Několik důležitých staveb už mělo dávno stát

Večerník Praha - 6.12.2000
V půlce svého primátorského období poskytl Jan Kasl Večerníku Praha hodnotící ohlédnutí za uplynulými dvěma roky.

Jste ve funkci právě dva roky. Jako primátor "zlomíte" století i druhé tisíciletí. Kterému primátorovi se to povede?! Jste se současným stavem hlavního města spokojený či spokojenější, než při nástupu do funkce?

"V životě města a etap jako tisíciletí a století dva roky neznamenají skoro nic. Přesto si myslím, že se některé věci daří. Jde o to, někdy spíš začít směr, trend než konkrétně postavit dům, protože těch krátkodobých úkolů, které lze realizovat, těch není tolik, jako založení směru, kam se město pohybuje. A tam věřím, že se nám snad podařilo přijít s dokončením strategického plánu, s jakousi vizí města. V této oblasti řízení se snažíme chovat profesionálně. Myslím si, že se nám docela dobře podařilo nastartovat, konečně, po jistém přešlapování minulých let, rozvoj infrastruktury města. Ta podmiňuje jeho chod a život i jeho ekonomickou stabilitu. Hlavní rolí města je vytvářet prostředí pro podnikatele a pro život občanů. Ovšem Praha se za ta poslední léta dusí zplodinami z automobilů, protože nedostatečně rychle pokračuje výstavba základních prvků systému dopravy, který umožní, aby tam, kde auta jezdit mohou, jezdila, a naopak tam, kde si je nepřejeme, jsme je uměli redukovat."

Teprve další primátoři po vás budou dokončovat dnes nastartovaná řešení. Našli jste ten správný směr, jak říkáte?

"Určitě ano. Po roce devadesát se ztratil určitý čas diskusemi o věcech, které byly třeba snadno si uvědomitelné. Ale to je demokratický vývoj, kdy se o věcech hovoří, ovšem často z laických hledisek, často se čas ztratí, ale nejhorší je, kdybychom v té diskusi pokračovali neustále a zpochybňovali věci, které se již nějakým způsobem prověřily. Jde například o funkci a trasu městského silničního okruhu kolem Prahy, který je potřeba postavit a ne se dohadovat, jestli má nebo nemá vést Suchdolem. Respektuji právo a jsem ten, kdo uznává právo různých občanských sdružení do věcí mluvit. Ale nesmí to mít ten účinek, že to sabotuje veškerou aktivitu, že to vede ke sebezničení města, a to je občas patrné u některých případů, kdy by skutečně město mohlo skončit svou existenci."

Takže musí přijít konečné rozhodnutí!

"Je třeba rozhodnout a jít dopředu. Snažit se minimalizovat škody, které svým rozhodnutím mohu způsobit, mít dobré podklady, analyzované dopředu. Tam věřím, že jsme i tou finanční politikou města, koncentrací zdrojů, zapojením vnějších zdrojů, vydáním emise obligací, úvěry od Evropské investiční banky a podobně, rozjeli významné stavby, které už měly dávno stát. Jde zejména o stavbu metra na sever, aby nestály kolony autobusů v Holešovičkách, tramvaje na Barrandov, což se připravuje už taky příliš dlouho. Je nezbytné pokračovat ve výstavbě městského okruhu a připravit severního propojení od Strahovského tunelu na Pec Tyrolku. Věřím, že stát podpoří realizaci silničního vnějšího okruhu, který je podmínkou pro to, aby tranzit neprojížděl městem. V neposlední řadě nás čeká obnova technologického vybavení, jak metra, tak tramvají i autobusů. Důležitá je i infrastruktura vodohospodářská. Prioritou je zabránit úniku vody, obnovit vodovodní a kanalizační síť a výhledově se zabývat novým umístěním čistírny odpadních vod atak vytvořit podmínky pro fungující město."

Můžete odhadnout, kdy se razantně změní situace na Severojižní magistrále, která tolik ztrpčuje život v centru města?

"Já si myslím, že reálně možné to je v momentě, kdy bude dostavěn městský okruh, to znamená podle mého odhadu 6 až 7 let, pesimisticky řeknu v roce 2010. Do té doby, samozřejmě, s přijetím jistého prvku autoregulace, je možno omezit magistrálu v její šířce. Ale bude to znamenat, že občané budou muset dobrovolně připustit, že tudy nebudou chtít jezdit. Jinak můžeme samozřejmě vytvořit kolaps, můžeme přerušit magistrálu, ale cílem této radnice není způsobit kolaps města. Na druhou stranu je ale možná potřeba někdy trochu drastičtěji říkat, že některé modely chování nemohou takto pokračovat dál."

