Malíři u primátora

Pražský primátor Pavel Bém se dnes setkal se zástupci Cechu malířů a lakýrníků. Přijal je již tradičně na prahu nového roku, aby s nimi probral všechny důležité události roku uplynulého a zeptal se na plány do budoucna.

  • 3 minuty čtení

 

Pražský primátor Pavel Bém se dnes setkal se zástupci Cechu malířů a lakýrníků. Přijal je již tradičně na prahu nového roku, aby s nimi probral všechny důležité události roku uplynulého a zeptal se na plány do budoucna.

 

„Jsem velice rád, že Cech začal úzce spolupracovat s odbornými učilišti. Je potřeba, aby na nich probíhala kvalitní výuka, vždyť co může být pro studenty řemeslné činnosti více, než praktické vzdělání. Jste to vy, kdo přinášíte do škol nové trendy z praxe, a i za to vám patří mé uznání,“ promluvil Pavel Bém k zástupcům Cechu malířů a lakýrníků.

„Naše současná aktivita je, mimo jiné, namířena do jednotlivých krajů a oblastí s cílem vytvoření místních „Cechovních skupin“ a „Kontaktních míst“ cechu, které by zprostředkovávaly kontakt mezi zákazníkem, řemeslníkem a Cechem,“ řekl Pavel Žatečka, generální sekretář Cechu. A zdůraznil, že v jednotlivých regionech jsou přece jenom trochu odlišné problémy, které je třeba řešit v místě a zároveň dbát na řemeslnou kvalitu práce. „V současné době již některé skupiny úspěšně pracují,“ dodal.

V malířnickém cechu registrováno více než 250 členů - řemeslníků, malířských firem a odborných učilišť. Počet zájemců o členství se neustále zvyšuje.

Dnešní cech chce navázat nejenom na svoji bohatou historii, ale především hodlá vyvíjet svou činnost tak, aby malířské a lakýrnické řemeslo znovu získalo tak dobré jméno, jaké mělo v minulosti, aby jeho členové dostávali informace o nových materiálech a zároveň byli proškolováni na jejich aplikace. To je velmi důležité pro dosažení profesionální práce. Významnou oblastí je i spolupráce s „Čestnými členy Cechu“, mezi něž patří především výrobci a dovozci malířských a lakýrnických materiálů, ale také pražský primátor Pavel Bém.

Malířským a lakýrnickým řemeslem na různé úrovni se v naší republice podle odhadů živí asi 15 – 20 tisíc řemeslníků. Cech spolupracuje s různými institucemi například Hospodářskou komorou ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a dalšími, účastní se také celoevropských soutěží kvality.

Cech malířů a lakýrníků zahájil svoji novodobou činnost v roce 2003. Navázal tím ale  na bohatou tradici. Malíři a štítaři pražských měst založili bratrstvo již roku 1348. Karel IV. jim udělil výsady jako spolucechu „malířů duchovních“ a „malířů štítů“. Malíři do svého cechu postupně přibrali sklenáře, knihvazače, řezbáře, pergameníky, zlatotepce, iluminátory a další. Jako svého patrona uctívali sv. Lukáše s malířskými atributy. Roku 1595 císař Rudolf II. vydal důležitý majestát, v němž nařídil, že malíři nemají být nadále považováni za řemeslníky, ale za umělce.

   

 

V Praze 15.1. 2008

Za správnost: Lenka Šrachtová / tel. 236 004 404

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


15. ledna 2008
15. ledna 2008