Město osvětu zatím nechystá

Večerník Praha - 18.9.2001
Hlavní město podle radního Rudolfa Blažka v souvislosti s teroristickým útokem na USA zatím nechystá informační akci o civilní ochraně. Například o tom, kde Pražané mohou v případě nutnosti získat plynové masky či kam se mohou ukrýt před útokem.
"Jsme na takovou osvětu připraveni. V této chvíli to však není nezbytné. Až to bude potřeba, budeme informovat," řekl Blažek. Ani samotní Pražané většinou nevědí, kde kryty civilní obrany jsou. "Bydlím na Smíchově a abych pravdu řekla nevím. Nedávno jsem se přistěhovala a nikdy jsem se o to nezajímala," řekla Marie Štěpánková z Prahy 5. Jakub Mráz ze stejné městské části uvedl, že by se vypravil ke Strahovskému tunelu. "Není to jen komunikace, ale i kryt.řekl Mráz. "Já bydlím na Jižním Městě, kde máme kryt nevím. Asi bych se schoval do sklepa," prohlásil František Novotný z Prahy 4.
Pražané tvrdí, že dříve, za éry socialismu, se o umístění krytů učily děti ve škole a každý domovník měl instrukce, kde se tato zařízení nacházejí. "Dnes jich už jistě plno nefunguje, takže i kdyby si to člověk pamatoval, nebude mu. to nic platně," dodal Petr Kratochvíl z Prahy 10.
fk, dký

Redakce IN, Luděk Schreib
Nerad bych se pletl do věci, které nerozumím, ale...Za více než dvacet let, kdy jsem pracoval jako redaktor tehdy ještě Večerní Prahy, si vzpomínám na minimálně deset anket s Pražany, ve kterých jsme se jich ptali zda vědí, kde mají kryt. A nevzpomínám si na nikoho, kdo by na to uměl odpovědět...s výjimkou odpovědí, které dostanete i dnes: metro atd. Přitom to bylo v dobách, kdy se pravidelně dělala cvičení civilní obrany, kam si lidi chodili schrupnout atd. Takže jak je vidět, ono se zase tak mnoho nezměnilo a důvodem zřejmě bude i to, že najít nějaké rozumné řešení, jak lidi na mimořádné situace připravit, není až tak jednoduché. Nicméně připomeňme, že dost velké oblasti Prahy jsou už dnes vybaveny sirénami, které v přípúadě potřeby umějí i předávat hlasové povely atd.
18. září 2001
18. září 2001