Kolem takřka každé stavby či investice do objektu, který pro Prahu něco znamená, se rozvíří nějaký problém: Sovovy mlýny, EXPO 58, Výstaviště, kasárna na náměstí Republiky, dům U Hybernů, kostel v Nerudovce... vadí vám to?

"Rozhodně je to něco, co mi může vadit, ale neovlivním to sám. Takže mě spíše někdy mrzí nedostatek věcných informací v diskusích. Jinak je to samozřejmě právo každého občana, více či méně kompetentně, vyjadřovat se k věcem. Úlohou radnice, veřejné správy a nakonec i médií, je přinést maximum přesných informací, dát prostor odborníkům ze všech stran a dojít k závěru, že některé řešení je lepší, některé horší a občane, vyber si, zhodnoť si to a chovej se podle toho. Sovovy mlýny nejsou žádná kauza: Sovovy mlýny jsou prostě jenom problém, který je daný jistou nekoncepčností budování galerie. A to je zase dáno výjimečností celé akce. Je tam mnoho nestandardního, tím pádem to trvá déle, ale bohužel to i víc stojí. Ale přesto si myslím, že výsledek je něco, co Prahu obohatí. Prostě jsme takoví: paní Mládková má svoji sbírku a své metody, jiní mají jiné a bohužel se někdy ty věci nedělají přímočaře a jednoduše."

A proč to všechno nejde jednodušeji?

"Že věci nejdou přímo a snadno? To je bohužel pravda. Tady funguje po těch desetiletích minulého režimu taková erupce liberálního přístupu, odmítání a negativismu a to, čím si prošla západní Evropa v60. a70. letech, to teď u nás hodně kulminuje. Dochází k rozvolňování rozhodovacího procesu, jako by více lidí do všeho mluví. Ale musí do toho umět mluvit na základě poměrně přesné informace. Nikdy se asi nevrátí doba, kdy se dohodla malá skupinka lidí a realizovala to či ono. Prostě Karel IV. se rozhodl založit Nové Město, ovšem Karel IV. by v tomto systému už nezaložil žádné město. Mluvil by mu do toho kdekdo, nakonec by to skončilo tím, že by udělal dvě ulice, navíc asi za hradbami města. Ale je to potřeba respektovat. Stále větší množství lidí chce zasahovat do prostředí, ve kterém žijí, a samozřejmě se stane, že když se rozhodne někdo, ať je to město, nebo někdo jiný, cosi realizovat, tak se kolem toho rozpoutá diskuse. Je chyba naše, že nedovedeme včas přijít s argumenty, někdy sami vstřícně informovat o věcech, že to někdy působí, jako by se kdesi cosi někde upeklo a pak se to teprve začne probírat na veřejnosti. To zpravidla není pravda. Ale sami ten dojem někdy podpoříme tím, že nejsme vstřícní, nejsme aktivní, nemáme dost sil a nemáme ani dost lidí na to, abychom lidem nutili informace, postavíme to a to, tady jsou tyhle možnosti, jsme v této fázi, za měsíc vám řekneme, ptejte se sami. Tato politika je nezbytná, nevidím k ní alternativu. Není možný návrat k tomu, že se budou věci někde rozhodovat a lidé je budou trpně přijímat. Je to velmi náročný systém, velmi náročný na lidi, na technické prostředky, ale myslím si, že občané by to ve svém důsledku uvítali."

Vaše bilance v půlce primátorského období je poznamenána problémy města, které se budou řešit déle, než jedno vaše volební období. Ale blíží se konec roku 2000, co k němu říct?

"Já bych si přál, aby se konec roku vyvíjel klidně, abychom neměli problémy. S tím souvisí samozřejmě mnoho dalších témat, která bychom mohli otevřít. Teď se objevily problémy v Kongresovém centru při dokončení rekonstrukce. Říkám dokonce očekávané problémy. Těch věcí je spousta, ale já věřím, že zatím jsme se za ty dva roky dokázali, i přes různá úskalí a různá obtížná témata, dostat. Takže doufám, že se to zrovna tak povede i teď."

Rozhovor připravila Helena Hubalová
6. prosince 2000
6. prosince 2000