Na podzim město zahájí dostavbu areálu Šutka
Přípravy na dostavbu plaveckého areálu Šutka v Troji jsou v plném proudu. V nejbližších dnech bude vydáno územní rozhodnutí a na jaře letošního roku bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Tu by mělo město zahájit letos na podzim. Areál s novým padesátimetrovým bazénem, tobogány, tělocvičnou či saunami by měla Praha zpřístupnit obyvatelům a návštěvníkům metropole do konce roku 2010.
- 3 minuty čtení
Přípravy na dostavbu plaveckého areálu Šutka v Troji jsou v plném proudu. V nejbližších dnech bude vydáno územní rozhodnutí a na jaře letošního roku bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Tu by mělo město zahájit letos na podzim. Areál s novým padesátimetrovým bazénem, tobogány, tělocvičnou či saunami by měla Praha zpřístupnit obyvatelům a návštěvníkům metropole do konce roku 2010.
„Dostavba torza plaveckého bazénu Šutka je velmi složitá akce a vyžaduje dlouhodobou a důkladnou přípravu. I když se někomu může zdát, že se s areálem zatím příliš mnoho neděje, snažíme se zahájení stavby co možná nejvíce urychlit. Prvním důležitým krokem bylo schválení studie vlivu na životní prostředí letos na konci ledna,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega a dodal: „V souvislosti s bazénem museli odborníci také vypracovat projekt a projednat plánovanou úpravu křižovatky v Čimické ulici. V současné době by totiž nezvládla předpokládané zvýšení pohybu aut a celkový nárůst dopravy.“ Město hodlá křižovatku, která nebude světelná, doplnit o jeden odbočovací pruh. Projekčně ověřit napojení zdejších komunikací bylo nutné i pro další změnu, kterou tu Praha chystá. Výhledově totiž plánuje v Čimické ulici dokonce vybudovat tramvajovou trať.
V polovině února by mělo být vydáno územní rozhodnutí a město již dokončilo dokumentaci pro stavební povolení. Zhruba v červnu letošního roku pak zahájí výběrové řízení na zhotovitele. Samotná stavba by mohla začít na podzim.
Město přišlo se záměrem dostavět torzo plaveckého bazénu v polovině roku 2007. Odborníci začali pracovat na statických, technických a geologických průzkumech pozemku a budov rozestavěných již od osmdesátých let. U staticky nevyhovujících železobetonových konstrukcí museli provést drobné demolice a pozemek vyčistili. „Bylo také nutné zmapovat stávající inženýrské sítě. Některé z nich jsou ve velmi špatném stavu nebo dokonce chybějí. Nosná konstrukce železobetonového torza se ale ukázala jako staticky vyhovující,“ poznamenal Pavel Klega.
Zhruba do jednoho roku od zahájení stavby zde hodlá město vybudovat padesátimetrový krytý bazén, hlediště pro čtyři sta osob a dětský výukový bazén. „Areál chceme pojmout nejen jako sportovní, ale také jako relaxační
a zábavní centrum. Nebudou tedy chybět ani tobogány a skluzavky, divoká řeka, brouzdaliště pro děti, sauny, posilovna, tělocvična, solária, masáže
a samozřejmě restaurace,“ sdělil náměstek Klega. Plavecký areál Šutka bude v provozu po celý rok a náklady na stavbu se odhadují na 350 milionů korun.
Pokud bude mít město v rozpočtu dostatek finančních prostředků, mohlo by na stavbu plynule navázat vybudování sousedního venkovního koupaliště. „Rádi bychom využili členitý okolní pozemek a s krytým bazénem ho propojili. V letních měsících by mohli Pražané využívat například skokanský bazén či bazén pro neplavce. K dispozici bude tisíc odkládacích skříněk, občerstvení
a velké parkoviště,“ doplnil Klega.
Město počítá také s tím, že pokud by Praha vyhrála pořadatelství olympijských her, obě části areálu Šutka by se staly hlavním olympijským centrem vodních sportů. Prostory krytého bazénu by se jen upravily pro zázemí sportovců, organizátorů, novinářů a komentátorů. Venkovní areál by musela Praha dočasně zastřešit a vybavit například tribunami. I kdyby se však v hlavním městě olympiáda nekonala, plavecké centrum budou moci využívat k rekreaci obyvatelé nedalekých sídlišť jako Bohnice, Čimice, Ďáblice, Troja či Kobylisy
i ostatní Pražané, školy a návštěvníci metropole.
V Praze 11. 2. 2009
Ing. Pavel Klega– náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.