Pevný bod je dobrá možnost pro propuštěné vězně

Jednou z aktivit, kterou v rámci programů pro prevenci kriminality podporuje hlavní město, je projekt Arcidiecézní charity Praha (ADCH Praha) s názvem Pevný bod. Hlavním smyslem projektu je usnadnit vězňům, kteří skončí výkon trestu, návrat k běžnému životu. Praha na něj prostřednictvím grantů na prevenci kriminality letos přispěla sto tisíc korun.

  • 3 minuty čtení

 

Jednou z aktivit, kterou v rámci programů pro prevenci kriminality podporuje hlavní město, je projekt Arcidiecézní charity Praha (ADCH Praha) s názvem Pevný bod. Hlavním smyslem projektu je usnadnit vězňům, kteří skončí výkon trestu, návrat k běžnému životu. Praha na něj prostřednictvím grantů na prevenci kriminality letos přispěla sto tisíc korun.

 

„Návrat z výkonu trestu do běžného života není snadný a propuštění vězni musí řešit základní problémy, jako je zaměstnání nebo bydlení. Často si s tím neumí poradit a mohou se vrátit k trestné činnosti a sklouznout znovu na šikmou plochu. Je proto v zájmu města, aby se těm, kteří mají zájem, dostalo kvalifikované pomoci,“ uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek, do jehož kompetence bezpečnost v Praze spadá.

Pražská Arcidiecézní charita se péči o vězně ve výkonu trestu věnuje již od poloviny devadesátých let minulého století, ale práce s těmi, kteří se vracejí z výkonu trestu, se ve větší míře rozvíjí zejména od roku 2007. Tehdy projekt získal také svůj symbolický název Pevný bod. ADCH Praha provozuje také Azylový dům sv. Terezie v Karlíně s noclehárnou a ubytovnou. 

Aktivity spočívají jednak v práci s uvězněnými v samotném výkonu trestu, jednak následně po jejich propuštění. „Spolupracovníci projektu vyjíždějí do věznic, nejčastěji do tzv. výstupních oddělení, kde se připravují vězni na propuštění. Seznamují odsouzené a obviněné s možnostmi, které jim Pevný bod nabízí. Pokud někdo z nich projeví o služby projektu zájem, je zpravidla rok před propuštěním s ním v kontaktu  vyškolený dobrovolník z Arcidiecézní charity Praha. Pomáhá mu rovněž překonávat těžkosti vězení a snaží se ho dovést k tomu, aby získal podmínečné propuštění. Odsouzený může obdržet i balíček s hmotnou pomocí, ať už se jedná třeba o hygienické či psací potřeby nebo oblečení z darů,“ vysvětlil koordinátor a vedoucí projektu Pevný bod Jan Frank. Cílem je koordinace jednotlivých kroků propouštěného klienta tak, aby efektivně skloubil pomoc ze strany tří subjektů: Vězeňské služby ČR, sociálního kurátora v místě bydliště a Pevného bodu.  

Po propuštění klient získává kromě možnosti přespávání v noclehárně azylového domu i přístup k širokému spektru dalších služeb, poradenství a konzultací. Jde například o služby právníka, psychologa, pomoc při kontaktu s úřady a při hledání práce, přístup k internetu, zapůjčení staršího mobilního telefonu nebo poradenství se získáním sociálních dávek, kde důležitou roli hraje to, že má kontaktní adresu v azylovém domě. Má také možnost si vyprat a získat levně darované oděvy. Pokud dodržuje ubytovací řád a prezentuje při pravidelných konzultacích posun při řešení své situace, může získat i dlouhodobé ubytování na ubytovně azylového domu, kde je více soukromí a vyšší komfort než na noclehárně.

Od 1. ledna 2008 projekt poskytl hmotnou pomoc osmdesáti šesti odsouzeným, osmdesáti devíti korespondenční konzultaci a čtyřiceti třem přímou konzultaci ve vězení. Uskutečnilo se i deset osvětových přednášek v nápravných zařízeních, kde se odsouzení seznámili s možnostmi, které jim projekt nabízí.

Pevný bod po skončení trestu poskytl zatím ubytování pětadvaceti klientům, třiceti devíti pomohl ambulantními konzultacemi, deset obdrželo přímou pomoc. Konečným cílem je to, aby klient získal legální práci, ve které zůstane, a vlastní ubytování. K tomu se během devatenácti měsíců fungování projektu Pevný bod nejvíce propracovalo jedenáct účastníků, o nichž jsou důvěryhodné informace.

 

 

V Praze 13. 8. 2009

 


JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy.


 

13. srpna 2009
13. srpna 2009