radek Lacko, k tomu říká:„Vlastní provoz LPS je poměrně nákladný a nelze jej zcela pokrýt úhradami od zdravotních pojišťoven a hotovostními platbami pacientů. Jelikož se cítíme odpovědni za kvalitu zdravotní péče v Praze, financování lékařských pohotovostí patří mezi naše rozpočtové priority. Bez finanční dotace Magistrátu by provoz na tak vysoké úrovni nebyl vůbec možný. Jinak řečeno - naše péče o zdraví Pražanů zdaleka nekončí Zdravotnickou záchrannou službou, příspěvkovou organizací hl. m. Prahy.“
Další informace k LPS jsou uvedeny v příloze.