Národní program přístupnosti pro všechny 2026–2035: šance na realizaci bezbariérových projektů

V České republice startuje nový Národní program přístupnosti pro všechny na období 2026–2035 (NPP). Tento vládní program navazuje na dosavadní Program mobility a klade si za cíl pokračovat ve financování odstraňování bariér v obcích a městech. Díky NPP mohou města, obce i městské části získat státní podporu na úpravy veřejných budov, škol, úřadů, kulturních zařízení či chodníků tak, aby byly přístupné opravdu pro všechny – tedy i pro osoby se zdravotním postižením, seniory, rodiče s kočárky a další občany s omezenou pohyblivostí.

  • 7 minut čtení
bezbariérový vchod.jpg
Bezbariérový vstup, Zdroj: MHMP

Cíle a principy programu

Vláda ČR schválila Národní program přístupnosti pro všechny (dále jen Program přístupnosti nebo NPP) usnesením č. 844 ze dne 20. listopadu 2024​. NPP zajišťuje kontinuitu státní podpory v oblasti odstraňování architektonických bariér – navazuje na předchozí program mobility pro roky 2016–2025 a prodlužuje tuto pomoc na období 2026–2035​. Hlavním posláním je pokračovat ve finanční podpoře odstraňování bariér v budovách a na komunikacích, aby města a obce byly přístupné všem obyvatelům. Program se zaměřuje na zlepšení přístupnosti budov veřejné správy, škol, kulturních institucí, zdravotních a sociálních zařízení i dopravní infrastruktury. Realizace NPP má umožnit svobodný a bezpečný pohyb ve veřejném prostoru pro všechny občany – zejména pro osoby se zdravotním postižením, starší lidi nebo rodiče s kočárky​. Tím Česká republika plní své závazky vytvářet inkluzivní prostředí podle mezinárodních úmluv, zejména Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením​.

Kdo může žádat o podporu

O zapojení do Programu přístupnosti mohou žádat obce, města a kraje, které nejlépe vědí, jaké bariéry na jejich území občany nejvíce trápí. Mezi oprávněné žadatele nově spadají také městské části hlavního města Prahy, což znamená, že jednotlivé pražské části se mohou do programu hlásit samostatně​. 

Jaké projekty lze podpořit

NPP je postaven na principu, že bezbariérovost veřejného prostoru nemůže být řešena izolovaně. Nestačí upravit pouze jednotlivé budovy nebo samostatné chodníky – cílem programu je, aby lidé s omezenou schopností pohybu nebo orientace mohli bezpečně a samostatně využívat veřejné služby v celém jejich kontextu a propojení.

Proto je základní podmínkou programu realizace komplexního řešení, které zahrnuje:

  • alespoň jednu bezbariérovou pěší trasu (již existující nebo nově plánovanou),
  • a alespoň jednu veřejnou budovu (např. úřad, školu, knihovnu, kulturní zařízení, dům s pečovatelskou službou), která se na této trase nachází a bude upravena tak, aby byla plně přístupná.

Samotná dílčí opatření (např. pouze výtah, nebo pouze rampa ke vchodu) nestačí. Program podporuje ucelené úpravy, které umožní skutečné propojení a samostatný pohyb uživatelů – tedy nejen přístup „do budovy“, ale také „k budově“.

Výjimky z této podmínky jsou možné pouze v případě:

  • škol a školských zařízení,
  • nebo budov obecních úřadů, a to pouze v odůvodněných případech.

