Planetárium Praha uvádí nový film Po stopách hvězd
Od 1. března 2026 je na programu pražského planetária vizuálně i obsahově atraktivní snímek, který zavádí diváky na cestu napříč miliardami let kosmické historie a vypráví příběh prvků, z nichž je složena Země i každý z nás.
- 2 minuty čtení
Po stopách hvězd (v originále Spark – The Universe in Us)
Kyslík, který dýcháme, i uhlík – základ života – vznikají nejčastěji v nitrech hvězd podobných našemu Slunci. Nejtěžší prvky, například zlato či uran, však vznikají zejména při těch nejenergetičtějších kosmických událostech, jako jsou srážky neutronových hvězd. Film ukazuje, jak se tyto prvky postupně dostávaly do mezihvězdného prostoru a staly se součástí nových hvězd, planet i života. „V jádru je Spark příběhem o našem původu. Film pojednává o našem hlubokém propojení se světem kolem nás – i hvězdami miliony světelných let daleko,“ říká režisér filmu Ryan Wyatt z California Academy of Sciences. Tvůrci zdůrazňují, že jejich cílem nebylo pouze ohromit diváky efektní podívanou, ale především přiblížit divákům moderní astrofyziku srozumitelným jazykem. „Tento film spojuje abstraktní vědecké koncepty s lidským příběhem tak, aby se každý mohl cítit součástí kosmu,“ doplňuje Wyatt. Silné poselství filmu shrnuje i věta, která zaznívá v jeho závěru: „Jsme vesmír, který pozoruje sám sebe.“
Od explozí hvězd k obyvatelné Zemi
Snímek přibližuje dramatické výbuchy supernov, závěrečné fáze vývoje hvězd podobných Slunci i srážky neutronových hvězd – události, které obohatily naši Galaxii o těžší prvky. Vysvětluje také, proč by bez těchto procesů nebyl život na Zemi možný. Právě díky dlouhé historii hvězdných generací, které postupně obohacovaly mezihvězdné prostředí o nové prvky, je dnes Země obyvatelným světem.
Jedinečný zážitek v technologicky nejvyspělejším LED planetáriu na světě
Program Po stopách hvězd bude promítán v unikátním prostředí Pražského planetária, které je po technologické modernizaci jediným LED planetáriem v Evropě. Moderní zobrazovací systém nabízí mimořádně jasný obraz, extrémní kontrast a hlubokou černou barvu, díky nimž působí vesmír téměř hmatatelně. Diváci se tak ocitnou uprostřed rozpínající se supernovy, mezi proudy hmoty při srážce neutronových hvězd nebo uvnitř mlhovin, kde vznikají nové hvězdy a planetární soustavy. Každé představení je doplněno živě komentovanou prohlídkou noční oblohy.
Česká verze
České znění filmu namluvil herec Michal Dlouhý. Film je určen široké veřejnosti, rodinám s dětmi od 12 let i školním skupinám. Premiéra proběhne v Pražském planetáriu dne 1. března 2026. O Pražském planetáriu
Planetárium Praha je největším planetáriem v České republice a díky své nové LED kopuli také jediným LED planetáriem v Evropě. Dlouhodobě patří mezi nejvýznamnější centra popularizace vědy v Česku a nabízí divákům jedinečný pohled na vesmír prostřednictvím nejmodernějších technologií.