Pocta Jiřímu Kyliánovi

Zítra v 19 hodin v Rezidenci primátora (Mariánské nám.) předá Jiřímu Kyliánovi pražský primátor Pavel Bém stříbrnou medaili hl. m. Prahy a peněžitou odměnu ve výši 100 tisíc korun jako projev úcty a ocenění jeho díla v oblasti taneční choreografie a zásluh o šíření mezinárodního věhlasu Prahy. Známý pražský rodák v Praze vystudoval Taneční konzervatoř a od roku 1968 pracoval jako choreograf v zahraničí, kde získal řadu mezinárodních ocenění.

  • 4 minuty čtení

 

Zítra v 19 hodin v Rezidenci primátora (Mariánské nám.) předá Jiřímu Kyliánovi pražský primátor Pavel Bém stříbrnou medaili hl. m. Prahy a peněžitou odměnu ve výši 100 tisíc korun jako projev úcty a ocenění jeho díla v oblasti taneční choreografie a zásluh o šíření mezinárodního věhlasu Prahy. Známý pražský rodák v Praze vystudoval Taneční konzervatoř a od roku 1968 pracoval jako choreograf v zahraničí, kde získal řadu mezinárodních ocenění.

 

Jeden z největších českých žijících umělců, Jiří Kylián, přijíždí do Prahy při příležitosti výjimečného kulturního projektu. Pražské Národní divadlo přivítá slavné Nizozemské taneční divadlo, které už od 70. let Kylián vede. Právě tomuto umělci je hostování věnováno a je uspořádáno jako dodatečná česká oslava jeho šedesátých narozenin, které měl 21. března, tedy krátce před převzetím Thálie od české Herecké asociace.

Jiří Kylián Poctu Jiřímu Kyliánovi v podání světového souboru Nederlands Dans Theater II,  připravil k umělcovu životnímu jubileu Jiří Opěla ve spolupráci s Národním divadlem. Projekt se uskuteční za podpory ministerstva  kultury a velvyslanectví Nizozemského království v České republice.

 

 

Pocta Jiřímu Kyliánovi bude na prknech Národního divadla předvedena hned dvakrát - 29. a 30. září.

 

Jiří  K y l i á n (nar. 1947)

Narodil se v Praze, kde vystudoval konzervatoř. Po absolvování Královské baletní školy v Londýně začal v roce 1968 působit v Německu ve Stuttgartském baletu pod vedením Johna Cranka. V roce 1973 přijal angažmá v Nizozemském tanečním divadle (Nederlands Dans Theater, NDT) v Haagu jako hostující choreograf. V roce 1975 začal pracovat výlučně pro NDT, kde byl jmenován uměleckým ředitelem tohoto tanečního divadla. V srpnu roku 1999 Jiří Kylián odstoupil z funkce uměleckého ředitele NDT a zůstal zde působit jako umělecký poradce a choreograf.

Pražský primátor Pavel Bém s Jiřím Kyliánem Mezinárodní uznání získal v roce 1978 s choreografií Sinfonietta, vytvořenou na hudbu Leoše Janáčka. Věhlas ve světě přinesla Jiřímu Kyliánovi díla jako Žalmová symfonie (1978), Zapomenutá země (1981), Svadebka (1982), Stamping Ground (1983) a Dítě a kouzla (1984). Poté se Kyliánovo umělecké zaměření odklonilo od lyrické tvorby k abstraktnímu a často surrealistickému baletu. Příkladem této tendence je choreografie Konec hry (1988), Padající andělé (1989), Sladké sny (1990). K nejlepším dílům dalšího období patří: As If Never Been (1992), No Sleep till Dawn of Day (1992), Whereabouts unknown (1993), Tiger lily, Double You (1994), Arcimboldo (1995), Bella Figura(1995), Tears of Laughter (1996), Wings of Wax (1997), A Way A Lone (1998), One of a Kind (1998), Indigo rose (1998), Half Past

 

(1999), Doux Mensonges (1999), Click-Pause-Silence (2000), Birth-day (2001), Claude Pascal (2002), When Time Takes (2002). V roce 2003 následovala díla For Too Close a Last Touch. V sezóně 2004/2005 vytvořil choreografie Toss of a Dice a Sleepless. Při příležitosti 25. výročí nástupu Královny Beatrix na nizozemský trůn na objednávku města Haag vytvořil choreografii, kterou nazval Chapeau.

Kromě tvorby choreografických děl Jiří Kylián v NDT vybudoval jedinečnou organizační strukturu, v rámci které tento nizozemský baletní soubor získal dvě nové dimenze. Světoznámé NDT I bylo rozšířeno o NDT II („Mladý a dynamický soubor“ tanečníků – juniorů ve věku od 17 do 22 let) a NDT III (tanečníci – senioři starší 40 let), přičemž každý soubor má výrazně individuální repertoár. V dubnu roku 1995 Jiří Kylián oslavil dvacet let ve funkci uměleckého ředitele NDT uvedením rozsáhlého tanečního projektu Arcimboldo, ve kterém vystoupili všichni tanečníci NDT I, NDT II a NDT III. Při této příležitosti obdržel nejvyšší nizozemský řád a stal se Officier in de Orde van Oranje Nassau.

Je nositelem celé řady dalších prestižních ocenění a vyznamenání. V České republice např. Zlatá medaile za zásluhy, ocenění Hudební akademie. Kromě různých osobních vyznamenání Jiří Kylián s NDT získal četné „kombinované“ ceny na celém světě, z nichž si zaslouží pozornost mimo jiných ocenění Cena Nižinského (Monte-Carlo, prosinec 2000) ve třech kategoriích: choreograf, dílo a soubor.

S Nederlands Dans Theater provedl četná významná turné – USA, Kanada, SSSR, Austrálie, Japonsko, Argentina, Brazílie, Izrael, Jihoafrická republika, Jihovýchodní Asie, evropské země. Několikrát hostoval v Praze – 1982, 1991, 1995, 2000, 2002.

V Čechách přestalo být Kyliánovo jméno tabu až po roce 1989 (i když už o rok dříve uvedl Pražský komorní balet jeho Večerní písně). V roce 1990 zřídil v Praze pobočku haagské nadace. Založil v Divadelním ústavu svou videotéku. Národnímu divadlu věnoval autorská práva pro uvedení několika děl. Řadu let hradil stáže českých tanečníků a choreografů. Své choreografie svěřil také Pražskému komornímu baletu a Taneční konzervatoři Praha.

Foto:

 

V Praze 27.9. 2007

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

27. září 2007
27. září 2007