V rámci komplexního projektového záměru lze podporu lze získat například na:

  • Bezbariérové úpravy vstupů do budov – odstranění schodů či vysokých prahů, vybudování nájezdových ramp nebo plošin pro vozíčkáře.
  • Zajištění vertikálního pohybu uvnitř budov – instalace výtahů nebo zdvižných plošin, které umožní dostat se na všechna patra úřadu či školy​.
  • Bezbariérové sociální zázemí – vybudování přístupných toalet a uzpůsobených pro osoby na vozíku.
  • Orientační a informační systémy – například instalace akustických majáčků u vstupů pro nevidomé, hmatové mapy nebo přehledné navigační tabule v budovách​.
  • Úpravy interiéru pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo sluchem – vyhrazení míst pro vozíčkáře v hledištích kulturních sálů, instalace indukčních smyček pro nedoslýchavé v divadlech, kina apod.
  • Bezbariérové pěší trasy v obcích – komplexní řešení propojení důležitých míst v obci tak, aby trasa byla průchodná pro osoby na vozíku či s bílou holí. Zahrnuje to úpravy chodníků (snížení obrubníků, dostatečná šíře a povrch), vybavení přechodů pro chodce akustickými signály a vodicími prvky pro nevidomé, bezbariérové úpravy zastávek veřejné dopravy a podobně.

Typickým příkladem záměru řešení přístupnosti může být komplexní bezbariérová trasa napříč městskou částí: například od zastávky autobusu k budově radnice, dále ke knihovně nebo kulturnímu centru. V praxi by to mohlo znamenat, že městská část ve svém záměru naplánuje rampu a automatické dveře do budovy úřadu, instalaci výtahu uvnitř radnice, úpravu chodníků a přechodů na trase a třeba i vybudování bezbariérového WC v místní knihovně. Všechny tyto dílčí akce lze díky programu koordinovat a spolufinancovat – každou z nich podpoří příslušný státní fond či ministerstvo ze svého rozpočtu (např. chodníky ze SFDI, úřad z programu MMR, knihovna z programu MK apod.). Tím se zajistí, že výsledkem bude ucelené řešení – skutečně průchozí a přístupná trasa pro všechny, kdo ji potřebují.

Jak podat projektový záměr?

Aby městská část získala podporu z NPP, musí nejprve předložit tzv. záměr k řešení přístupnosti – tedy návrh souboru projektů, které plánuje realizovat pro zajištění bezbariérovosti. Záměr se podává na Úřad vlády ČR, konkrétně na Oddělení práv osob se zdravotním postižením, které zajišťuje administraci programu. K podání záměru jsou vyhlašovány výzvy.

Před podáním záměru se doporučuje v rámci vyhlášených konzultačních dnů konzultovat záměr na Oddělení práv osob se zdravotním postižením. Doporučeno je konzultovat záměr také s odbornými zástupci příslušných resortních ministerstev či institucí​. Tyto konzultace pomohou sladit připravovaný projekt s podmínkami dotačních programů jednotlivých poskytovatelů (např. MŠMT pro školní projekty, SFDI pro chodníky apod.), aby měl záměr co největší šanci na schválení​.

Záměr k řešení přístupnosti se vypracovává podle stanovené osnovy (formuláře) a obsahuje popis aktuálního stavu, navrhovaná opatření, harmonogram a odhad nákladů. Po odevzdání záměru na Úřad vlády jej posoudí Řídicí výbor programu. Pokud je záměr schválen, stává se součástí Národního programu přístupnosti a žadatel následně může požádat o konkrétní dotace či příspěvky na jednotlivé akce u příslušných ministerstev nebo u SFDI​. Jinými slovy, schválení záměru opravňuje městskou část žádat např. u MŠMT o dotaci na bezbariérovou školu, u MMR o dotaci na úpravu úřadu atd., přičemž financování pak plyne z rozpočtu daného resortu (viz další kapitola).

Termíny výzev

Výzvy k předkládání záměrů v rámci NPP budou Úřadem vlády pravděpodobně vyhlašovány pravidelně každý rok, podobně jako tomu bylo u předchozího programu mobility​. První kolo výzvy pro nové programové období bylo vyhlášeno v lednu 2025 – týká se záměrů, které mají být realizovány v roce 2026. Termín pro předložení záměrů je 30. dubna 2025. Do tohoto data musí města a obce (včetně městských částí Prahy) zaslat své projektové záměry na Úřad vlády.

