Nový primátor pod palbou čtenářů

Večerník Praha - 3.12.2002
Nový primátor Pavel Bém (ODS) byl minulý čtvrtek zvolen zastupitelstvem do čela hlavního města a v tyto dny se teprve doslova a do písmene zabydluje. Včera po internetu hovořil se čtenáři VP. Z on- line rozhovoru vybíráme nejpodstatnější části:

Nájemní bydlení - drahé, nebo tuze laciné
VEBENDAX: Gratuluji k vašemu zvolení. Má otázka je jednoduchá. Jak chcete v Praze řešit problém regulace nájemné- ho? Pokud jste zastáncem deregulace, jak chcete donutit ČSSD, aby se vzdala pozic zastánce nájemního parazitismu?
Regulaci nájemného bohužel neurčuje hlavní město, ale stát prostřednictvím svých vyhlášek a zákonů. Možnosti města vstoupit do procesu deregulace jsou omezené. Praha má jako kraj zákonodárnou iniciativu, takže mohu garantovat, že toho využijeme k tlaku přijmout rozumný zákon řešící nájemné. Pro zajímavost: v České republice je asi milion nájemních bytů - takže se to týká značné části české populace, a je proto nezbytné doprovázet tento proces sociálními opatřeními.

Doprava tíží Pražany nejvíce
RADEK PECH: Jste schopen se zasadit o to, aby Praha ko- nečně začala žít s automobily? Aby někdo začal logicky řešit dopravní situaci, a ne jen neu- stále uzavíral ulice a dělal z nich neprůjezdné kolonie? Automobil využívají všichni, včetně ekologických aktivistů, památkářů a zastánců městské dopravy. Dopravní specialisté od zeleného stolu nadělají více škody než užitku.
Patřím mezi lidi, kteří strašně neradi rozhodují něco od zeleného stolu, aniž by konkrétní situaci znali. Žít s automobily v Praze znamená hledat cestu ke zvýhodnění městské hromadné dopravy, ochrany historického centra Prahy a rozumného omezení průjezdnosti v něm a na straně druhé vybudování velkokapacitních komunikací (silniční a městský okruh a okruhy spojující radiály). Nejsem takový utopista, abych věřil, že za čtyři roky jsme schopni problém průjezdnosti v Praze vyřešit. Ale přesto si troufám tvrdit, že učiníme kroky, které povedou jednou ke zlepšení.
PRAŽAN: Najde magistrát pod vaším vedením odvahu přiznat konkrétní příčiny zatopení metra? A hlavně odvahu pojmenovat viníky a potrestat je?
Tuto otázku považuji za mimořádně důležitou. Už proto, že škody způsobené povodní v metru dosahují miliardové škody. Zpráva příslušné komise, která šetřila příčiny zatopení metra, je mimořádně obsáhlá. Je to jeden z prvních materiálů, s nimiž se seznamuji. Mohu přislíbit, že se budu snažit hledat viníky, a pokud se mi je podaří nalézt, pak je nepochybné, že neuniknou příslušné sankci.
KAREL NOVOTNÝ: Mohl byste stručně shrnout zásady koncepce na zlepšení dopravy v centru Prahy a parkování, kterou byste chtěl prosadit během svého funkčního období?
V Praze připadá jeden automobil na 1,9 obyvatele. Dostáváme se tak k číslu téměř 600 tisíc automobilů. Historické centrum má přitom svou nesmírně cennou, ale také neměnnou zástavbu, s úzkými uličkami a čilým turistickým ruchem. Je zřejmé, že budoucnost dopravy jak v klidu, tak v pohybu musí znamenat rozumné omezení dopravy v centru, budování podzemních parkovišť pro rezidenční, ale i nerezidenční parkování. A pochopitelně podporu MHD ke snížení reálného počtu aut v ulicích a dobudování kvalitní infrastruktury.
STRÁŽNÍK: Řídil jste někdy v Praze auto opilý? Jak byste potrestal veřejného činitele, který v opilosti srazí autem veřejného činitele a z místa nehody ujede?
Veřejný činitel, který v opilosti srazí policistu a ujede, se dopustí asi trojnásobného zločinu. A pokud mu bude prokázán, musí za něj nést zodpovědnost. Ve sdělovacích prostředcích jsem opakovaně přiznal, že jsem před čtyřmi lety řídil auto po skleničce červeného vína. Byla to chyba.

Bude život v Praze v příštích letech dražší?
JAJAJAJA: Jaký máme očekávat vývoj cen tepla, vodného a stočného?
O výši vodného a stočného bude městská rada teprve jednat. Předpokládám nicméně, že se v roce 2003 zvýší o inflační koeficient, respektive že se nezvýší víc než právě o inflační koeficient.
CESTUJÍCÍ: Bude se zdražovat jízdné v městské hromadné dopravě?
Cena jízdného je rovnicí mezi výší nákladů MHD, prostředky nezbytnými do údržby i investiční výstavby a sociálně ekonomickou silou Pražanů a možnostmi obecního, případně státního rozpočtu. Nepředpokládám, že by se cena v příštím kalendářním roce měla zvýšit, ale mohu potvrdit, že probíhají komplikovaná odborná jednání, jejichž smyslem bude takovou rovnici vyřešit.

