Na Ládví a na Kamýku - více psů a cyklistů

V průběhu loňského roku probíhal roční průzkum návštěvnosti vybraných pražských lesů – Ďáblického háje (Praha 8) a lesa Kamýk (Praha 12). Průzkum navazoval na dřívější podobná šetření, provedená v oboře Hvězda, Kunratickém lese a Modřanské rokli.

  • 2 minuty čtení

 

V průběhu loňského roku probíhal roční průzkum návštěvnosti vybraných pražských lesů – Ďáblického háje (Praha 8)  a lesa Kamýk (Praha 12). Průzkum navazoval na dřívější podobná šetření, provedená v oboře Hvězda, Kunratickém lese a Modřanské rokli.

 

„Průzkumy návštěvnosti nám umožňují reagovat na potřeby pěších, pejskařů a cyklistů a zároveň chránit přírodu a les. Dozvíme se tak, že lidé chtějí například více košů na odpadky nebo herní prvky pro děti." říká radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Volba obou lesů byla zvolena cíleně – les Kamýk reprezentuje typ menšího lesa (33 hektarů) obklopeného téměř ze všech stran zástavbou, Ďáblický háj zastupuje trochu větší lesní celky  (59 hektarů) sousedící se zástavbou jen částečně - z cca ½  na les navazují pole. Součástí průzkumu návštěvnosti byla též dotazníková šetření, zkoumající názory, podněty a připomínky návštěvníků lesů k stavu a hospodaření v lesích, vybavení těchto lokalit herními prvky, drobným mobiliářem atd.

Průzkum potvrdil předpokládaný stav – tj. velmi  vysokou návštěvnost obou lokalit – v obou lesích dosahuje ročně  téměř 170 000 osob, přičemž v lese Kamýk je vzhledem k jeho velikosti  zatížení  návštěvností velmi vysoké – 5 200 návštěvníků za rok/hektar a tím se přibližuje k maximální hodnotě zjištěné v pražských lesích v oboře Hvězda (7400 osob/rok/hektar) a je srovnatelná s návštěvností Botanické zahrady v Tróji (6570 osob/rok/ha). Paradoxně pak vnímání intenzity návštěvnosti, zejména  cyklistů, vyšla z dotazníků v obou lesích obráceně, než jak bychom předpokládali ze skutečně zjištěných čísel. Návštěvníkům Ďáblického háje více vadí vysoká návštěvnost "jejich“ lesa, než je tomu v lese Kamýk, přestože skutečná intenzita je zde zhruba poloviční.

Řada sledovaných údajů byla v obou lesích velmi podobná (důvod návštěv, aktivity prováděné v lesích,  doba návštěv atd.). Průzkum také potvrdil převažující kladný názor veřejnosti na dlouhodobý záměr hl.m.Prahy postupně přeměňovat jehličnaté monokultury na porosty smíšené.

Některé zjištěné údaje jsou pak velmi pozoruhodné – např. oproti dřívějším průzkumům zvyšující se počty návštěvníků se psy (v lese Kamýk průměrně připadá 1 pes na 5 návštěvníků!), vysoký podíl cyklistů na celkové návštěvnosti (v Ďáblickém  háji je celoroční průměr cyklistů víc než 15%, v září a červenci je to pak téměř 30%).

Podobný průzkum probíhá v současnosti v  lesoparku Hostivař. Tyto průzkumy mají pomoci optimalizovat management v těchto přírodních lesních  lokalitách tak,  aby byly vyváženy jak jejich přírodní hodnoty, tak i rekreační potenciál  těchto území.

 

 

V Praze 22.1.2008

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


22. ledna 2008
22. ledna 2008