Po uzávěrce výzvy k předkládání záměrů k řešení přístupnosti pro rok 2026 proběhne vyhodnocení a schválení záměrů řídicím výborem. Další výzvy budou následovat v dalších letech – např. v roce 2026 pro projekty plánované na rok 2027 atd. Pokud tedy nestihnete aktuální kolo, bude možné připravit záměr do některé z následujících výzev. Informace o vyhlášení výzev a konzultačních dnů jsou zveřejňovány na webu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením a na portálu Úřadu vlády​. Městské části budou o možnostech zapojení do programu včas informovány i prostřednictvím Odboru evropských fondů MHMP.

Financování programu

Financování NPP je zajištěno z rozpočtů několika resortů a dalších subjektů. Každé ministerstvo, do jehož působnosti spadají dané veřejné služby, přispívá částkou ze svého rozpočtu, a na projektech v dopravní infrastruktuře se podílí Státní fond dopravní infrastruktury​. Konkrétně vláda stanovila, že osm zapojených ministerstev (např. pro místní rozvoj, práce a sociálních věcí, školství, kultury, vnitra, spravedlnosti, financí a zdravotnictví) vyčlení každé 10 milionů Kč ročně po dobu trvání programu​. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přispívá 100 milionů Kč ročně na bezbariérové úpravy komunikací pro pěší, zastávek a nástupišť MHD.

Dotační prostředky jsou následně rozdělovány na konkrétní projekty prostřednictvím jednotlivých ministerstev či SFDI. Funguje to tak, že schválený záměr přístupnosti města/MČ vyjmenuje potřebné akce (např. výtah ve škole, rekonstrukce chodníku atd.) a u každé akce je určeno, který poskytovatel ji financuje. MČ po schválení záměru požádá daný resort o dotaci v jeho standardním programu. Každý rok je tak na bezbariérové projekty v ČR připraveno řádově 180 milionů Kč ze státního rozpočtu.

Pomoc pro městské části Prahy

Realizace bezbariérových opatření může být pro městskou část náročný proces – od přípravy projektu až po administraci žádostí o dotace. Odbor evropských fondů Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) nabízí městským částem v této oblasti pomocnou ruku.

S čím vám pomůžeme:

  • Informace o programu: Poskytneme vám podrobné aktuální informace k Národnímu programu přístupnosti, včetně podmínek výzev a požadavků na projekty.
  • Konzultace a koordinace záměrů: Pomůžeme vám už ve fázi přípravy projektového záměru. Zkonzultujeme vaše nápady a záměry tak, aby odpovídaly požadavkům programu a byly v souladu s plány věcně příslušných resortů.
  • Odborné vedení při žádosti: Provedeme vás procesem podání záměru i následných dotačních žádostí. Pomůžeme s vyplněním formulářů pro Úřad vlády, připravíme vás na konzultační dny a pomůžeme komunikovat s příslušnými ministerstvy, abyste zvýšili šanci na schválení a získání dotace.

Máte-li tedy plán, jak ve své městské části odstranit bariéry – ať už jde o bezbariérový úřad, školu, kulturní dům nebo třeba bezpečnější přechody – neváhejte se na nás obrátit. Kontaktní osoby pro městské části na MHMP jsou:

  • Karolina Špačková – e-mail: karolina.spackova@praha.eu, tel.: +420 778 489 827
  • Ota Pačes – e-mail: ota.paces@praha.eu, tel.: +420 236 00 3318

Rádi vám poskytneme konzultaci a provedeme vás krok za krokem celým procesem, abyste mohli úspěšně čerpat prostředky z NPP a zpřístupnit vaši městskou část opravdu pro všechny.

Kontaktní osoby

Karolina Špačková
E-mail karolina.spackova@praha.eu
Telefon +420 778 489 827
Ota Pačes
E-mail ota.paces@praha.eu
Telefon +420 236 00 3318
31. března 2025
31. března 2025