Praha a její památky i urbanistická proměna
DRSOŇ: Jak pohlížíte na nutnost rekonstrukce Karlova mostu a na sbírku, která byla v té souvislosti vyhlášena? Jaký bude osud vybraných peněz?
Pro mne je ta situace strašně jednoduchá. Karlův most je unikátní památka, o kterou je nezbytné se starat. Ukazuje se, že musí projít rekonstrukcí. Považuji za nešťastné a až hloupé, když se vedou jiné než odborné diskuse o metodách rekonstrukce. Zvítězit musí kvalifikovaný odborný názor. Samozřejmě, že sbírka bude použita na opravu.
ŠÉFREDAKTOR: Které projekty svých předchůdců považujete za nejzdařilejší počiny, jež napomohly zlepšit kvalitu života Pražanů?
Nepochybně existují stovky projektů, které za uplynulých dvanáct let změnily Prahu k nepoznání. Máme Tančící domy, máme k nepoznání změněnou křižovatku u Anděla s obchodně administrativními centry, máme jinou ZOO (i přes povodeň). Pro Pražany za nejvýznamnější považuji dopravní stavby - metro, tramvaj na Barrandov a letos otevřenou část silničního okruhu na severozápadní části města od Třeboradic do Ruzyně.

Nový primátor a jeho členství v ODS
KLAPALKOVA: Tisk spekuluje o tom, že v tajné volbě primátora vám nedal hlas Igor Němec z ODS. Jak chcete předejít osob- ní válce, když Němec zasedne s vámi v městské radě?
S Igorem Němcem mám mnoho odlišných názorů. Na druhé straně Igor Němec je člověk, který když dá slovo, máte stoprocentní jistotu, že ho dodrží. Nemám pochyb, že Igor Němec mi v tajné volbě hlas dal.
CUBALIBRE: Kdo platil vaši osobní volební kampaň?
Volební kampaň byla placena ze dvou zdrojů: z finančních prostředků pražské organizace ODS a z hlavní kanceláře ODS, protože se jednalo také o krajské volby.
ŽELEZNÍKOVÁ: Proč jste si nakonec rozmyslel kandidatu- ru na post předsedy ODS, kterou jste původně podmiňoval zvolením za primátora, což se stalo?
Svoji možnou kandidaturu na předsedu ODS jsem oznamoval v době, kdy jediným kandidátem na tento post byl severomoravský hejtman Evžen Tošenovský. Považoval jsem za důležité, aby o takto významnou funkci usilovalo více zájemců a byl tím nastolen regulérní politický souboj. Souboj, který přinese nápady, myšlenky, představy o tom, co v budoucnosti ODS musí udělat, aby získala politické pozice z první poloviny 90. let. Dnes je situace diametrálně odlišná: máme čtyři kvalitní kandidáty, z nichž dva jsou mými osobními favority. Necítím zdaleka takovou zodpovědnost a jsem přesvědčen, že se mohu naplno věnovat práci primátora.

O sportu i svátcích
Mnoho dotazů bylo osobních. Ani těm se devětatřicetiletý primátor (ženatý, otec dvou dětí) nevyhybal.
KLAPALKOVA: Uvádíte jako svůj koníček horolezectví. Kdy jste naposled lezl a co byl váš největší horolezecký úspěch?
Před čtrnácti dny na cvičné stěně (je to trochu ostuda, ale od té doby skutečně nevím, kam dřív skočit). Za největší úspěch považuji výstup na nejvyšší horu Pamíru (7500 metrů), ale také řadu těžkých skalních výstupů v Tatrách, Alpách či na Kavkaze.
JANA 2: Při rozsvěcování Velkého Karla na Staroměstském náměstí jste se přiznal, že ještě nemáte na- chystané žádné dárky pro své blízké. Chystáte také nějaký vánoční dárek pro Pražany?
Pokud bych mohl nadělovat, tak spíše statky duchovní než hmotné: ohleduplnost, respekt, toleranci, čas pro rodinu, své blízké. To bych nejradši naděloval plnými hrstmi.
SATAN: Primátorem jste se stal podivným způsobem, když jste těs- ně před volbami exhiboval v televizním Kotli na Nově. Kolik měsíců si myslíte, že s takovým přístupem vydržíte ve funkci primátora?
Jsou různé typy televizních pořadů, některé jsou více zaměřeny na diskusi o věcných problémech, jiné jsou zaměřeny pro diváky. Takovým typem pořadů je nesporně Kotel, který má jednu z největších sledovaností vůbec. Dramaturgie Kotle je zcela v rukou produkčních příslušných společností. Přiznám se, že jsem dlouho zvažoval, jestli mám nabídku Kotle přijmout. Nakonec jsem si v Kotli docela užil a trochu se i zapotil.
KLÁRA JABŮRKOVÁ: Nepotřeboval byste do sekretariátu zaměstnankyni s ochotou pracovat s vysokým nasazením? 28 let, znalosti psaní strojem, pasivně rusky, polsky, francouzsky, základy španělštiny. Děti nemám a zatím neplánuji, flexibilní pracovní doba mi nevadí. Děkuji.
Bez odpovědi.

Připravila Martina Klapalová
3. prosince 2002
3. prosince 2002