„Palác bude, děláme na tom“

Metro | 22.5.2009 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: Hechtová Alena

 

Metro | 22.5.2009 | rubrika: Praha | strana: 4 | autor: Hechtová Alena

Do dvou týdnů bude vypsáno výběrové řízení na projektanta Průmyslového paláce

Je to sedm měsíců, co levé křídlo secesního Průmyslového paláce na pražském Výstavišti vyhořelo. Trosky jsou odklizeny, policie oznámila, že nenašla viníka. Pražský magistrát ale pokračuje dál v právní přestřelce s nájemcem Výstaviště. Pražany ovšem nejvíce zajímá, kdy bude opět Průmyslový palác obnoven. Deník Metro se na to zeptal radního pro kulturu Milana Richtera.

* Hovořilo se o tom, že se napětí mezi magistrátem a Inchebou vyostřilo natolik, že firma dostane zřejmě výpověď z nájmu...

Ano. Já dokonce byl tím, kdo navrhoval okamžitou výpověď. Nakonec ale rada města poslechla doporučení právníků a zmírnila verdikt na podmínečnou lhůtu do konce letošního roku.

* Jaký je k tomu důvod?

Víte, smlouva mezi magistrátem a Inchebou je velmi nepřehledná, zahrnuje obrovské množství dodatků -každým z nich se musí naši právníci postupně prokousat. Důvodem k výpovědi z nájmu je ale nedodržení závazku ze strany Incheby, který jasně stanovil výši finančních prostředků, jež vloží do investic. Jen pro upřesnění - do roku 2015 mělo jít zhruba o jednu miliardu korun.

* Ví se tedy, kdy stavba nového křídla Průmyslového paláce začne?

Je to zakázka, která je závislá na velkých výběrových řízeních. Spolu s nimi pak na dalších, i když menších. Všechna tato řízení musí naplnit zákonné požadavky a lhůty. První výběrové řízení na projektanta bude zahájeno do dvou týdnů. Nějakou dobu, jestli se nemýlím, tak 52 dnů, to musí viset na úřední desce. Pak to musí někdo, laicky řečeno, nakreslit, udělat územní rozhodnutí, vydat stavební rozhodnutí. Když vezmu tedy všechny zákonem dané lhůty a počet výběrových řízení v úvahu, odhaduji, že vlastní stavba začne zhruba v polovině příštího roku, dřív ne.

* Bude stavba v něčem nová?

Vzhledem nikoli, tam se budeme držet historických plánů - to by snad ani nikdo jinak nechtěl. Samozřejmě že ale vedeme s památkáři debaty o tom, jak to udělat, aby zůstala zachována tvář objektu a zároveň budova mohla vyhovovat všem současným kolaudačním podmínkám.

* Plánovaný podchod pod palácem ale bude, i když nikdy nebyl?

Pozor, to není výmysl současnosti. V původních plánech Průmyslového paláce z roku 1891 se s podobným podchodem už počítalo.

* Jak daleko je nyní spor o vyplacení pojistného za požár?

Návrh předběžného opatření, které mělo zastavit případnou výplatu peněz Inchebě, nám soud zamítl jako nesmyslný. Incheba jako nájemce, nikoli vlastník, prý na ně nemá nárok. Nechali jsme si tedy udělat znalecký posudek Ústavu státu a práva. Také ten říká, že příjemcem peněz má být Praha. Vše ale zřejmě nakonec stejně rozhodne soud.

 

 

 

22. května 2009
22. května 2009