Peníze od města pomohou uspořit energii

Rozdělení dalších více než šesti a půl milionu korun na energetická opatření některým školám a také zoologické zahradě schválili minulý týden pražští radní. Pro letošní rok je v rozpočtu Prahy na realizaci energeticky úsporných opatření určena celkem částka 15 mil. korun, z toho již bylo 7, 9 mil. korun vyčerpáno.

  • 2 minuty čtení

 

Rozdělení dalších více než šesti a půl milionu korun na energetická opatření některým školám a také zoologické zahradě schválili minulý týden pražští radní. Pro letošní rok je v rozpočtu Prahy na realizaci energeticky úsporných opatření určena celkem částka 15 mil. korun, z toho již bylo  7, 9 mil. korun vyčerpáno.

 

Zoo v Troji může počítat s částkou 400 tisíc korun na zpracování studie proveditelnosti energetického využívání odpadu na výstavbu energocentra. „Podstatou pilotního projektu je vybudování nového, environmentálně šetrného centrálního zdroje na výrobu elektřiny a tepla využívajícího alternativní zdroje energie v areálu zoologické zahrady,“ vysvětlil pražský radní Petr Štěpánek.

Jeho součástí bude kotelna na biomasu, bioreaktor produkující bioplyn a kogenerační jednotka vyrábějící teplo a elektrickou energii. Teplo bude využito k rozvodu a vytápění blízko ležících objektů, které dnes využívají provozně nákladné vlastní zdroje tepla. Jedná se především o pavilon velkých savců, hlavní budovu, šatny a dílny zaměstnanců, případně nové pavilony, jejichž výstavba je v následujících letech v areálu zahrady plánována. Zdrojem energie budou bioodpady produkované v ZOO.  Tedy trus chovaných zvířat, neupotřebené krmení, bioodpady od návštěvníků, dřevní i rostlinné odpady ze zelených ploch, z botanické zahrady a z veřejné zeleně v blízkém okolí. „Zařízení bude veřejně přístupné, protože chceme seznámit návštěvníky zahrady s možnostmi využití látek organického původu pro výrobu energie. Bude tak současně sloužit i jako prostředek environmentálního vzdělávání,“ řekl radní Štěpánek.

Základní umělecká škola v Praze 5 použije 1,2 milionu korun od města na instalaci nového topného zdroje. „Jedná se o unikátní projekt vytápění tepelným čerpadlem, využívajícím teplo odpadních vod z kanalizační sítě. Vlastní tepelný výměník bude umístěn přímo uvnitř kanalizační stoky,“ informoval radní Štěpánek.

Téměř pět milionů korun dostane Základní škola praktická a Praktická škola v Praze 2.  na kompletní výměnu otopné soustavy. A necelých 250 tisíc korun pro Gymnázium Oty Pavla v Praze 5 je určeno na výměnu osvětlení.

 

V Praze 20.8. 2007

 

 

 

Za správnost: Lenka Šrachtová. / tel. 236 004 40

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

20. srpna 2007
20. srpna 2007