Na čestného občana hlavního města Prahy byl navržen Dr. Antonín Sum

Pražští radní dnes schválili návrh na udělení čestného občanství hl . m. Prahy JUDr. Antonínu Sumovi, CSc. jako projev úcty k jeho celoživotnímu dílu spjatému s naší metropolí, ocenění demokratického a humanistického úsilí a činnosti při obhajobě lidských práv a svobod.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

Na čestného občana hlavního města Prahy byl navržen Dr. Antonín Sum

 

Pražští radní dnes schválili návrh na udělení čestného občanství hl . m. Prahy JUDr. Antonínu Sumovi, CSc. jako projev úcty k jeho celoživotnímu dílu spjatému s naší metropolí, ocenění demokratického a humanistického úsilí a činnosti při obhajobě lidských práv a svobod.

Dr. Antonín Sum studoval na Právnické fakultě UK, po uzavření vysokých škol 17. listopadu 1939 pracoval až do konce války jako notářský úředník. Byl účastníkem domácího odboje a Pražského povstání, v době „mnichovské krize“ pracoval jako tlumočník a tajemník evakuační komise zřízené Magistrátem hl. m. Prahy v Ústředním sociálním úřadu, kde působil společně s Růženou Pelantovou, dr. Miladou Horákovou a dalšími.

Po promoci v roce 1946 pracoval na Úřadu předsednictva vlády a 14. září 1947 se stal osobním tajemníkem ministra zahraničních věcí Jana Masaryka. Dne 11. března 1949 byl však z ministerstva vyloučen a pracoval jako dělník až do zatčení v listopadu 1949. Dnes je již posledním žijícím svědkem procesu s dr. Miladou Horákovou. Z návazného procesu, v němž byli souzeni svědci, vyšel z dvacetiletým trestem, který si odpykal ve věznici na Ruzyni, v uranových dolech, na Pankráci a ve Valdicích. Po propuštění na amnestii v roce 1962 vystřídal několik dělnických profesí. V roce 1969 byl zvolen starostou Českého Junáka, působil jako čestný předseda Sdružení Českého národního povstání v Českém svazu bojovníků za svobodu, je spoluzakladatelem Masarykova demokratického hnutí a Společnosti Jana Masaryka.

JUDr. Antonín Sum je nositelem čs. válečného kříže 1939, polského řádu Polonia restituta, francouzského Národního řádu za zásluhy a řádu T. G. Masaryka.

Po roce 1996 dr. Sum uspořádala archiv Jana Masaryka a jeho sester a zajistil jeho předání Státnímu ústřednímu archivu a Národnímu muzeu v Praze. Přispěl rovněž k vydání prvních knih o Janu Masarykovi po roce 1990 u nás, je autorem např. knih „Osudové kroky Jana Masaryka“, „Otec a syn“ nebo „Jan Masaryk stále s námi“ vydané v loňském roce.

Dr. Antonín Sum se neúnavně a trvale angažuje v úsilí o zachování historického vědomí Pražanů, udělení čestného občanství hl. m. Prahy bylo navrženo jako projev úcty k jeho celoživotnímu dílu spjatému s naší metropolí, ocenění demokratického a humanistického úsilí a činnosti při obhajobě lidských práv a svobod.

 

V Praze 15. března 2005

 

______________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem.

______________________________________________

 

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 002 972
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

15. března 2005
15. března 2005