Nová vyhláška o odpadech v Praze bude účinná od 1. července 2007

Vyhlášku, kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území hlavního města Prahy a systém nakládání se stavebním odpadem (vyhláška o odpadech), schválilo dnes zastupitelstvo hlavního města Prahy.

  • 2 minuty čtení

 

Vyhlášku, kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území hlavního města Prahy a systém nakládání se stavebním odpadem (vyhláška o odpadech), schválilo dnes zastupitelstvo hlavního města Prahy.

 

Tato norma vysvětluje základní pojmy, charakterizuje druhy komunálního odpadu a jeho třídění, určuje místa pro odkládání komunálního odpadu a stanovuje povinnosti fyzických osob a vlastníků objektů při nakládání s komunálním odpadem. Obsahuje také ustanovení o frekvenci svozu odpadu a o způsobu využívání či odstraňování odpadu. Součástí vyhlášky o odpadech je klasifikace a množství stavebního odpadu (do 1m3 stavební sutě, kód odpadu 17 01 01, 17 01 02,  17 01 03, 17 01 07), který mohou občané bezplatně odevzdávat do  sběrných dvorů města. Toto množství nelze kumulovat.

Oproti dosud platnému znění není v nové vyhlášce o odpadech stanovena povinnost vlastníka objektu udržovat čistotu na stálém stanovišti sběrných nádob. „Tento problém bude řešen novelou zákona o hlavním městě Praze a následně vydáním vyhlášky o čistotě. Návrh novely byl včera projednán v prvním čtení v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky,“ uvedl na zasedání zastupitelstva náměstek primátora Rudolf Blažek, který má ve své kompetenci legislativu. Návrh zákona má podle náměstka Blažka šanci být schválen, i když  vláda k němu vyjádřila zamítavé stanovisko.

Vyhláška o odpadech nestanovuje přímo velikost sběrných nádob na odpad, považuje za minimální dostatečný objem 28 litrů na osobu a týden, doporučený objem odpadů podle druhu objektu je uveden v její příloze č.2. „Neznamená to ale, že vlastníci nebo správci objektů budou povinni automaticky zvyšovat objemy sběrných nádob, popřípadě četnost svozu. Podle zkušeností Magistrátu i úřadů městských částí nelze paušalizovat objem odpadů, ale konkretizovat případ od případu, respektivě objekt od objektu,“ poznamenal náměstek Blažek.

Např. tam, kde nejsou odpady ukládány pouze na určená místa – popelnice, kontejnery, separační nádoby na tříděný odpad – a kde není udržována čistota a vznikají černé skládky kolem sběrných nádob, tento krok zřejmě bude nutný.

„Hlavní město Praha vynakládá nemalé finanční prostředky na třídění odpadů a z hlediska města tato právní úprava třídění odpadů podporuje,“ dodal náměstek Blažek.

 

 

V Praze 26.4.2007

 

 

 

 

Za správnost: Eva Kubátová/ tel. 236 002 061

 


Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnostní a právní. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.


26. dubna 2007
26. dubna 2007