Na Staroměstské radnici byli oceněni žáci a studenti za vzornou reprezentaci hlavního města

Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková přijala dnes v Brožíkově síni Staroměstské radnice tři skupiny žáků a studentů pražských škol, kteří úspěšně reprezentují Prahu v různých soutěžích, a předala jim ceny a pamětní listy. Jednalo se o žáky základních uměleckých škol, kteří byli oceněni za dosažené úspěchy v ústředním kole Národní soutěže pro ZUŠ, žáky základních a středních škol, kteří se umístili na prvních třech místech v pražských kolech oborových soutěží, olympiád a konverzačních soutěží a školní družstva, která zvítězila v Poháru primátora.

• 4 minuty čtení

Náměstkyně primátora hl. m. Prahy Marie Kousalíková přijala dnes v Brožíkově síni Staroměstské radnice tři skupiny žáků a studentů pražských škol, kteří úspěšně reprezentují Prahu v různých soutěžích, a předala jim ceny a pamětní listy. Jednalo se o žáky základních uměleckých škol, kteří byli oceněni za dosažené úspěchy v ústředním kole Národní soutěže pro ZUŠ, žáky základních a středních škol, kteří se umístili na prvních třech místech v pražských kolech oborových soutěží, olympiád a konverzačních soutěží a školní družstva, která zvítězila v Poháru primátora.

Jako první uvítala na radnici náměstkyně primátora Marie Kousalíková skupinu žáků základních uměleckých škol za dosažené úspěchy v ústředním kole Národní soutěže pro žáky ZUŠ. Jednalo se o účastníky a vítěze celostátních kol soutěží vyhlašovaných každoročně MŠMT. Ve školním roce 2009/2010 byly vyhlášeny soutěže v hudebním oboru (Komorní hra s převahou smyčců, Komorní hra s převahou dechů, Jazzové orchestry, Dechové orchestry) a dramatickém oboru (sólový projev). Žáci pražských ZUŠ dosahují v celostátních kolech soutěží pravidelně velmi dobrých výsledků, stávají se i absolutními vítězi soutěží. „Děkuji vám za účast v krajských kolech celostátní soutěže, kterou každoročně vyhlašuje ministerstvo školství. Mnozí z vás postoupili i do ústředních kol. Svými výkony v hudebním a dramatickém oboru, za kterými se skrývá mnoho píle a talentu, jste reprezentovali v soutěžích nejen své školy, ale i hlavní město Prahu,“ řekla náměstkyně primátora Marie Kousalíková, která má ve své gesci oblast pražského školství. Ústředních kol národní soutěže MŠMT se zúčastnili žáci ze 13 základních uměleckých škol zřizovaných hlavním městem Prahou. Žáci z 9 ZUŠ získali celkem 16 prvních míst.

Náměstkyně primátora Marie Kousalíková přijala v Brožíkově síni Staroměstské radnice také žáky základních a středních škol, kteří se umístili na prvních třech místech v pražských kolech oborových soutěží, olympiád a konverzačních soutěží, a předala jim pamětní listy. Předávání pamětních listů organizuje již desátým rokem Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy ve spolupráci s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy MHMP. Účastníky přijetí jsou nejúspěšnější řešitelé a vítězové matematické, fyzikální, biologické, chemické, zeměpisné olympiády, oborových soutěží odborných škol, jazykových olympiád, konverzačních soutěží apod. Nejvíce oceněných žáků a studentů je letos z Gymnázia Christiana Dopplera (13), následuje Gymnázium Nad Alejí (10) a Gymnázium Jana Keplera (7) společně s Gymnáziem Jaroslava Heyrovského (7). Někteří žáci a studenti dosáhli výborných výsledků i v celostátních kolech,“ řekla také Marie Kousalíková, která nadaným žákům předala pamětní listy a ocenila tak jejich iniciativu a práci nad rámec běžných studijních povinností.

Ihned po přijetí první skupiny následovalo přijetí a ocenění školních družstev, která zvítězila v Poháru primátora, jenž je vyvrcholením celoročních sportovních soutěží pražských základních a středních škol POPRASK = POHÁR PRAŽSKÝCH ŠKOL. „V průběhu školního roku se těchto soutěží účastní v šestnácti sportovních odvětvích přes 40 000 žáků. Pohár primátora má za sebou 10 let existence a POPRASK jako jeho živná půda vstoupil letošním školním rokem do věku dospělosti.

Během osmnácti let Poháru pražských škol se ve sportovních kláních vystřídala celá řada budoucích známých sportovců, kteří v dobách, kdy zasedali do školních škamen, reprezentovali svoji školu. Můžeme zmínit například Janu Veselou – mistryni Evropy v basketbale, Tomáše Dubu – dvojnásobného juniorského mistra světa v ledním hokeji nebo Filipa Jíchu – jednoho z nejlepších současných házenkářů planety. I letošní ročník Poháru primátora nepostrádal ze strany škol zájem, čehož dokladem je účast 145 základních škol v krajském finále a 103 středních škol,“ doplnila náměstkyně Kousalíková.